komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

niedziela, 28 lutego 2021

Romana, Ludomira

Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła projekt uchwały ws. zagrożenia wolności mediów w Polsce

czwartek, 18.2.2021 10:08 , komentarze: 0 , odsłony: 102
kategorie artykułu:

Centrum Informacyjne Senatu uprzejmie przekazuje, że 16 lutego br. Komisja Kultury i Środków Przekazu oraz Komisja Ustawodawcza przyjęły projekt uchwały w sprawie zagrożenia wolności mediów w Polsce, w której Senat wyraża zdecydowany sprzeciw wobec prac nad  nową opłatą medialną, prowadzącą w ocenie senatorów do ograniczania wolności i praw obywatelskich oraz do likwidacji niezależnych mediów

Sprawozdawcą projektu uchwały została przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu senator Barbara Zdrojewska.

Zdaniem autorów projektu uchwały, planowana przez rząd nowa opłata medialna spowoduje potężne osłabienie mediów niezależnych, zarówno lokalnych, jak i regionalnych, których finansową podstawę funkcjonowania stanowią dochody reklamowe, i jednocześnie wzmocni uprzywilejowaną pozycję mediów państwowych wspieranych środkami z budżetu państwa. „To kolejny – po przejęciu przez państwową spółkę paliwową niezależnego koncernu prasowego – element procesu niszczenia wolnych mediów i podporządkowywania ich bieżącym interesom władzy. Jest to sprzeczne z polską racją stanu i interesem obywateli, których prawem jest dostęp do zróżnicowanych i rzetelnych źródeł wiedzy” – napisali senatorowie.

Projektowana uchwała odwołuje się do przeszłości, w której – jak czytamy - Polacy wielokrotnie zmuszeni byli organizować alternatywny obieg informacji, a jednym z ważnych postulatów sierpniowych było zniesienie cenzury. Senatorowie zwracają uwagę, że pojęcie wolności jest w naszym kraju jednoznacznie utożsamiane z prawem do wolności słowa. Przestrzegają, że „niestety obecnie Polska w niebezpiecznym tempie zbliża się do modelu państwa o reglamentowanym przez władzę prawie do informacji”. Autorzy uchwały wyrazili także poparcie protestu wydawców i dziennikarzy „Media bez wyboru”. „Nie ma i nie będzie zgody Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, popartego przez znaczącą część społeczeństwa obywatelskiego, na ograniczanie wolności słowa i powiększenie dystansu do rodziny państw demokratycznych” – czytamy w projektowanej uchwale.

W dyskusji na projektem uchwały przewodniczący Komisji Ustawodawczej senator Krzysztof Kwiatkowski stwierdził, że projekt nowej opłaty medialnej narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości, a nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym i gospodarczym. Według niego, wprowadzenie w życie nowej opłaty oznacza podwójne opodatkowanie, a polskie orzecznictwo sądowe takie opodatkowanie piętnuje. Ponadto nie ma żadnego uzasadnienia dla dyskryminacyjnego traktowania jednej z branż. „Byłoby wstydem dla rządu, gdyby taki projekt, z takimi wadami, trafił do polskiego parlamentu” - powiedział. Dodał, że pozostaje jeszcze możliwość skorzystania z prawa unijnego, a to oznacza kolejny spór z instytucjami unijnymi.

Zdaniem senatora Jerzego Fedorowicza, jest to decydujący moment, nie tylko dla wolności słowa, ale dla wolności w ogóle. „Jest to kierunek węgierski, a dalej białoruski”- oznajmił. „Jest to też kierunek Putina” – dopowiedział Wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

Krytyczny stosunek  do projektu uchwały przedstawił senator Jerzy Czerwiński, który zauważył, że projekt nowej opłaty medialnej nie jest jeszcze gotowy, więc wypowiadanie się na jego temat nie ma sensu. W jego ocenie Senat nie ma kompetencji  w tym względzie, ponieważ opiniuje tylko ustawy, a nie ich projekty.

 

 

Wasze komentarze

wtorek, 23.2.2021 11:07
poniedziałek, 22.2.2021 09:30
poniedziałek, 22.2.2021 09:19
poniedziałek, 22.2.2021 09:21
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Sushi Dzierżoniów
Sushi Dzierżoniów
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele