[FOTO] 800-lecie Budzowa

czwartek, 11.11.2021 19:38 2651 1

Mieszkańcy Budzowa, w gminie Stoszowice, świętowali 11 listopada nie tylko Święto Niepodległości, ale także 800 lat istnienia swojej wsi.

800 lat temu, w 1221 roku po raz pierwszy wzmiankowano w dokumentach miejscowość Budzów w Księdze Henrykowskiej. W 1228 książę Henryk Brodaty podarował ją henrykowskim cystersom. W XVII wieku mnisi utworzyli w Budzowie kurię henrykowską, czego pamiątkową jest zabytkowy barokowy pałac,  którym obecnie mieści się szkoła. 

- Pomiędzy 1244 a 1254 została zasiedlona przez sprowadzonych z Niemiec kolonistów, wielokrotnie niszczona m.in. podczas wojen husyckich, wojny trzydziestoletniej, spalona w 1807 przez wojska napoleońskie. W XIX w. nastąpił rozwój tkactwa, które upadło przegrywając konkurencję z fabrykami z Bielawy i Dzierżoniowa -czytamy w Wikipedii.

Ten wyjątkowy jubileusz 800-lecia wsi postanowili uczcić mieszkańcy. Uroczystość połączona z obchodami Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęła się mszą świętą w miejscowym kościele św. Wawrzyńca. Po liturgii w programie artystycznym przedstawiono krótko historię Budzowa, ilustrując ją fotografiami oraz śpiewano pieśni patriotyczne. Następnie wyruszono na plac obok szkoły gdzie wójt gminy Stoszowice, Paweł Gancarz, oraz sołtys Budzowa, Dariusz Kluz odsłonili pamiątkową tablicę ora zasadzili drzewo. Po oficjalnej części zebrani zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez radę sołecką Budzowa.  

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

tutaj sie urodziłam poniedziałek, 15.11.2021 13:20
wielkie brawa dla pomysłodawców uczczenia jubileuszu wsi. Jedna z najstarszych miejscowości ziemi ząbkowickiej, wzmiankowana np. w księdze henrykowskiej, ładna i coraz bardziej zadbana - ukłony dla mieszkańców. Niech dalej pięknieje. Może ktoś, jakaś instytucja (gmina?) pokusi się o monografię Budzowa? Bardzo jej brakuje a np. takie wsie jak Tarnawa (!) , Laski i Brzeźnica takowymi mogą się pochwalić