komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 15 września 2019

Albina, Nikodema

Lato się kończy -zadbaj o swoją skórę!

środa, 21.8.2019 09:28 , komentarze: 0 , odsłony: 193
kategorie artykułu:

Wspaniale by było, gdyby po kończących się wakacjach pozostawały tylko cudowne wspomnienia słonecznych i ciepłych dni. Często jednak oprócztych pięknych wspomnień musimy zmagać się z suchą skórą, przebarwieniami, podrażnieniami oraz wieloma innymi niedoskonałościami, które na skórze spowodowały między innymi wysoka temperatura, słońce czy korzystanie z solarium. Słoneczne lata w naszym kraju, wakacyjne wyjazdy, pobyty w miejscach, gdzie opala nas intensywne słońce, wycieczki do egzotycznych krajów, ekspozycja fragmentów ciała, które zazwyczaj nie są narażone na opalania - wszystko to powoduje, że po powrocie nasza skóra jest podrażniona i wysuszona, podatna na niepożądane zmiany.

Zmiany skórne jak wiemy pojawiają się na skórze przez całe życie. Większość z nich nie jest niebezpieczna i ma postać brązowych lub czarnych, niewielkich plamek, które swoją barwę zawdzięczają barwnikowi – melaninie. Wiele z nich zdobi skórę już od dzieciństwa, a nowo powstałe są najczęściej wynikiem niewystarczającej ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych. Nie należy ich jednak lekceważyć ponieważ mogą być przyczyną rozwoju złośliwych nowotworów skóry w tym nowotworu potocznie zwanego czerniakiem. Szczególnie uważać powinny osoby z wieloma zmianami skórnymi na ciele, o jasnej karnacji, opalające się głównie na czerwono oraz osoby regularnie korzystające z solarium. Warto pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia, dostosowana do fototypu skóry ochrona przed słońcem.

Zmiany czerniakowe mają wiele cech charakterystycznych. Określa się je za pomocą kryterium ABCDE - czerniakowego abecadła. Jeżeli podejrzane znamię posiada jedną z następujących cech: A - stało się asymetryczne, B - ma poszarpane, zgrubiałe brzegi, C - czerwony lub czarny, niejednolity kolor, D - duży, powiększony rozmiar, E - ewoluuje, w znamieniu zachodzą zmiany - pilnie udaj się na kontrolę do lekarza specjalisty: dermatologa lub chirurga onkologa. Odpowiednio wcześnie wykryta zmiana nowotworowa skóry jest prawie w 100% uleczalna.

Poważnie powinny zaniepokoić wszelkie zmiany w strukturze i wyglądzie dotychczas posiadanych zmian skórnych. Należy zwrócić uwagę, czy po urlopie zmiany skórne nie zaczęły się powiększać, swędzieć, boleć, czy krwawić. Niebezpieczne są także te zmiany skórne o nieregularnym kształcie, brzegach, wielobarwne, niesymetryczne oraz te o średnicy powyżej siedmiu milimetrów. Podstawowa kontrola u dermatologa, chirurga onkologa  polega na zbadaniu skóry i wszelkich znamion dermatoskopem, za pomocą którego lekarz ogląda skórę w dwudziestokrotnym powiększeniu. Badanie to jest nieinwazyjne, bezbolesne i krótkie – trwa zazwyczaj 5-10 minut. Zmiana skórna podwyższonego ryzyka powinna być zawsze pod ścisłą kontrolą dermatologiczną, a kremy z wysokim filtrem powinny być stosowane przez cały rok, zwłaszcza jeżeli znajduje się ona w odkrytym miejscu, np. na twarzy. Profilaktyczne badania skóry powinno się wykonywać raz w roku, zwłaszcza po wakacjach. Nie jest ono czasochłonne ani inwazyjne, a może ochronić przed groźną chorobą, ponieważ czerniak wykryty we wczesnym stadium jest uleczalny w 90% przypadków.

Ważne adresy i linki

Ministerstwo Zdrowia - https://www.gov.pl/zdrowie/
Organizator kampanii - http://www.pzh.gov.pl/
Wykonawca - www.wesharemedia.pl
Facebook kampanii - https://www.facebook.com/UVJasnejakslonce
Instagram kampanii - https://www.instagram.com/uvjasnejakslonce/

https://www.akademiaczerniaka.pl/o-czerniaku/czerniak-badanie-skory-po-wakacjach 

 

 

Wasze komentarze

środa, 11.9.2019 14:00
środa, 11.9.2019 08:43
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Prywatna Poradnia Podologiczna
Prywatna Poradnia Podologiczna
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.