Niebieska Skrzyneczka Zdrowia Psychicznego w szkołach powiatu ząbkowickiego

czwartek, 4.7.2024 15:00 1853 7

4 lipca Romana Festera - Starostę Ząbkowickiego odwiedzili: Monika Wielichowska - Wicemarszałek Sejmu, Marcelina Maciąg – Przewodnicząca Młodzieżowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego oraz Paweł Legana – Przewodniczący Młodzieżowego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego. Ideą roboczego spotkania było przedstawienie projektu: "Niebieska Skrzyneczka”, którego pomysłodawczynią i liderką jest właśnie Marcelina Maciąg. „Niebieskie Skrzyneczki Zdrowia Psychicznego” to projekt, który powstał w Młodzieżowym Sejmiku Województwa Mazowieckiego, a patronat nad nim objęli m.in:  Monika Wielichowska - Wicemarszałek Sejmu, Izabela Leszczyna - Minister Zdrowia, Barbara Nowacka - Minister Edukacji, czy Monika Horna-Cieślak - Rzecznik Praw Dziecka.

Po wysłuchaniu informacji, Starosta Ząbkowicki podjął decyzję o przystąpieniu do realizacji programu. W związku z tym, w szkołach,  dla których organem prowadzącym jest Powiat Ząbkowicki, we wrześniu zostaną zakupione i zamontowane niebieskie skrzyneczki, z których będą mogli korzystać uczniowie. Więcej o szczegółach programu poniżej:

 

  • „Niebieska skrzyneczka” to nowy projekt, który powstał w trosce o zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Jest to program „od młodych dla młodych”, co oznacza, że pomysł zrodził się wśród młodzieży, która doskonale rozumie problemy własnego środowiska i się z nimi utożsamia.

  • Jego idea polega na wprowadzeniu do szkół metalowych, niebieskich skrzynek, do których młody człowiek borykający się, z różnymi problemami natury psychicznej, czy znajdujący się na emocjonalnym rozdrożu, będzie mógł wrzucić kartkę z informacją, że potrzebuje pomocy.

  • Po opróżnieniu skrzynki i przeanalizowaniu wiadomości, wyznaczeni opiekunowie placówek (np. psycholodzy szkolni) będą w stanie odpowiednio wcześnie zareagować i przygotować plan zapewnienia profesjonalnej pomocy dla takiej osoby, w postaci udzielania wsparcia psychologicznego.


Normalizacja problemów psychicznych, z którymi boryka się dziś młodzież, jest niezmiernie ważna i pokazuje, że odważenie się na to, żeby poprosić o pomoc jest czymś naturalnym i nie należy się tego, absolutnie, wstydzić.

  • Program ma na celu stworzenie bezpiecznej przestrzeni, bez oceniania i dąży do zapewnienia poczucia wsparcia, anonimowości i dyskrecji.

  •  Pomysłodawczyni i liderka projektu, Marcelina Maciąg, podkreśliła, że dobór niebieskiego koloru skrzynki nie jest przypadkowy, a oznacza on siłę i spokój, a umiejscowione na nim delfiny są zwierzętami stadnymi, które w warunkach naturalnych, bronią w stadzie, jeden drugiego.

  •  Taki jest właśnie zamysł całego przedsięwzięcia – ma pokazać uczniom, że nie są sami i nie muszą czuć się wyobcowani z własnymi problemami.

  •  Promowanie empatii, wzajemnego wsparcia i solidarności wśród uczniów powinny być wartościami nadrzędnymi w każdej szkole.

 

Starostwo Powiatowe w Ząbkowicach Śląskich

 

Przeczytaj komentarze (7)

Komentarze (7)

Jarząbek sobota, 06.07.2024 19:26
Już widzę jak dla beki młodzi ludzie będą tam wrzucać...
piątek, 05.07.2024 17:55
Pan Wielichowski nareszcie ma konkretną robotę na państwowym.OdPOlitycznianie wg.POstKOmuchów rozpoczęte.
sobota, 06.07.2024 14:46
Skoro jest dobry to dostał tę pracę.
sobota, 06.07.2024 16:11
Od 13 grudnia jest najlepszy.
obserwator piątek, 05.07.2024 17:21
pierwsze te -niebieskie wynalazki,to powinni otrzymać,ci co są na tym...
Masakra piątek, 05.07.2024 09:53
Małozięć sie ciągle modli, może na księdza powienien startować
JAN piątek, 05.07.2024 07:22
w krótce połowa Polaków będzie korzystać z tych usług przy...