komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 17 kwietnia 2021

Rudolfa, Roberta

Nowe domy rosną jak grzyby po deszczu. "Infrastruktura za tym nie nadąża" - pisze Czytelnik

środa, 3.3.2021 14:24 , komentarze: 17 , odsłony: 6582
kategorie artykułu:

Nasz Czytelnik zwraca uwagę na stan dróg w obrębie nowego osiedla domków jednorodzinnych - Osiedla Owocowego w Ząbkowicach Śląskich. Drogi są pełne dziur, a po każdym deszczu zamieniają się  bajoro. Gmina odpowiada, że  w tym roku ma powstać dokumentacja na przebudowę tych dróg, a a prace mogą się zacząć w 2022 roku. 

 

Gmina Ząbkowice Śląskie mocno promuje budownictwo jednorodzinne. Można tu choćby wspomnieć o rozpoczętej kilka lat temu sprzedaży działek położonych przy ulicy Ziębickiej, która okazała się wielkim sukcesem: sprzedano kilkadziesiąt działek, na niektórych już wybudowane zostały domy. 

Jeden z naszych Czytelników zwraca uwagę, że choć w tym rejonie domy jednorodzinne powstają jak grzyby po deszczu, to infrastruktura za tym nie nadąża - drogi są w bardzo złym stanie. Mówi tu w szczególności o ulicy Jeżynowej i Rubinowej i dojeździe do działającego tam żłobka. 

- Droga, a właściwie gruntowa ścieżka, jaka tam obecnie się znajduje, nie spełnia jakichkolwiek cywilizowanych norm. W tamtym roku poprzez petycję udało się załatwić utwardzanie, ale to niewiele dało - zima skutecznie zniweczyła te prace, potrzebna jest budowa ulicy - a absolutne minimum to choćby wyłożenie płytami (a częściowo takie są tam zastosowane na innych odcinkach). Załączam zdjęcia zrobione po deszczu - kałuże i błoto. Zresztą nawet jak jest sucho, to problemem są koleiny. Stan drogi szczególnie przeszkadza porą jesienno-zimową - z uwagi choćby na szybciej zapadający zmrok. Nie tylko więc mowa tu o nawierzchni, ale choćby o braku oświetlenia. To miejsce miasto reklamuje jako teren inwestycyjny, powstała tam placówka dla dzieci, powstają też nowe domy. A tymczasem infrastruktura kompletnie za tym nie nadąża. Mowa tu nie tylko o jakimkolwiek komforcie dla jadących pojazdami czy pieszych, ale też bezpieczeństwie - pisze nasz Czytelnik.

Gmina Ząbkowice Śląskie odpowiada, że w tegorocznym budżecie zabezpieczono środki na wykonanie dokumentacji przebudowy dróg na Osiedlu Owocowym, a prace mogłyby ruszyć już za rok. 

- W budżecie gminy Ząbkowice Śląskie na 2021 rok zabezpieczono środki w wysokości 200 000 zł na wykonanie dokumentacji projektowej przebudowy dróg na Osiedlu Owocowym wraz z chodnikami, oświetleniem ulicznym oraz kanalizacją deszczową. Termin wykonania dokumentacji to IV kwartał 2021 roku. Uzyskanie niezbędnych pozwoleń i realizacja inwestycji mogłaby się rozpocząć w 2022 roku, jeśli Rada Miejska zabezpieczy niezbędną kwotę w budżecie gminy na ten cel - informuje Dariusz Małozięć, zastępca burmistrza Ząbkowic Śląskich. 

Jak dodaje zastępca burmistrza, gmina już wcześniej starała się o środki z rządowych programów na remont tych dróg, jednak nie zostały one przyznane. 

- Gmina Ząbkowice Śląskie składała wniosek o dofinansowanie przebudowy dróg na Osiedlu Owocowym do Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych, jednak środki nie zostały przyznane i byliśmy jednym z dwóch samorządów z powiatu ząbkowickiego, które nie otrzymały wsparcia. Dodatkowo ulice Agrestowa, Rubinowa i Diamentowa zostały zgłoszone do Wojewody Dolnośląskiego o przyznanie dotacji z rezerwy celowej na prowadzenie działań związanych z usuwaniem skutków nawalnych deszczy, które doprowadziły do uszkodzenia ich nawierzchni. Wnioski te po wizji lokalnej zostały pozytywnie zaopiniowane, jednak nie otrzymały do tej pory wsparcia finansowego - wymienia Dariusz Małozięć, zapewniając jednocześnie, że do czasu realizacji inwestycji drogi na Osiedlu Owocowym będą na bieżąco utrzymywane, a ubytki uzupełniane.

 

 Foto: Czytelnik 

 

Wasze komentarze

Teraz tam lataja tylko Kuropatwy z kijkami ha ha
sobota, 06.03.2021 10:07 autor: Os...
Pisi głąb
piątek, 05.03.2021 20:44 autor:
Widziały gały co kupowały. A teraz narzekanie niema...
piątek, 05.03.2021 07:14 autor: Os...
stary komuch i zazdrośnik
piątek, 05.03.2021 12:27 autor:
Wstyd!Wstyd! Tyle działek sprzedać i nic tam się nie...
środa, 03.03.2021 14:50 autor: Mieszkanka
Wywiozą Go na taczkach.
środa, 03.03.2021 14:50 autor: Mieszkanka
czwartek, 15.4.2021 15:54
czwartek, 15.4.2021 11:37
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe