Krzysztof Woliński zaprasza i poleca: DLA WYJĄTKOWYCH MELOMANÓW I NIE TYLKO

piątek, 18.9.2020 11:28 705 0

Za naszą południową granicą muzyka była, jest i zawsze będzie bardzo ważna. I nawet w tych trudnych czasach zorganizowali, już po raz 28. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny, któremu patronuje Karl Ditters* von Dittersdorf. Wszystkie koncerty odbędą się w Javorniku oraz w pobliskich miejscowościach.

W najbliższą sobotę, 19 września, zapraszam na koncert inauguracyjny festiwalu. Festiwalu, którego program zawiera pełne spektrum stylów od klasyki aż do jazzu, a dobór wykonawców gwarantuje bogactwo przeżyć artystycznych. Tegoroczny festiwal potrwa do 10 października, w programie 8 koncertów.

           W koncercie inauguracyjnym wystąpi Kameralna Orkiestra Janackuv z Ostrawy pod kierownictwem artystycznym Jakuba Cernohorskyego, dyrygentem będzie Petr Chromcak, a solistą Miroslav Ambros (skrzypce). W programie światowe premiery, w nowych aranżacjach, patrona festiwalu – koncert G dur na skrzypce i orkiestrę, symfonia G dur oraz Symfonia Es dur, skomponowana przez Jana Nepomuka Venta. Rozpoczęcie koncertu o godz. 19.00 

W barokowej scenerii kościoła Nawiedzenia Marii Panny w Bilej Vodzie szczególnym elementem wnętrza jest ołtarz główny z rzeźbą Madonny z ok. 1510 r. pochodzącej z warsztatu Wita Stwosza. Ten niesamowicie wyjątkowy ołtarz sprawia wrażenie estetyczne i pozostaje na długo w pamięci każdego, kto chociaż raz zobaczył to dzieło sztuki sakralnej.

**********************

Natomiast w niedzielę, 20 września, w jednej z sal zamku Jansky Vrch kolejne wydarzenie artystyczne. O godz. 18 rozpocznie się przedstawienie „Kobiety baroku” oparte na utworach trzech włoskich kompozytorek z XVII stulecia. Zobaczymy i usłyszymy trzy panie: Jana Janku (mezzosopran, harfa), Tereza Samsonova (teorba – lutnia basowa), Martina Pavlikova (miniatury aktorskie) w utworach z epoki baroku w klimacie poetyckiej muzyki i muzycznej poezji. Muzyka jest najważniejsza ale warto być, żeby usłyszeć i zobaczyć artystkę grającą na rzadkim historycznym instrumencie – teorbie.

**********************

Do Bilej Vody oraz na zamek Jansky Vrch można dojechać od przejścia w Złotym Stoku lub od przejścia Paczków-Bily Potok. W załączeniu mapki.

**********************

Na wszystkie koncerty można nabyć bilety tuż przed ich rozpoczęciem, a cena wstępu na koncert inauguracyjny oraz na koncert w Tancirnej w Dolinie Raków to 200 koron (normalne) i 150 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów)*. Na pozostałe koncert ceny biletów to 150 koron (normalne) i 150 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów)*. Organizatorzy proszą o posiadanie koron czeskich, gdyż nie ma możliwości wymiany na miejscu oraz płacenia kartą.. Warto ze sobą zabrać kilka koron więcej, ponieważ zawsze po koncercie można kupić płyty występujących artystów. Jak dojechać na koncert do Bilej Vody i do Javornika można zobaczyć na mapkach dołączonych do zaproszenia.

Ważne!

Organizatorzy proszą o posiadanie maseczek bez których nie będzie można wejść na koncerty.

O następnych koncertach XXVIII Festiwalu, programie i występujących artystach sukcesywnie będzie informował nasz portal.

Krzysztof Woliński

_______________________

*/ Karel Ditters von Dittersdorf - austriacki barokowy kompozytor i muzyk. Jest autorem 50 oper i 200 symfonii. Połowę swojego życia spędził na Śląsku, z czego kilka lat mieszkał w Javorniku.

**/ aktualny kurs wymiany to ok. 17,30 złotych za 100 koron czeskich.

 

 

 

 

  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)