Mieszkaniec Kamieńca Ząbkowickiego laureatem programu ADAMED SmartUP

poniedziałek, 6.9.2021 15:04 3424 1

Jednym z dziesięciorga laureatów tegorocznej edycji programu ADAMED SmartUP został Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego, uczeń Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. 

Są zwycięzcami licznych olimpiad i konkursów przedmiotowych. Pasjonują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Uczestniczą w wielu pozaszkolnych zajęciach naukowych, a w wolnych chwilach grają na instrumentach muzycznych, tańczą i trenują różne dyscypliny sportowe. Na czwartkowej gali poznaliśmy dziesięcioro laureatów nagrody głównej 7. edycji programu ADAMED SmartUP oraz troje stypendystów wyłonionych spośród laureatów ubiegłorocznej edycji. Jednym z tegorocznych laureatów został Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego.

fot. https://lo14.wroc.pl/

Borys jest uczniem Liceum Ogólnokształcącego nr XIV im. Polonii Belgijskiej we Wrocławiu. To laureat wojewódzkiego konkursu przedmiotowego z chemii i finalista konkursu przedmiotowego z biologii. Ma interdyscyplinarne zainteresowania związane z biologią, chemią, matematyką, naukami medycznymi i wykorzystywanymi w nich nowymi technologiami. By zdobyć doświadczenie w pracy badawczej, regularnie startuje w olimpiadach z zakresu chemii i biologii. W przyszłości chciałby rozpocząć studia medyczne w Heidelbergu, Leiden lub Instytucie Karolinska. Wywiad z Borysem znajduje się w załączniku.

Pozostali laureaci nagrody głównej to: Alessandra Jabłonowska z Łomianek Dolnych, Mateusz Jarek z Łazisk Górnych, Adrianna Jażdżewska z Gdańska, Szymon Marczuk z Olsztyna, Magdalena Puzio z Elbląga, Tomasz Prokop z Warszawy, Julia Tondera z Warszawy, Marcel Tułasiewicz z Torunia, Patryk Wekwejt z Ostrołęki.

W tym roku gala finałowa programu ADAMED SmartUP była wyjątkowa, ponieważ po kilkunastu miesiącach wirtualnych konsultacji, warsztatów, samodzielnych eksperymentów i dwóch obozach naukowych online uczestnicy mieli okazję spotkać się na żywo, a wyróżnieni – odebrać gratulacje od przedstawicieli Rady Naukowej oraz zarządu Fundacji Adamed.

Program dla najlepszych

Zwycięzcy programu ADAMED SmartUP wezmą udział w całorocznym programie konsultacji edukacyjnych. Każdy uczeń pod opieką mentora będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.

Fundacja Adamed od lat dba o rozwój młodych utalentowanych osób zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia, bo głęboko wierzymy, że rzeczywistość zmienia się dzięki osobom młodym, zdolnym i ambitnym – mówiła podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Adamed.

Roczny program konsultacji to nie jedyna nagroda. W kolejnym roku troje z dziesięciorga laureatów ma też szansę na wygranie stypendium naukowego.

Nowa edycja ADAMED SmartUP

W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział wszyscy uczniowie w wieku 14-19 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Rejestracja do 8. edycji rozpoczęła się 1 września. Formularz zgłoszeniowy znajduje się na stronie https://adamedsmartup.pl/edycja/edycja-viii/. Od października natomiast wystartuje rekrutacyjna gra online, w której zarejestrowani użytkownicy będą zbierać punkty za rozwiązywanie zadań i zagadek naukowych. W styczniu 2022 roku osoby z najlepszym wynikiem dostaną szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji i zakwalifikowanie się do przyszłorocznego letniego obozu naukowego.

ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat. Dotychczas program objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.

Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, a także popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Pani starsza, Barbara wtorek, 07.09.2021 17:12
Cudnie! Gratuluję Tobie i Twoim Rodzicom!