komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 20 września 2020

Filipiny, Eustachego

Lato się kończy -zadbaj o swoją skórę!

środa, 21.8.2019 09:28 , komentarze: 0 , odsłony: 317
kategorie artykułu:

Wspaniale by było, gdyby po kończących się wakacjach pozostawały tylko cudowne wspomnienia słonecznych i ciepłych dni. Często jednak oprócztych pięknych wspomnień musimy zmagać się z suchą skórą, przebarwieniami, podrażnieniami oraz wieloma innymi niedoskonałościami, które na skórze spowodowały między innymi wysoka temperatura, słońce czy korzystanie z solarium. Słoneczne lata w naszym kraju, wakacyjne wyjazdy, pobyty w miejscach, gdzie opala nas intensywne słońce, wycieczki do egzotycznych krajów, ekspozycja fragmentów ciała, które zazwyczaj nie są narażone na opalania - wszystko to powoduje, że po powrocie nasza skóra jest podrażniona i wysuszona, podatna na niepożądane zmiany.

Zmiany skórne jak wiemy pojawiają się na skórze przez całe życie. Większość z nich nie jest niebezpieczna i ma postać brązowych lub czarnych, niewielkich plamek, które swoją barwę zawdzięczają barwnikowi – melaninie. Wiele z nich zdobi skórę już od dzieciństwa, a nowo powstałe są najczęściej wynikiem niewystarczającej ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych. Nie należy ich jednak lekceważyć ponieważ mogą być przyczyną rozwoju złośliwych nowotworów skóry w tym nowotworu potocznie zwanego czerniakiem. Szczególnie uważać powinny osoby z wieloma zmianami skórnymi na ciele, o jasnej karnacji, opalające się głównie na czerwono oraz osoby regularnie korzystające z solarium. Warto pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia, dostosowana do fototypu skóry ochrona przed słońcem.

Zmiany czerniakowe mają wiele cech charakterystycznych. Określa się je za pomocą kryterium ABCDE - czerniakowego abecadła. Jeżeli podejrzane znamię posiada jedną z następujących cech: A - stało się asymetryczne, B - ma poszarpane, zgrubiałe brzegi, C - czerwony lub czarny, niejednolity kolor, D - duży, powiększony rozmiar, E - ewoluuje, w znamieniu zachodzą zmiany - pilnie udaj się na kontrolę do lekarza specjalisty: dermatologa lub chirurga onkologa. Odpowiednio wcześnie wykryta zmiana nowotworowa skóry jest prawie w 100% uleczalna.

Poważnie powinny zaniepokoić wszelkie zmiany w strukturze i wyglądzie dotychczas posiadanych zmian skórnych. Należy zwrócić uwagę, czy po urlopie zmiany skórne nie zaczęły się powiększać, swędzieć, boleć, czy krwawić. Niebezpieczne są także te zmiany skórne o nieregularnym kształcie, brzegach, wielobarwne, niesymetryczne oraz te o średnicy powyżej siedmiu milimetrów. Podstawowa kontrola u dermatologa, chirurga onkologa  polega na zbadaniu skóry i wszelkich znamion dermatoskopem, za pomocą którego lekarz ogląda skórę w dwudziestokrotnym powiększeniu. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa zazwyczaj 5-10 minut. Zmiana skórna podwyższonego ryzyka powinna być zawsze pod ścisłą kontrolą dermatologiczną, a kremy z wysokim filtrem powinny być stosowane przez cały rok, zwłaszcza jeżeli znajduje się ona w odkrytym miejscu, np. na twarzy. Profilaktyczne badania skóry powinno się wykonywać raz w roku, zwłaszcza po wakacjach. Nie jest ono czasochłonne ani inwazyjne, a może ochronić przed groźną chorobą, ponieważ czerniak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny w 90% przypadków.

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/

https://www.akademiaczerniaka.pl/o-czerniaku/czerniak-badanie-skory-po-wakacjach 

 

 

Wasze komentarze

piątek, 18.9.2020 09:44
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe