Kto może skorzystać z bezpłatnej kolonoskopii w „LATAWCU”?

poniedziałek, 23.9.2019 08:00 3393

Nowotwór jelita grubego to bardzo podstępne schorzenie, które przez długi czas może nie dawać żadnych charakterystycznych objawów. Zachorowalność na ten nowotwór systematycznie wzrasta i ma to związek w dużej mierze ze zmianą naszych nawyków żywieniowych. Chorują zarówno kobiety jak i mężczyźni. W Polsce rak jelita jest na drugim miejscu wśród wszystkich zgonów z powodu nowotworów.

- Objawy raka jelita grubego są skąpe, a w początkowym okresie choroby brak jest jakichkolwiek objawów – mówi  Witold Marczyński, lekarz kierujący Oddziałem Gastroenterologii SPZOZ w Świdnicy. - Objawy raka jelita grubego zależą od jego lokalizacji. W początkowym odcinku jelita grubego może objawiać się jedynie anemią mikrocytarną (mała krwinka – parametr MVC w badaniu morfologii krwi).  W końcowym odcinku jelita grubego objawia się krwawieniem z odbytu, które trwa z przerwami lub bez ponad 2-3 dni, może objawiać się także pseudobiegunką (częste parcie, oddawanie niewielkiej ilości luźnego stolca). W badaniach laboratoryjnych na obecność raka może wskazywać dodatni wynik na krew utajoną w stolcu, wspomniana już anemia mikrocytarna lub podwyższony wynik markera CEA i Ca19-9. Ból pojawia się dopiero w późniejszym okresie choroby. Większość nowotworów  jelita grubego rozwija się na podłożu gruczolaka, czyli polipa. Niepolipowate nowotwory występują na podłożu niezmienionej makroskopowo błony śluzowej. 

Wyróżnia się 2 grupy zachorowań na nowotwór jelita grubego: sporadyczne, czyli nie mające związku z dziedziczeniem stanowiące około 85% zachorowań oraz nowotwory rodzinne związane z mutacją określonych genów lub zwiększonym ryzykiem choroby w danej rodzinie.

-  Wśród czynników zwiększających ryzyko nowotworu wymienia się najczęściej: wiek (szczyt zapadalności przypada na 75 rok życia), otyłość, małą aktywność fizyczną, występowanie rodzinne wśród krewnych 1-go stopnia z genetycznie uwarunkowanymi zespołami chorobowymi prowadzącymi do rozwoju raka, spożywanie dużej ilości mięsa i tłuszczów, a zbyt małej błonnika, niedobór witamin, wapnia, picie alkoholu, a także przebycie radioterapii i niektórych innych zabiegów – dodaje ordynator Witold Marczyński.

W Polsce ze względu na dużą ilość zachorowań na raka jelita grubego, wprowadzono badania profilaktyczne, które wykonywane powinny być przez osoby po 50. roku życia. W ich skład wchodzi kolonoskopia, która pozwala na ujawnienie ewentualnych zmian we wczesnym etapie choroby i wdrożenie odpowiedniego leczenia

- Nasz szpital został realizatorem zadania Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych pn. Program badań przesiewowych raka jelita grubego, w zakresie wykonywania badań kolonoskopowych w systemie oportunistycznym na lata 2019 – 2021 – mówi Grzegorz Kloc, dyrektor SPZOZ w Świdnicy. – Koordynatorem badań  z ramienia naszego szpitala  jest Hanna Łysiak-Czubocha. Osoby chcące wziąć udział w programie powinny zgłaszać się do sekretariatu Oddziału Gastroenterologicznego w dni powszednie w godz. 7:00-14:35. Po ustaleniu terminu kolonoskopii będzie udzielona dokładna instrukcja przygotowania do badania. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie  szpitala  www.szpital.swidnica.pl/bezplatne-badania-kolonoskopowe/

Kryteria udziału w programie:

1. Brak objawów raka jelita grubego (w przypadku wątpliwości w interpretacji objawów, o kwalifikacji do badania przesiewowego decyduje lekarz).

2. Wiek 50 – 65 lat, a także w określonych przypadkach:

- od 40 r.ż., gdy w rodzinie krewny I stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) chorował/choruje na raka jelita grubego

- od 25 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół Lyncha (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej)

- od 20 r.ż., gdy w rodzinie występuje zespół polipowatości FAP (konieczne jest zaświadczenie z poradni genetycznej).

Kryterium wykluczenia z programu jest kolonoskopia wykonana w ciągu ostatnich 10 lat.

 - Celem badania jest wykrycie zmian błony śluzowej jelita grubego: polipów – gruczolaków, czyli nowotworów we wczesnej fazie rozwoju. Są to zmiany potencjalnie całkowicie wyleczalne. Usunięcie polipów jest bezbolesne – zapewnia Witold Marczyński lekarz kierujący Oddziałem Gastroenterologii świdnickiego Latawca. - Osoby z rozpoznanymi większymi zmianami będą kierowane do ich usunięcia w warunkach szpitalnych. Dalszy nadzór odbywa się w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Badanie wykonuje się za pomocą kolonoskopu (giętkiego przyrządu) wprowadzonego przez odbyt do oczyszczonego jelita grubego. Wprowadzanie endoskopu jest bezbolesne dla większości osób, może jednak powodować wzdęcie, uczucie parcia i ucisku w brzuchu. Badanie trwa zwykle ok. 30 minut. Dobre przygotowanie, czyli oczyszczenie jelita do badania ma wpływ na jakość, czas i bezpieczeństwo badania. Poważne zdarzenia niepożądane są rzadkie: krwawienie (1/1000 badań), perforacja (1/10 000 badań).

Więcej informacji na oficjalnym portalu szpitala: www.szpital.swidnica.pl

oraz na oficjalnym profilu Facebook: www.facebook.com/szpital.swidnica