Mieszkaniec Stowszowic i mieszkanka Barda padli ofiarą oszustów. Stracili spore pieniądze

czwartek, 25.11.2021 14:59 3493 4

W ostatnich ząbkowicka policja otrzymała kilka zgłoszeń dotyczących oszustw zarówno przy sprzedaży na portalu OLX, jak również przy wykorzystaniu płatności BLIK. W większości przypadków sposób działania sprawców był podobny. Nieświadomi użytkownicy portalu OLX wystawili przedmioty do sprzedaży. Poprzez komunikator WhatsApp skontaktował się z nimi chętny do ich kupna przesyłając fałszywy link do zatwierdzenia zamówienia i płatności. Sprawcy poprzez komunikatory uzyskali dane do konta pokrzywdzonych co wykorzystali by ich okraść. Przez naszą nieuwagę oraz chęć szybkiej sprzedaży swoich rzeczy, możemy stracić pieniądze.

Wystawiasz coś na OLX. Znajduje się kupiec. Odzywa się najczęściej za pośrednictwem aplikacji WhatsApp. Twierdzi, że kupił przedmiot i za niego zapłacił, a pieniądze możesz odebrać po wejściu w link, który ci przesłał. Klikasz i trafiasz na stronę łudząco podobną do strony OLX. Na stronie jest formularz z prośbą o podanie danych twojej karty i loginów do twojego konta. Wypełniasz formularz. Tak właśnie zrobiła mieszkanka gminy Bardo, która w ten sposób nieświadomie udostępniła oszustowi dane do bankowości elektronicznej.

- Bardzo się zdziwiła kiedy na telefon przyszedł z banku sms o uruchomieniu kredytu gotówkowego na blisko 22 tysiące złotych. Zanim zablokowała konto i karty złodziej zdążył już wypłacić z jej konta ponad 2 tysiące złotych. Dzień później mieszkaniec gminy Stoszowice klikając w przesłany przez oszusta link, zalogował się do swojego banku i w ten sposób utracił 1000 złotych, które złodziej zdążył wypłacić zanim pokrzywdzony się zorientował - informuje st. asp. Katarzyna Mazurek z ząbkowickiej policji.

Na oficjalnym blogu OLX możemy przeczytać „Pamiętaj, że OLX nie generuje linków do opłacenia zakupu, czy do podania danych do otrzymania płatności za oferowany przez Ciebie przedmiot. Jedyną stroną, do której przekierujemy Cię podczas finalizacji Płatności OLX, jest Dotpay – za jej pośrednictwem realizowana jest wpłata.”

 - Pamiętaj! Weryfikuj kto i co do Ciebie pisze. Nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty. Nie klikaj w nieznajome linki do stron. Nie korzystaj nigdy z linków, które przychodzą w wiadomościach. Najbezpieczniej jest wpisać samodzielnie adres internetowy strony danego serwisu ogłoszeniowego lub banku. Sprawdzaj zawsze, czy witryna jest bezpieczna. Jeśli korzystasz z kodów autoryzacyjnych przesłanych SMS-em przez bank lub inne instytucje sprawdzajmy zawsze, czy zawiera polskie znaki - przestrzega policjantka

 

 

KPP w Ząbkowicach Śląskich/ st.asp.Katarzyna Mazurek

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

ja piątek, 26.11.2021 13:32
I osoby łapiące się na takie coś mają prawa wyborcze....
niedziela, 28.11.2021 09:41
nie tylko prawa wyborcze...
Saaaa piątek, 26.11.2021 18:36
Mi się takie coś trafiło w tamtym miesiącu poszłam do...
czwartek, 25.11.2021 18:17
Niby takie światowe ?