[FOTO, WIDEO] Tylko u nas: Co kryją podziemia Zamku Książ niedostępne dla zwiedzających?

wtorek, 6.10.2015 14:24 9440 1

Portalowi Doba.pl udało się dotrzeć do miejsc, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających. Jak się okazuje Zamek Książ kryje w sobie wiele tajemnic!

Dolnośląskie Obserwatorium Geofizyczne w Książu powstało w 1970 roku z inicjatywy prof. Romana Teisseyre’a. W tym czasie rozwijano sieć sejsmiczną w Polsce w związku z monitorowaniem wstrząsów spowodowanych działalnością górniczą.

Głównym zadaniem obserwatorium jest prowadzenie bieżącej rejestracji trzęsień ziemi. Od lat 70. XX wieku prowadzi się też badania pływów skorupy ziemskiej. Pod koniec lat 90. powstało Laboratorium Geodynamiczne Centrum Badań Kosmicznych, gdzie za pomocą najnowszej aparatury kontynuuje się badania pływów skorupy ziemskiej. Ponadto prowadzi się badania grawimetryczne i pomiary naprężeń w górotworze.

- Korytarz ten stanowi również miejsce pamięci narodowej, gdyż swoje życie i zdrowie poświęcali do utworzenia tego schronu więźniowie. Jako akademia nauk jesteśmy ogromnie dumni, że to miejsce miało służyć zbrodniarzom wojennym, dzisiaj pomocne jest w celach naukowo-badawczych - mówi Leopold Stempowski.

Miejsce to niedostępne jest dla zwiedzających. Powód jest jak zwykle prozaiczny, brak pieniędzy.

- Były oczywiście plany udostępnienia korytarzy i podziemi dla turystów. Został nawet wybudowany chodnik w latach 50. Miała tu powstać trasa, zabrakło jednak pieniędzy na realizację. W latach 60. kiedy pojawiła się potrzeba instalacji stacji sejsmograficznej na Dolnym Śląsku, profesor, który znał tutaj ten obiekt jako dziecko, przypomniał sobie o jego istnieniu i zlecił wykonanie prób. Wyszły one pomyślnie i od 1971 roku jesteśmy w sieci światowej - wyjaśnia Stempowski.

W celu zapewnienia niezakłóconych pomiarów aktywności sejsmicznej w tym regionie aparatura pomiarowa została zainstalowana na głębokości ok. 49 metrów pod głównym dziedzińcem zamkowym. W tym celu wykorzystano wybudowane podczas drugiej wojny światowej podziemne korytarze.

O dalszym ciągu naszej wizyty w podziemiach Zamku Książ dowiecie się Państwo z filmu:

foto, wideo dla Doba.pl: Adrian Sitko

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

T sobota, 10.10.2015 02:41
Pod Ząbkowicami też są tunele. Jeden prowadzi w kierunku Kamieńca