Niedawno odkryta kronika Ząbkowic zostanie przetłumaczona i wydana

wtorek, 3.8.2021 12:39 687 0

- Rozpoczęliśmy prace nad projektem wręcz przełomowym w badaniu historii Ząbkowic Śląskich, czyli dawnego Frankensteinu! We współpracy z Kamilem Pawłowskim oraz Sobiesławem Nowotnym - historykami zajmującymi się dziejami Śląska - rozpoczynamy tłumaczenie i przekład starej kroniki naszego miasta Będzie to długi i żmudny proces, który jednak zakończymy wydaniem tej kroniki w języku polskim w przyszłym roku - poinformowało Ząbkowickie Centrum Kultury i Turystyki.  

Co to za kronika? Kronika miasta Ząbkowic Śląskich została odkryta przez Kamila Pawłowskiego w 2019 r. w Geheimes Staatsarchiv Preußischer Kulturbesitz w Berlinie. Jest to nie znane i niesamowicie cenne źródło rękopiśmienne do dziejów Ząbkowic Śląskich. Z kilku znanych historykom kronik miejskich zachowały się do dziś dwie: kronika burmistrza Martina Koblitza (istniejąca w kilku odpisach) oraz kronika odnaleziona w Berlinie! Jego wartość podnosi fakt, iż treść rękopisu przynosi wiele nieznanych do tej pory informacji historycznych. Spisywanie kroniki rozpoczęto w XVIII w., a liczy ona 515 numerowanych stron. Jej zakres chronologiczny jest bardzo szeroki. Pierwsze informacje odnoszą się do czasów Mieszka II Lamberta (te oczywiście w odniesieniu do historii miasta traktować należy wyłącznie jako przekaz legendarny), ostatnie zaś mówią o dziejach Ząbkowic Śląskich w II poł. XIX w. Kronika spisywana była przez przynajmniej 3 autorów, o czym świadczą zmiany charakteru pisma piszącego.

- Jej przekład na język polski i edycja źródłowa będzie miało charakter bezprecedensowy. Wiele miast w Polsce posiada swoje monografie lub tłumaczenia drukowanych monografii sprzed 1945 r. (jeśli mowa o historycznym Śląsku), ale tłumaczenie rękopisu będzie czymś bardzo wyjątkowym i rzadko spotykanym! Ząbkowice mogą być dumne z tego przedsięwzięcia! - dodaje ZCKiT.

O odnalezieniu korniki i o tym co zawiera możecie przeczytać w naszej rozmowie z Kamilem Pawłowskim - Nowe spojrzenie na historię Ząbkowic. Kamil Pawłowski odkrył starą kronikę miasta

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)