komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

sobota, 5 grudnia 2020

Sabiny, Krystyny

LEGENDY PACZKOWSKIE POD HURDYCJAMI*

poniedziałek, 24.8.2015 09:17 , komentarze: 0 , odsłony: 1594
kategorie artykułu:

15 sierpnia jest wyjątkowy z bardzo wielu powodów. Myślę, że można śmiało, oczywiście z zachowaniem zasady toutes proportion gardees**, że takim był bez wątpienia, w tym roku, w Paczkowie. Na sobotnie popołudnie zaplanowano widowisko teatralne „Legendy paczkowskie”.

            Wszystko było gotowe i nagle z nieba runęła nawałnica deszczu i gradu. Wydawało się, że trzeba będzie przełożyć spektakl i stał się, no cud to zdecydowanie za dużo powiedziane, ale pogoda pokazała, że jest kapryśna i równie nagle się zmieniła. Można było zaprosić widzów na widowisko „Legendy Paczkowskie”, pod mury obronne.  Scenariusz na podstawie legend zebranych przez Eugeniusza Mazurkiewicza napisała i  wyreżyserowała Ewelina Lewandowska.

            W przedstawieniu sekcji teatralnej Stowarzyszenia „Pegaz”, prezentującej dwie z legend wystąpiły jako Wodnice Panie: Stanisława Najzer, Stanisława Syc, Magdalena Krzywak oraz Danuta Kłos. Paczkiem, który przybliżył historię miasta był Krzysztof Decowski, a Paczkowianką Magdalena Kozłowska, w której uczucia ulokował Tatar grany przez Marcina Rajewskiego. Panną myjąca mury była Monika Klimas, a Sługą i Rycerzem Paweł Ekier. Epizodystkami były: Zuzanna Stańczyc i Jadwiga Żochowskaoraz najmłodsza adeptka sztuki teatralnej, Paulina Krzywak. Gościnnie wystąpili zaprzyjaźnieni aktorzy-amatorzy z zespołu teatralnego „Rodzice Dzieciom” z Kamieńca Ząbkowickiego. W rolach Starca i Ojca widzowie oglądali Albina Pawia, a Katem był autor tekstu.

            Scenki odgrywane pod murami były wstępem do wspólnej zabawy, w której uczestniczyły dwa zespoły utworzone przez widzów. Obie grupy udały się na wyprawę połączoną ze zwiedzaniem Paczkowa, w trakcie której rozwiązywały zagadki związane z historią miasta oraz wykonywały zadania zręcznościowe. Po zmaganiach okazało się, że obie drużyny zdobyły tę samą liczbę punktów i otrzymały nagrody w postaci bonów do Kawiarni „Czarna Kawka” przy ul. Wojska Polskiego 15, gdzie można skosztować paczkowskiego przysmaku – ciastka kawka.

            Wydarzenie zakończyła bitwa na jaja, w której uczestniczyli wszyscy chętni. Organizatorzy zapewnili fartuchy, kaski, okulary oraz „amunicję” w postaci kurzych jaj. I w ten sposób narodziła się nowa świecka tradycja, która będzie kontynuowana za rok. Stowarzyszenie Pegaz zaprasza już dzisiaj na wydarzenie kulturalno-rozrywkowe.

                                                                                                                                              Zdjęcia: Lesław Cudyk Tekst:  Krzysztof Woliński            

* Hurdycja – drewniany ganek w średniowiecznym budownictwie obronnym, znajdujący się w górnej części murów obronnych. Hurdycja wystawał przed lico zewnętrzne muru i dawał osłonę obrońcom. Był zaopatrzony w otwory strzelnicze w czołowej ścianie i otwory w podłodze, przez które można było lać np. gorącą smołę czy wodę na szturmujących zamek wrogów lub razić ich kamieniami lub innymi pociskami. W XIV wieku zostały zastąpione przez murowane machikuły. (źródło: www.wikipedia.pl)

** toutes proportion gardees _ franc. z zachowaniem wszelkich proporcji 

 

Wasze komentarze

czwartek, 3.12.2020 21:36
2
czwartek, 3.12.2020 09:35
wtorek, 1.12.2020 10:49
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe