Książka Miesiąca: Hanna Krall "Szczegóły znaczące"

poniedziałek, 1.5.2023 18:26 460 0

Według danych Biblioteki Narodowej co roku na polskim rynku wydawniczym pojawia się kilka tysięcy książek literatury faktu i literatury pięknej.  Jak wśród mnogości tytułów wybrać te, które naprawdę zasługują na uwagę? Ząbkowickie bibliotekarki w cyklicznej rubryce "Książka Miesiąca" polecają rozszerzające horyzonty, ważne, poruszające i po prostu dobre książki. W  kwietniu swoją rekomendację przedstawia Dominika Mazur.

Hanna Krall, Szczegóły znaczące, Kraków 2022 Wyd. Literackie

 

 Hanna Krall - autorka cenionych reportaży, zdobywczyni wielu nagród literackich, odznaczona medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Jej książki  przetłumaczono na wiele języków, m.in. szwedzki, węgierski, hebrajski, fiński, słowacki, holenderski, angielski. Jako dziennikarka współpracowała z „Polityką”, „Gazetą Wyborczą”, „Tygodnikiem Powszechnym”, „Odrą” i „Res Publicą”. Największą popularność przyniosła jej książka ,,Zdążyć przed Panem Bogiem”, będąca wywiadem z Markiem Edelmanem, w którym opowiada on o powstaniu w getcie warszawskim oraz  pracy kardiologa.

,,Bez szczegółu nie umiemy innym wyjaśnić świata. Bez szczegółu nie ma ogółu, mawiają reporterzy. Pójdę dalej: ogółu nie ma, nie istnieje. Istnieje tylko szczegół.”

Najnowszy reportaż Hanny Krall ,,Szczegóły znaczące” to zbiór historii, które są zbyt cenne aby odejść w zapomnienie, zbyt krótkie jednak na powstanie obszernych reportaży. Każda z opowieści jest niczym wspomnienie, wycinek, rozmowa poboczna. Nie ma tu zbędnych słów, wszystkie są niezwykle ważne dla odbioru i zrozumienia  całości, dlatego też warto poświęcić lekturze maksymalną uwagę.

Ksiądz Adam Boniecki opowiadający o utracie wiary w wieku dziewięciu lat, po tym jak jego ojciec został rozstrzelany. Później stwierdza, że jej odzyskiwanie jest zawsze dosyć dziwne i tajemnicze.

Zyta Oryszyn, mająca dość ciągłych pytań o jej męża Edwarda Stachurę. Ma poczucie jakby był najciekawszą sprawą w jej życiu, ważniejszą od jej pisania.

Kalina Jędrusik, której mąż gubi się na wycieczce do Zagorska, martwi się o niego, bo zna go i dobrze wie, że on się teraz martwi o nią, bo wie, że ona się o niego martwi.

Emilia Wojtyłowa – matka przyszłego papieża – będąca w zagrożonej ciąży, którą jeden z wadowickich lekarzy radzi usunąć. Dzięki wojskowemu doktorowi żydowskiego pochodzenia, Samuelowi Taubowi rodzi Karola.

Ewa Hołuszko (kiedyś Marek), która nie jest zapraszana na solidarnościowe spotkania, tylko i wyłącznie przez zmianę płci.

Hanus Weber pięćdziesiąt lat po wojnie dostaje list od człowieka obsługującego komorę gazową w Auschwitz. Pisze w nim, że pewnego dnia zobaczył kobietę z dziećmi, która chciała wykąpać je po podróży. Gdy wytłumaczył jej, że to co widzi, to nie prysznice, lecz komora gazowa stwierdziła: ,,Więc nie wykąpię dzieci po podróży”. Tą kobietą była matka Hanusa Webera, która wraz z jego bratem zginęła w Oświęcimiu.

Na kartkach reportażu znajdziemy także m.in. Mariusza Szczygła, Zofię Kucównę, Annę Walentynowicz, Agnieszkę Osiecką, Tadeusza Mazowieckiego, Tadeusza Różewicza, Krzysztofa Kieślowskiego.

,,Szczegóły znaczące” porażają swoją prostotą, celnością oraz kunsztem literackim. Po raz kolejny Hanna Krall udowodniła, że jest mistrzynią słowa.

Dominika Mazur 

Książkę udostępnia Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Ząbkowice Śląskie,  szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)