komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 13 maja 2021

Serwacego, Roberta

Krzysztof Woliński zaprasza i poleca: Na koniec świata i jeszcze dalej (XXVII Festiwal Muzyczny Karla Dittersa w Javorniku)

czwartek, 10.10.2019 09:47 , komentarze: 0 , odsłony: 1253
kategorie artykułu:

Jesteśmy już na półmetku tegorocznego festiwalu i mam przyjemność zaprosić do bardzo urokliwego miejsca położonego w Dolinie Raków (Raci Udoli), do Tancirnej. To miejsce położone jest ok. 2 kilometrów od Javornika. I niech nikogo nie przeraża tablica informacyjna „Konec sveta”, którą można zobaczyć jadąc do celu. Miejsce koncertów 27. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, któremu patronuje Karl Ditters* z Dittersdorfu jest naturalnym uzupełnieniem muzycznych propozycji. Jestem przekonany, że każdy, kto chociaż raz odwiedzi to miejsce, będzie chciał tu wracać nie tylko na wydarzenia artystyczne. Jest to również zakątek pełen atrakcji turystycznych.

Najbliższe koncerty odbędą się 12.10 (sobota) o godz. 18.00 oraz 19.10 (sobota) o godz. 18.00.

**********************

Warto przyjechać w miejsce położone na końcu świata bo można wybrać się na spacer przed koncertem lub/i napić się kawy lub wina. W tym drugim przypadku pod warunkiem, że nie prowadzimy samochodu.

Pierwszy koncert, 12.10 (sobota) to „Wieczór łączący żywą muzykę z taneczną pantomimą”, a jeśli dodamy anturaż, w którym się znajdziemy to bez wątpienia dopełni on wrażenia artystyczne.

W programie muzykę będą prezentowały Monika Knoblochová (klawesyn, pianino) oraz Julie Braná (instrumenty z epoki baroku – flet). Natomiast pantomima i taniec to specjalność brytyjskiej tancerki i choreografki mieszkającej na stałe w Pradze - Andreai Miltnerová a dopełnienie przeżyć estetycznych zapewni reżyser, fotograf i twórca świetlnych obrazów Jan Komárek. Artyści będą wykonywali utwory kompozytorów zarówno z epoki baroku, renesansu jak również twórców współczesnych. Będzie usłyszeć muzykę R. Carra, J.S. Bacha, M. Shinohara (Ground – improwizacja), G. Jacoba (Angielski taniec, Burleska i Tarantella), D. Castello, P.B. Bellinzaniego, C. Handa (Plaint, Cantiliena), Ch. Martiniego (La Luna) ilustrowaną tańcem i światłem.

 

**********************

Natomiast w sobotę (19.10 o godz. 18.00) w Tancirnej wystąpią w autorskim projekcie „Pod povrchem” (underground) Gabriela Vermelho (skrzypce, śpiew) oraz Matĕj Stĕpánek (wiolonczela). W programie utwór patrona festiwalu „Duetto for Viola and Bass E-flat Major Kr. 219” oraz sześć autorskich kompozycji G. Vermelho. Zapewnianie, że czescy muzycy gwarantują wysoki poziom wykonywania utworów to oczywista oczywistość. A jak do tego „dopowiemy”, że sala koncertowa oraz jej otoczenie dostarczają dodatkowych wrażeń estetycznych to nie pozostaje nic innego jak zaplanowanie sobie dwóch sobotnich popołudni u naszych południowych sąsiadów.

**********************

Do Doliny Raków można dojechać od przejścia w Złotym Stoku lub od przejścia Paczków-Bily Potok. Do Doliny Raków można dojechać, po czeskiej stronie albo przejeżdżając przez Javornik albo skręcając z obwodnicy miasta w prawo. W załączeniu mapki oraz zdjęcie wejścia do Tancirnej.

**********************

Na koncert można nabyć bilety, tuż ich rozpoczęciem, 12.10 w cenie 200 i 150 koron (normalne ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów) 19.10 w cenie 150 i 100 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów)**. Ponieważ koncerty cieszą się dużym zainteresowaniem warto przyjechać ok. 20-30 minut przed ich rozpoczęciem.

UWAGA!!!:

W korony należy się zaopatrzyć przed przyjazdem ponieważ nie ma możliwości płacenia za bilety w złotówkach ani płatności kartą.

 

O kolejnych koncertach XXVII Festiwalu, programie i występujących artystach sukcesywnie będzie informował nasz portal.

Krzysztof Woliński

 _______________________

*/ Karel Ditters von Dittersdorf - austriacki barokowy kompozytor i muzyk. Jest autorem 50 oper i 200 symfonii. Połowę swojego życia spędził na Śląsku, z czego kilka lat mieszkał w Javorniku.

**/ aktualny kurs wymiany to ok. 17,00 złotych za 100 koron czeskich.

 

 

 

Wasze komentarze

poniedziałek, 10.5.2021 08:36
poniedziałek, 10.5.2021 08:26
poniedziałek, 10.5.2021 08:34
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
ZCKiT Ząbkowice Śląskie
ZCKiT Ząbkowice Śląskie