Książka Miesiąca: Toshikazu Kawaguchi, Zanim wystygnie kawa

piątek, 30.9.2022 10:48 429 1

Według danych Biblioteki Narodowej co roku na polskim rynku wydawniczym pojawia się kilka tysięcy książek literatury faktu i literatury pięknej.  Jak wśród mnogości tytułów wybrać te, które naprawdę zasługują na uwagę? Ząbkowickie bibliotekarki w ostatni dzień miesiąca w cyklicznej rubryce "Książka Miesiąca" polecają rozszerzające horyzonty, ważne, poruszające i po prostu dobre książki. W  miesiącu wrześniu swoją rekomendację przedstawia Natalia Jędrzejewska.

 Toshikazu Kawaguchi , Zanim wystygnie kawa, Warszawa 2022 GW Relacja

 

Na tegorocznych wakacjach na listach bestsellerów pojawiła się pozycja japońskiego autora, Toshikazu Kawaguchi. W Japonii wydana dużo wcześniej – podróż na nasz kontynent zajęła jej całe siedem lat. Zjawisko to dość wyjątkowe, gdyż Japończycy w krajach zachodnich słyną głównie z komiksów, haiku, proza bywa dość zaniedbywana (wyłączając noblistę Kazuo Ishiguro oraz wieloletniego kandydata Harukiego Murakami). Aż tu nagle taka niespodzianka! Zapewne wielu z czytelników sięgnęło po tę książkę z czystej ciekawości.

Autor stawia sprawę fabuły jasno – mała kawiarnia w Tokio pozwala swoim gościom na podróż w czasie. Pod warunkiem, że wrócą, zanim wystygnie kawa. To wiedza dostępna dla wszystkich, jednak sama podróż obwarowana jest wieloma regułami.

W książce spotykamy cztery osoby, które odważą się na taką wyprawę. Historia każdej jest inna, ale łączą się one w kręgu znajomych i rodziny. Jednak bez względu na to, co uczynią podczas podróży  – przeszłości i przyszłości nie da się zmienić. Mimo wszystko chcą uporządkować pewne sprawy, cofnąć błędy, które popełnili lub sprawdzić, jak potoczy się ich przyszłość. Choćby nawet porozmawiać jeszcze raz z bliską osobą.

Ktoś chce się skonfrontować jeszcze raz z miłosnym pożegnaniem, ktoś powrócić do czasów sprzed utraty pamięci, zobaczyć się z siostrą, spotkać córkę, której nigdy nie będzie okazji poznać... Samo życie – można byłoby powiedzieć. Wprawdzie takie historie przydarzają się każdemu. Czy istnieje na świecie ktoś, kto nie chciałby cofnąć czasu? Kto nie żałuje, że czegoś nie zrobił lub nie powiedział?

Specyficzna narracja jest prowadzona w taki sposób, aby czytelnik mógł skupić się na emocjach bohaterów – Japończyków. Kulturę tego kraju widać na kartach opowieści bardzo wyraźnie, dzięki barwom, zachowaniu bohaterów, sposobie poprowadzenia relacji międzyludzkich. Autor doskonale buduje japoński klimat. Dlatego jest to książka skromna, zarówno w objętości, jak i w wymowie. W dobrym znaczeniu tego słowa, ponieważ jednocześnie pełna jest emocji, refleksji i przesycona bolesnym poczuciem mijającego czasu.

Kolejna część serii w tłumaczeniu.

Książka Toshikazu Kawaguchi jest dokładnie jak kawa – słodko-gorzka. Warto poświęcić jej chwilę w tym jesiennym czasie zadumy.

Natalia Jędrzejewska

Książkę wypożycza Biblioteka Publiczna w Kamieńcu Ząbk., szukaj jej także w swojej bibliotece.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

koba wtorek, 04.10.2022 12:55
brzmi intrygująco. Muszę wypożyczyć