komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 31 maja 2020

Anieli, Petroneli

Marcin Orzeszek o nadzwyczajnej sytuacji związanej z koronawirusem, w jakiej znalazły się Ząbkowice Śląskie i gmina

piątek, 27.3.2020 13:32 , komentarze: 22 , odsłony: 7331
kategorie artykułu:

Koronawirus wywrócił nam życie do góry nogami. Nie działają szkoły, zamknięte są atrakcje turystyczne, infrastruktura sportowa. Urzędy ograniczyły przyjmowanie petentów, służby mają więcej zadań, często nowych. Przedsiębiorcy liczą straty, drobnym biznesom grozi upadłość. O tym jak wygląda sytuacja w Ząbkowicach Śląskich mówi burmistrz Ząbkowic Śląskich Marcin Orzeszek. 

fot. UMiG Ząbkowice Śląskie

 

A.U.: Panie Burmistrzu, pandemia koronawirusa sparaliżowała życie w całej Polsce, także w Ząbkowicach Śląskich. Jakie najważniejsze decyzje zostały podjęte w mieście w związku z tą sytuacją?

Marcin Orzeszek: Na bieżąco przekazujemy mieszkańcom informacje - za pośrednictwem mediów, naszych kanałów informacyjnych, informatora SMS, aplikacji BLISKO, komunikatów ogłaszanych przez jeżdżące po gminie jednostki OSP – wynikające z powierzonych gminie zadań. Dezynfekujemy miejsca publiczne, przekazujemy komunikaty i ostrzeżenia rządowe, zakupujemy środki ochrony osobistej (maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące). Zapewniam, że nie będziemy szczędzić środków na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom gminy.

Jakie sprawy są załatwiane w urzędzie, a jakie mieszkańcy mogą odłożyć na później? Co z płatnościami za podatek, śmieci?

Mimo tego, że urzędy mają ograniczone możliwości funkcjonowania, to Urząd Miejski w Ząbkowicach Śląskich jest otwarty. Obsługa odbywa się przy zachowaniu bezpieczeństwa mieszkańców i pracowników urzędu. Przyjmujemy interesantów pojedynczo, ale nikogo nie zostawiamy bez pomocy.

Na dziś sejm i rząd nie zmienił przepisów podatkowych dotyczących terminów, w związku z czym rata podatku do 15 marca i opłaty za śmieci do 10 każdego miesiąca są obowiązujące. Podjęta została jednak decyzja, aby nie upominać mieszkańców za niedokonanie wpłaty w tym terminie.

W związku z koronawirusem po tygodniu funkcjonowania zamknięto tak wyczekiwaną krytą pływalnię. Czy Słonecznemu Parkowi Wodnemu grozi upadłość? Jak ten zastój wpłynie na kondycję finansową Ząbkowickiego Centrum Sportu i Rekreacji? Czy wiadomo, ile wynoszą miesięczne straty? Czy gmina będzie musiała je pokryć?

Z radością otworzyliśmy kryty basen, aby musieć go z przykrością po niecałym tygodniu zamknąć. Na dziś basen jest wyłączony, utrzymywane są jednak parametry wody i wszelkie standardy bezpieczeństwa higieniczno-sanitarnego tak, aby w momencie decyzji o otworzeniu  basenu mieszkańcy i goście mogli od razu z niego korzystać.  Basen zbyt krótko był otwarty, abyśmy byli w stanie przeanalizować koszty, ale na pewno gmina będzie musiała dołożyć – mamy wydatki, a dochodów żadnych.

Zamknięte są także sztandarowe ząbkowickie zabytki: Krzywa Wieża, Izba Pamiątek, Zamek. Czy ten czas można jakoś wykorzystać? Czy robi się coś, by zminimalizować starty?

Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia wszelkie atrakcje turystyczne są zamknięte, ale pracownicy wykorzystują ten czas, aby przygotować nowe wystawy. Kiedy tylko będziemy mogli otworzyć nasze atrakcje dla turystów będziemy mieli przygotowaną nową, bogatszą ofertę.

Na rygorach ogromnie cierpią przedsiębiorcy. Jakie są nastroje wśród ząbkowickich firm i czy gmina szykuje dla nich jakąś pomoc, ulgi, zwolnienia z podatków?

Jesteśmy w stałym kontakcie  z przedsiębiorcami, czekamy na rządową tarczę kryzysową – jakie będą propozycje rządu na pomoc przedsiębiorcom. Gmina prowadzi jednak własne analizy dotyczące podatków i opłat.

Gmina już oficjalnie ogłosiła, że odwołuje się wszystkie imprezy do końca czerwca. A co z wydarzeniem „Dni i Noce Krzywej Wieży”? Impreza ma szansę się odbyć?

Decyzja o organizacji Dni i Nocy Krzywej Wieży zostanie podjęta po analizie rozwoju sytuacji epidemicznej. Decyzję podejmiemy po świętach Wielkanocnych.

 Jak wygląda przygotowanie służb z terenu gminy, jak OSP, Straż Miejska, instytucji jak OPS? Jakie są ich główne zadania związane z koronawirusem w tym czasie?

Urząd Miejski i wszystkie podległe gminie jednostki (szkoły, OPS itd.) mają zapewnione środki ochrony osobistej (rękawiczki, maseczki, płyny do dezynfekcji). Główne zadania polegają na dbaniu o bezpieczeństwo mieszkańców i wdrażanie poleconych przez rząd i ministerstwo zdrowia procedur.

Od 25 marca obowiązuje zdalne nauczanie. Jak ono wygląda w praktyce w szkołach gminnych? Czy któraś szkoła prowadzi zajęcia on-line?

Wszystkie szkoły podstawowe prowadzą zdalne nauczanie wykorzystując system Vulcan – dziennik elektroniczny oraz inne dostępne platformy edukacyjne i media społecznościowe. Dla uczniów bez dostępu do internetu szkoły przygotowały materiały w wersji papierowej.

Pana zdaniem, jak pandemia koronawirusa i jej skutki zmienią Ząbkowice pod względem gospodarczym i społecznym?

Po rozmowach z przedsiębiorcami wydaje się, że skutki gospodarcze będą bardzo głębokie. Przełoży się to na bezrobocie, mniejsze dochody firm, a co za tym idzie i budżetu gminy. Na pewno będzie to skutkowało zmniejszonymi wydatkami na inwestycje i remonty w gminie. Jeśli zaś chodzi o skutki społeczne, to mam nadzieję, że nie okażą się bardzo dotkliwe. Jesteśmy jednak gotowi i przygotowani na pomoc psychologiczną, psychoterapeutyczną, i w walce z uzależnieniami. Będziemy wspierać rodziny i każdego mieszkańca indywidualnie w przejściu przez ten trudny okres, ale również po nim, gdy będziemy musieli wrócić do normalnego życia.

 

 

Wasze komentarze

Panie Burmistrza !Mogę szyć maseczki Ale Nie mam tkanin
poniedziałek, 30.03.2020 12:12 autor:
Ich informuje czy w zabkowi cach wykryto osoby chore niech...
sobota, 28.03.2020 20:24 autor: Adam bloj
Adam przestań już pić będziesz zdrowszy
niedziela, 29.03.2020 11:35 autor:
Maseczki są dla chorych a tobie zdrowemu bykowi po
niedziela, 29.03.2020 10:37 autor:
za darmo to ty pierwszy a do roboty a nie...
niedziela, 29.03.2020 07:15 autor: p
Witamy burmistrza !! Ale koronawirus trwa już ponad 2 tygodnie..
piątek, 27.03.2020 15:13 autor: Mieszkaniec
I co rząd zrobił przez 2 tygodnie zapytaj Gwożdzia
niedziela, 29.03.2020 07:18 autor:
nie cukruj mu tyle bo się jeszcze zakocha
piątek, 27.03.2020 14:33 autor:
Zazdrosny jesteś?
piątek, 27.03.2020 20:07 autor:
O co i o kogo ?
sobota, 28.03.2020 22:55 autor:
Witam Panie burmistrz. A czy nie powinno być tak że...
piątek, 27.03.2020 15:47 autor: Mieszkaniec
O to prawda jak zostań w domu to zostań a...
piątek, 27.03.2020 15:52 autor: Mieszkaniec
poniedziałek, 25.5.2020 16:23
poniedziałek, 25.5.2020 14:36
15
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec