Książka Miesiąca: Anna Goc "Głusza"

czwartek, 31.8.2023 09:39 704 1

Według danych Biblioteki Narodowej co roku na polskim rynku wydawniczym pojawia się kilka tysięcy książek literatury faktu i literatury pięknej.  Jak wśród mnogości tytułów wybrać te, które naprawdę zasługują na uwagę? Ząbkowickie bibliotekarki w cyklicznej rubryce "Książka Miesiąca" polecają rozszerzające horyzonty, ważne, poruszające i po prostu dobre książki. W  sierpniu swoją rekomendację przedstawia Dominika Mazur

 

Anna Goc, Głusza, Warszawa, Wyd. Dowody na Istnienie 2022

 

W ubiegłym roku w ramach projektu ,,Blisko papieru i słowa” braliśmy udział w kilku szkoleniach. Jedno  z nich dotyczyło dostępności architektonicznej, informacyjno-komunikacyjnej i cyfrowej. Szkolenie prowadziła Magda Brumirska-Zielińska z Fundacji Katarynka. Podczas rozmowy gorąco polecała reportaż Anny Goc pt. ,,Głusza”.

Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, do 2012 roku związana z krakowską redakcją „Gazety Wyborczej”. Laureatka m.in. Konkursu Stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody Dziennikarzy Małopolski, wcześniej wielokrotnie nagradzana w kategorii Reportaż prasowy i News. Pisze pracę doktorską z lingwistyki migowej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego.

W Polsce jest około pół miliona osób, które mają poważne problemy ze słuchem, są głuche i słabosłyszące.  Czy zastanawialiście się kiedyś jak to jest być osobą głuchą? Jak takie osoby radzą sobie w życiu, co czują, jak są postrzegane, z jakimi problemami borykają się na co dzień? Jak to jest być jedyną głuchą osobą w rodzinie? Jak to jest być dzieckiem słyszącym w rodzinie głuchych? Na te i wiele innych pytań odpowiada reportaż Anny Goc i jest to obraz niezwykle szokujący.

W 2016 roku chłopiec stracił przytomność, jego głusi rodzice nie mogli wezwać pomocy, bo nie było na to w Polsce sposobu. Musieli pobiec do sąsiadki i gestami wytłumaczyć co się stało, aby ta wezwała karetkę.

Słyszące dzieci głuchych rodziców pełnią od dzieciństwa rolę tłumaczy – u lekarza, w urzędach, na komisariatach policji. Najbardziej wstrząsnęła mną historia kilkulatka podczas wizyty mamy u ginekologa, który musiał tłumaczyć intymne pytania i odpowiedzi.

Rodzące głuche kobiety, które nie mogą zadać żadnego pytania i na żadne nie odpowiedzą. Nie wiedzą, czy poród przebiega prawidłowo, nie otrzymują komunikatów o tym, co się dzieje, nie wiedzą po porodzie czy z ich dzieckiem jest wszystko w porządku.

Głusi uczniowie, którzy często nie rozumieją co do nich mówią nauczyciele, bo jak pokazały badania z 2022 roku 60 procent z nich nie potrafi biegle migać. Jeszcze nie tak dawno miganie w szkołach było całkowicie zakazane, za miganie dzieci były w nich karane. ,,Słyszaki” (jak mówią o nas Głusi) nie rozumiejący, że język polski jest dla nich językiem obcym i wielu z nich nie jest w stanie się go nauczyć.

,,Głusza” to przejmujący reportaż o samotności wśród ludzi. Książka, w której to Głusi mają głos, która doprowadza do smutnych wniosków i otwiera oczy. Warto poznać ich historie, warto spróbować zrozumieć, warto usłyszeć ich krzyk.

Dominika Mazur

 

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna MiG oraz Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl., szukaj jej także w swojej bibliotece!

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

czwartek, 31.08.2023 13:43
znam tylko jedną migającą nauczycielkę, P. Joannę ze szkoły w