Zmarła Krystyna Drożdż - kierownik Archiwum Państwowego w Kamieńcu Ząbkowickim

środa, 28.7.2021 15:02 3426 2

23 lipca 2021 roku zmarła Krystyna Drożdż – wieloletnia kierownik Oddziału Archiwum Państwowego we Wrocławiu  – w Kamieńcu Ząbkowickim.  

 

Krystyna Drożdż pracę w Archiwum  podjęła 11 lutego  1991 r. na pół etatu, na stanowisku młodszego archiwisty, a z dniem 30 sierpnia 1991 r. na pełnym etacie na stanowisku archiwisty. Od 1 czerwca 1992 r. pełniła obowiązki kierownika  Ekspozytury Archiwum w Kamieńcu Ząbkowickim, a od 1 maja 1995 r. została powołana przez dyrektora Archiwum dr. Józefa Drozda na stanowisko kierownika Oddziału Zamiejscowego w Kamieńcu Ząbkowickim.

Pierwsze lata pracy na stanowisku kierowniczym przypadały na okres przebudowy i adaptacji budynku poklasztornego na cele archiwalne. Obiekt wpisany na listę zabytków, z ponad trzechsetletnią historią, po II wojnie światowej użytkowany był jako magazyn zboża, skór, a następnie sprzętu AGD. Pomimo prowadzenia prac budowlanych, oddział przejmował wielkie ilości materiałów archiwalnych, przewożonych ze zlikwidowanej Ekspozytury Archiwum w Kłodzku, w późniejszych latach z Archiwum we Wrocławiu, a od 2003 r. ze zlikwidowanego Oddziału Archiwum w Wałbrzychu z siedzibą w Boguszowie – Gorcach.  

Krystyna Drożdż zarządzała oddziałem, skutecznie łącząc obowiązki merytoryczne i nadzór nad ogromnym budynkiem. Utrzymywała bardzo dobre relacje służbowe z władzami samorządowym, oświatowymi, a także dyrektorami wielu placówek kulturalnych z obszaru kilku powiatów, gmin i miast. Wokół siebie zgromadziła znakomity zespół współpracowników.

Do ostatnich dni wypełniała swoje zadania statutowe na stanowisku kierowniczym. Pomimo pogarszającego się stanu zdrowia z wielką pasją inwentaryzowała akta poniemieckiego zespołu „Biuro Informacyjne W. Schimmelpfeng”. Interesowała się stanem przygotowania do przeprowadzenia „Warsztatów konserwatorskich”, jakie zaplanowano we wrześniu br. w Kamieńcu Ząbkowickim. Ciągle miała nadzieję …

Archiwum Państwowe we Wrocławiu 

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

***** *** środa, 28.07.2021 16:06
2 miesiące temu zmarł mi tato. Był zasłużonym ojcem i mężem a o tym już doba nie napisze
środa, 28.07.2021 16:28
Wspaniała kobieta tytan pracy