Mieszkańcy Henrykowa sprzeciwiają się budowie 60-metrowej wieży telekomunikacyjnej

piątek, 3.7.2020 09:25 28599 51

Mieszkańcy Henrykowa mówią zdecydowanie „NIE” 60-metrowej wieży telekomunikacyjnej, która ma stanąć we wsi. Swój sprzeciw wyrazili podczas czwartkowej wizyty wiceministra klimatu Ireneusza Zyski.

 

Podczas spotkania w budynku nadleśnictwa omawiano pomysł odbudowy tzw. Wielkiego Stawu, zbiornika retencyjnego w Henrykowie oraz dyskutowano o koncepcji Parku Kulturowego Opactwa Cystersów w Henrykowie, który został powołany do życia uchwałą Rady Miejskiej Ziębic 25 czerwca tego roku.

Wizytę wiceministra oraz obecność na niej burmistrza Ziębic, Mariusza Szpilarewicza oraz wicestarosty, Waldemara Wiei, wykorzystali mieszkańcy Henrykowa, którzy głośno wyrazili sprzeciw wobec budowy  masztu telekomunikacyjnego w ich miejscowości.

Maszt telekomunikacyjny 4G ma mieć 60 metrów i postawiony ma być na działce prywatnej. Jak mówili mieszkańcy, wieża ma stanąć ok. 200 metrów od budynku przedszkola, 130 metrów od placu zabaw, około 240 metrów od przychodni i w podobnej odległości od nowo budowanych zabudowań jednorodzinnych.

- Pan, który będzie dzierżawił to pole dla playa, powiedział nam, że maszt stawiany jest, gdyż w wioskach naokoło Henrykowa są białe plamy, gdzie nie ma zasięgu. Także mieszkańcy Henrykowa żadnej korzyści z tego nie będą mieli – mówili mieszkańcy.

Zgromadzeni argumentowali, że chodzi nie tylko o szkodliwość promieniowania i smogu elektromagnetycznego, ale także o spadek wartości ich nieruchomości i działek w pobliżu masztu, jak również o wypaczenie przez tę inwestycję idei Parku Kulturowego Opactwa Cystersów w Henrykowie. 60-metrowa wieża, która ma stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie parku,  zaburzy krajobraz i oszpeci park kulturowy, miejsce mające być kulturalno-historyczną wizytówką nie tylko miejscowości oraz gminy, ale i regionu.

- W uchwale gminy powołującej Park Kulturowy, czytamy, że nie można na jego terenie lokalizować wież siłowni wiatrowych ani nadajników telefonii komórkowej, a wcześniej wydano pozwolenie na budowę – mówili mieszkańcy i przedstawiciele Stowarzyszenia Przyjaciół Henrykowa, którzy dopytywali, jak władze Ziębic, starostwo oraz konserwator zabytków, którzy doskonale wiedzieli, bo mówi się o tym od lat, że na tym terenie ma powstać park kulturowy i brali udział w pracach nad jego utworzeniem, mogli jednocześnie zgodzić się na powstanie masztu telekomunikacyjnego w tym miejscu.

- Proszę sobie zadać pytanie, skąd taki zapis znalazł się właśnie w uchwale o parku kulturowym? Zapis, który powstał w tym roku. Jest on efektem właśnie sytuacji, która ma miejsce. Gmina mając na uwadze, że przygotowujemy powstanie parku kulturowego, a jednocześnie mając wiedzę, że są inwestorzy zainteresowani na tym terenie stawianiem wież telekomunikacyjnych, wprowadziła taki zapis, gdyż aktualnie obowiązujący miejscowy plan zagospodarowania w żaden sposób nie blokuje takich sytuacji. Teraz w uchwale o parku kulturowym znajduje się zapis, że zakazuje się tego typu inwestycji i będziemy zmieniać też miejscowy plan – tłumaczył burmistrz Ziębic, Mariusz Szpilarewicz.

Do sprawy odniósł się także wicestarosta Waldemar Wieja, gdyż pozwolenie na budowę wydało starostwo powiatowe.

- Nie tak dawno ten temat przerabialiśmy w Złotym Stoku i proszę mi wierzyć, że w tym temacie nie dało się zrobić nic. Tam zarówno gmina, jak i GDDKiA odwoływali się do wojewody, ale on utrzymał pozwolenie na budowę. Otóż jeżeli starostwo dałoby nawet decyzję negatywną, to inwestor zaskarży ją do wojewody. Wojewoda ma na tyle związane ręce, że nie może uznać tej negatywnej decyzji. Wracają dokumenty do starostwa i starostwo musi wydać decyzję pozytywną – mówił wicestarosta, przytaczając zapis ustawy „o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych” o tym, że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, nie może ustanawiać zakazów, a przyjmowane w nim rozwiązania nie mogą uniemożliwiać lokalizowania inwestycji celu publicznego z zakresu łączności publicznej.

Przepisy tej megaustawy oznaczają w praktyce mniej więcej tyle, że ani gmina ani starostwo nie mają w zasadzie żadnych narzędzi, by taką inwestycję wstrzymać (jeśli dokumentacja nie budzi wątpliwości).

Mało tego, megaustawa znowelizowana przez sejm w drugiej połowie 2019 roku zwiększa możliwości lokalizowania infrastruktury telekomunikacyjnej na obszarach, na których do tej pory występował zakaz lub znaczące ograniczenia w tym zakresie, takich jak: uzdrowiska, parki narodowe, czy rezerwaty przyrody. Z drugiej strony uchwalona nowelizacja wprowadziła zapisy o stworzeniu systemu SI2PEM. To darmowa aplikacja, dzięki której każdy będzie mógł sprawdzić natężenie pola koło domu albo miejsca pracy. Ma zostać uruchomiona w drugiej połowie 2020 roku.

Wszystkie zapisy megaustawy mają na celu zapewnienie dostępu do usług telekomunikacyjnych, w tym szybkiego Internetu w miejscach, gdzie do tej pory był z tym problem i powstawały tzw. białe plamy.

Wieża w Henrykowie jest już montowana, fot. Czytelnik

 

- Nie chcemy pieniactwa i wiemy, jak ważny dla nas wszystkich jest dostęp do internetu, czy dobrego zasięgu i tego nie negujemy. Jest świetne miejsce 1,5 kilometra dalej, na wzgórzu, dobra propagacja fal. Nikt by się temu nie sprzeciwiał – przekonywali mieszkańcy.

To co oburza ich najbardziej, to to, że nikt ich nie zapytał, czy wyrażają zgodę na taką inwestycję. Dowiedzieli się o niej przez przypadek w ubiegły weekend, kiedy zauważono pierwsze prace budowlane związane z postawieniem masztu.

Starostwo przekonuje, że zgonie z przepisami, strony postępowania zostały powiadomione o prowadzonym postępowaniu.

- 21 października 2019 roku inwestor złożył wniosek w sprawie budowy stacji bazowej telefonii komórkowej. W dniu 18 listopada 2019r. zawiadomiono strony postępowania - stronami są  właściciele nieruchomości zlokalizowanych w zasięgu oddziaływania projektowanej stacji. Obszar oddziaływania inwestycji ustala projektant poprzez opisanie nr ew. nieruchomości oraz graficzne wyznaczenie linii zasięgu na projekcie zagospodarowania – wyjaśnia starostwo.

 Następnie w toku postępowania przesłano sprawę do uzgodnienia konserwatorowi zabytków, ten odsyła ja z zastrzeżeniami, po ponownym wystąpieniu do konserwatora, uzyskaniu jego uzgodnień oraz uzupełnieniu przez inwestora projektu budowlanego, 9 kwietnia 2020 zostaje wydane pozwolenie na budowę stacji, a 18 maja 2020 roku zostaje wydane zaświadczenie o ostateczności decyzji o pozwoleniu na budowę.

- Inwestycja zgodnie z kartą przedsięwzięcia nie należy do przedsięwzięć mogących pogorszyć stan środowiska zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko ( Dz. U. 2016 poz.71). Wobec powyższego nie jest wymagane uzyskanie decyzji środowiskowej w oparciu o art. 71 ustawy o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. 2015.469). Na etapie postępowania żadna ze stron nie wniosła uwag – dodaje starostwo.

Mieszkańcy mają żal, że nie było żadnej rozmowy, że żaden organ, który wiedział o planach postawienia masztu, nie poinformował o tym mieszkańców. Nie zrobił tego także właściciel działki, która będzie dzierżawiona pod stację.

- Sąsiedzka etyka wymagałaby zapytać: Sąsiad nie będzie Ci przeszkadzało jak sobie postawię maszt telekomunikacyjny na podwórku?... cóż, nie każdy by chciał mieszkać, wychowywać dzieci, pracować pod taką anteną – skomentowało w mediach społecznościowych Sołectwo Henryków.

 Konkluzją spotkania było zapewnienie burmistrza Ziębic, że postara się zorganizować spotkanie mieszkańców z inwestorem stawiającym maszt, jak i podmiotem, od którego dzierżawiona będzie działka. Być może uda się wypracować kompromis, który zadowoli wszystkie strony sporu.

 

 Zdjęcia z montażu masztu telekomunikacyjnego od Czytelnika

Przeczytaj komentarze (51)

Komentarze (51)

M środa, 17.02.2021 12:23
Czemu szkodzi maszt obok wsi a nie szkodzą nadajniki w centrum ?
Może by tak miesiąc bez komórek ?
henrykowianin czwartek, 09.07.2020 21:23
Stało się. Maszt już stoi więc chyba po ptokach. Jutro ma się ukazać reportaż w TVP3 . Tylko teraz to już trochę za późno. Jak by nie można było postawić tego kilkaset metrów dalej zdala od zabudowań w szczerym polu. Ale po co? Niech mają rakotworczą wieże w sąsiedztwie. Jak to jest możliwe że władze mają związane ręce?? Robią z nami co chcą A my nie możemy z tym nic zrobić??
Nox czwartek, 09.07.2020 20:31
Dziękujemy władzą za zgodę na postawienie nadajnika w Henrykowie!!! Bardzo serdecznie dziękujemy !!! Bardzo ładnie się prezentuje z każdej strony naszej miejscowości naprawdę dziękujemy!!! Pier
...ić wieże zabytowego klasztoru!!! Nowa wieża jest super!!! Przyniesie nam same korzyści w zdrowiu , w codziennym samopoczuciu, nasze dzieci będą mogły się skoncentrować na zajęciach w przedszkolu a i gmina na prądzie zaoszczędzi bo będziemy swiecić w nocy ,tak ze możecie latarnie wyciąć w chu....!!! DZIEKUJEMY !!!
Szpilarewicz do dymisji! wtorek, 07.07.2020 19:07
Ogłoszenie: Jutro, ewentualnie piątek wydanie główne faktów tvp 3 Wrocław będzie reportaż na temat sprawy wieży w Henrykowie. Proszę śledzić profil na facebook Sołectwo Henryków. Bedą mogli Państwo usłyszeć na własne uszy jak pan burmistrz Ziębic, który od tygodnia zapewniał mieszkańców , że nic nie wiedział o tej inwestycji przyznaje się reporterowi, iż wiedział od miesięcy o takiej inwestycji we wsi Henryków. Panie Szpilarewicz pogrążył się Pan tym !!!!! Mieszkańcy tego nie odpuszczą! Protest tuż tuż!!!
środa, 08.07.2020 10:54
z tego artykułu wynika przecież, że gmina wprowadziła zapisy w uchwale o parku na wieść o pomyśle stawiania masztu, nie ma nic o tym, że burmistrz nie wiedział, a inna sprawa, że nie miał wpływu i nie mógł mieć wpływu na to, co się dzieje bo takie są przepisy
mieszkaniec niedziela, 05.07.2020 21:25
Stacje bazowe są po prostu szkodliwe - twierdzi Barbara Gałdzińska-Calik z Fundacji Instytut Badań Elektromagnetycznych im. Jamesa Clerka Maxwella w Krakowie. - Najlepszym przykładem są mieszkańcy bloku przy ul. Krowoderskich Zuchów, który również jest wspomniany w raporcie NIK. Lokatorzy „piętrami” chorują na raka, a część z nich, która przez ostatnie lata walczyła z operatorem, nie doczekała dzisiejszego dnia . Nieuczciwe praktyki stosowane przez operatorów komórkowych potwierdza prof. Marek Zmyślony z Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi. - Jeśli raz uzyskają pozwolenie na budowę anteny, to potem już bez zgłaszania zmian ciągle zwiększają moc nadawania - wyjaśnia ekspert . 
Czlowiek piątek, 03.07.2020 11:01
Prosze zostawić PiS wspokoju, za czasów PO tak samo stawiali jeszcze gorzej , gdzie jest etyka sasiedzka i proste pytanie sąsiad lub sąsiedzi nie bedzie wam przeszkadzać to lub.tamto jak postawie , można wszystko załatwić bez sporow , trzeba się dogadywac a nie tylko patrzec na.siebie
oj poniedziałek, 06.07.2020 20:39
za czasów PO to starostwo informowało pismem mieszkańców, że taka inwestycja powstanie!!!! w Ząbkowicach mieszkańcy zablokowali pierwotne położenie wieży. PIS zniosło obowiązek uzyskania pozwolenia na wieże, tym samym nikt nie musi was pytać, czy ją chcecie, czy nie
ekolog piątek, 03.07.2020 11:38
przeczytaj artykuł powyżej to się dowiesz jak teraz rządzący zmienili prawo
gsm.biz.pl piątek, 03.07.2020 20:36
Komentarz portalu gsm.biz.pl
Witam serdecznie
przez Henryków przebiega szlak kolejowy z Wrocławia do Kłodzka, więc jest to istotna część z punktu widzenia ruchu potencjalnych klientów. W samym Henrykowie oraz w jego sąsiedztwie rzeczywiście jest duży problem z dostępnością do sygnału sieci. Plus ma dla przykładu swoją stację na wieży kościoła cysterskiego, a przy stacji kolejowej sygnał sieci jest mimo wszystko mizerny. Dzisiaj nie "wyciąga się" mocy stacji w sposób nieuzasadniony, ponieważ zrobiłoby to więcej szkody, aniżeli pożytku - stacje by się po prostu zakłócały, a jakość usług drastycznie by spadła. Moce stacji są niewielkie i większe szkody dla organizmu przynosi ciągłe trzymanie przy sobie telefonu, aniżeli stacja bazowa odległa od człowieka. Z kolei, kiedy stacja jest dalej od telefonu - sam telefon emituje większą moc, żeby nawiązać połączenie ze stacją odległą, co dodatkowo szkodzi. Reasumując, im bliżej stacja operatora, tym korzyści zdrowotne większe. Na dziś trudno walczyć ze stacjami operatorów, ponieważ nawet ci, co protestują zwykle chcą mieć komórki, ale nie chcą obok siebie stacji. Jeśli z kolei stacja ma być daleko, to jest ze zdrowotną szkodą dla tego, kto korzysta z telefonu, czy routera (internet). Reasumując, nie ma powodów do obaw. Co do cen działek, to też bym się nie zapędzał, ponieważ znamy przypadki lokalizacji stacji w bliskiej odległości od działek i ich ceny wcale nie spadły. Jeśli idzie o sam park, teren chroniony, etc., to inwestycja celu publicznego (kontakt ze światem, możliwość wezwania pomocy, itp.) są ważniejsze, aniżeli estetyka parku. Wieżę zawsze można pomalować na zielono, czy inaczej zintegrować z otoczeniem. Sam park z kolei na tym zyskuje, bo zachęca turystów tym, że można tu zrobić zdjęcia, mieć zasięg, czyli skorzystać np. z agroturystyki. Dzisiaj mało kto chce gościć w miejscach, gdzie zasięgu nie ma. Uważam, że akurat w Henrykowie protest nie ma uzasadnienia, bo lokalizacja masztu Play w niczym nie szkodzi, ani nikomu zdrowia nie zepsuje. Stacje bazowe operatorów są montowane na szkołach, a nawet na szpitalach, moc ze stacji spada wraz z odległością, więc nie ma strachu

Pozdrawiam
Wacław Kaczorowski

gsm.biz.pl
Darek niedziela, 05.07.2020 13:32
Jeśli tak państwu zależy aby podróżujący koleją mieli zasieg to proszę przestawić bazę na pole z borówka które jest kilkaset metrów od torów
Darek piątek, 03.07.2020 21:03
Czy operator sieci Play wystawi mi dokument w którym zapewni mnie i moje dzieci że za parę lat ani ja ani moje dzieci nie zapadniemy na choroby nowotworowe ???
WW sobota, 04.07.2020 19:17
Ciekaw. A Ty dasz taki dokument że bez masztu nikt na te choroby nie zapadnie??
A niby dlaczego od masztu miałby ktoś chorować?? Bez przerwy wali na Twoja głowe sygnał z satelitów w kosmosie, nadajników radiofonicznych i TV o mocy liczonej w kilowatach, do tego radary lotnicze i z samolotów, stacje policyjne, przekaźniki meteorologiczne i wiele innych.
Mac nadajników masztu to kilkadziesiąt watów. Nadajniki TV Ślezy to 100 kW i tego się nie boisz???? A jest tam ich kilka chyba 5........
Darek niedziela, 05.07.2020 01:28
Raport naukowców z Włoch przedstawia wyniki przeprowadzonych na wielką skalę badań nad szczurami laboratoryjnymi, wystawionymi na promieniowanie masztów telefonii komórkowej. Mówiąc w skrócie: infrastruktura telefonii komórkowej sprzyja chorobom nowotworowym.

Ramazzini Institute jest jedną z najbardziej znanych naukowych kooperatyw, która od dwudziestu lat zajmuje się badaniem przyczyn chorób nowotworowych, diagnostyką i poszukiwaniem skutecznych terapii. To właśnie badacze tego instytutu przedstawili w branżowym periodyku Enviromental Research wyniki badań na szczurach wystawionych na promieniowanie elektromagnetyczne charakterystyczne dla telefonii komórkowej.

W prowadzonych od 2005 roku badaniach wykorzystano 2448 szczurów ze szczepu Sprague-Dawley, które od okresu płodowego do naturalnej śmierci były wystawione na typowe, środowiskowe promieniowane masztów telefonii komórkowej przez 19 godzin na dobę – w paśmie 1800 MHz, w polach o natężeniu 5, 25 i 50 V/m. Naukowcy podkreślają, że wszystkie te dawki promieniowania, włącznie z 50 V/m, są sporo poniżej amerykańskich norm FCC, co oznacza, że ludzie mogą być na nie legalnie wystawieni.Wśród samców szczurów wystawionych na najwyższy poziom promieniowania (50 V/m) zaobserwowano statystycznie znaczący wzrost zachorowalności na rzadki nowotwór Schwannoma (nerwiak osłonkowy), zlokalizowany najczęściej w sercu.Wśród samców i samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania zauważono wzrost częstotliwości występowania rozrostu (hiperplazji) komórek Schwanna (komórek glejowych układu nerwowego), choć nie było to statystycznie znaczące.Wśród samic wystawionych na najwyższy poziom promieniowania zauważono wzrost częstotliwości występowania złośliwych glejaków
mieszkanka piątek, 03.07.2020 10:10
tu chodzi tez o oszpecenie krajobrazu! Wieża ma być obok Parku Kulturowego. Piękna wizytówka dla turystów
Zasmucona niedziela, 05.07.2020 07:51
Powodzenia dla borówki henrykowskiej. Już nigdy jej nie kupię, jak powstanie ten gigant. Brawa dla właściciela niech postawi nowy szyld eko naelektromagnetyzowane borówki henrykowskiej. Mniam, pycha, żenada nie dość że ludzi będzie to dziadostwo napromieniowywalo to jeszcze jedzenie będzie skażone. Brawo brawo brawo!!!!! Super reklama cóż dla pieniędzy robi się wszystko smutne ale prawdziwe.
ciemnogród niedziela, 05.07.2020 06:36
KASA JEST KASA i to wszystko
piątek, 03.07.2020 17:55
Teraz już macie wyjaśnienie dlaczego rolniczka roku tak namawiała do głosowania ...
rolnik kwartału sobota, 04.07.2020 13:30
to znaczy dlaczego bo nie
kumam mysli tworczej?
Jagoda piątek, 03.07.2020 16:51
Czy ten maszt stoi przy borówce? Czy promieniowanie/fale wpłyną niekorzystnie na uprawy? Czy nadal będą Eko?
profesor sobota, 04.07.2020 13:27
fale i czestotliwosci nie wplywaja ani posrednio ani bezposrednio na to czy zywnosc jest bio. produkcja ekologiczna to produkcja bez uzywania chemicznych środkòw ochrony roślin
Truskawek piątek, 03.07.2020 17:27
Eko???
4G piątek, 03.07.2020 12:54
W takim wypadku każda osoba która jest przeciwnikiem budowy masztu zwiększającego zasieg powinna oddać telefony komórkowy bo mózg juz im się rozgotowal od fal 4G
Ciemnogród niech sobie folie założy na głowę bi tak się boją nowych technologi
Rafał piątek, 03.07.2020 18:04
To weź to sobie do własnego ogrodu
5G piątek, 03.07.2020 16:47
Teraz 4G, a potem po cichaczu 5G. Współczuję, Henrykowianie. ☹️
Henia piątek, 03.07.2020 15:57
100 lat temu ludzie identycznie protestowali jak im we wsiach słupy etgetyczne stawiali, prąd? Cóż to za diabelski wynalazek.... Terazpodobnie
Czytelnik piątek, 03.07.2020 15:52
A Pan radny z Henrykowa zamiast się sprzeciwiać temu przedsięwzięciu siedzi cichutko i strzela fotki. Gratulacje
Gekon piątek, 03.07.2020 14:37
Drodzy wyborcy PIS, szczególnie związani z widocznym tu na zdjęciach Kazimierzem, dzięki zapisom w tarczy antykryzysowej inwestycje związane z budową stacji bazowych telefonii komórkowych nie wymagają już pozwolenia, ale tylko zgłoszenia, nawet jeśli dotychczas wymagana była decyzja środowiskowa lub antena miała stać na budynku zabytkowym. I nikomu nic do tego. Mam wolną działkę, więc zaprszam play lub inny telecom
piątek, 03.07.2020 14:42
Nie pitol ta inwestycja rozpoczęła się długo przed tarczą.... Mariusz za chwilę napiszę że to wina biry
HENRYKOWIANIN piątek, 03.07.2020 13:16
Tego syfu ma tam nie być.. ZDECYDOWANE NIE DLA WIEŻY I PANA WŁAŚCICIELA POSESJI.. burmistrz nie miał tu nic do gadania. Grunt prywatny, pozwolenie wydał starosta i tyle..
piątek, 03.07.2020 13:33
Burmistrz miał bardzo wiele do powiedzenia mógł to bez problemu zablokować nie opowiadaj głupot
Henryków piątek, 03.07.2020 13:43
tak, przywiązując się do ogrodzenia
piątek, 03.07.2020 13:51
Wystarczylo poinformować mieszkańców o tym że ma powstać coś takiego Starostwo nie poinformowalo kolegi że coś takiego powstaje
Kaziu piątek, 03.07.2020 14:42
Równie dobrze powinni informować o każdym nowo budowanym domu..
Starostwo wydaje opinie na budowe obiektu.. nie zwraca uwagi czy to bezpiecze dla zdrowi czy nie. Obiekt spełnia wymogi i dostaje pozwolenie. Niech stawiają ale 2 km od zabudowań
Obywatel piątek, 03.07.2020 13:16
Przekręty idą dalej, jak nic dlaczego nie ma rozmów z mieszkańcami tylko wszystko po.cichu się. Zalatwia
piątek, 03.07.2020 12:17
A kto wydał warunki zabudowy i resztę dokumentów gdyby gmina po konsultacjach z mieszkańcami których nie zrobiła nie wydała by tych dokumentów nie było by problemu.... Starostwo wydaje zezwolenie na podstawie decyzji wydanych przez gminę w tym przypadku gminę Ziębice panie burmistrzu
K piątek, 03.07.2020 12:36
Nietrafione, w Henrykowie jest uchwalony miejscowy plan z 2011 roku i decyzji o warunkach zabudowy dlatego nie wydaje się
piątek, 03.07.2020 13:12
Każde rozpoczecie jakiej kolwiek inwestycji rozpoczyna się od gminy i niestety Mariusz wiedziałeś o tym pierwszy starostwo jest ostatnim ogniwem tej inwestycji... A więc twoja wina twoja bardzo wielką wina....
Katarzyna piątek, 03.07.2020 11:40
w Krzelkowie, Czerńczycach i Sieroszewie praktycznie nie ma zasięgu od ponad 20 lat.
Pani piątek, 03.07.2020 11:40
Pozwolenia wydaje Gmina i Starostwo !!!!!!
Henryków piątek, 03.07.2020 11:19
Państwo czyli aktualnie rządzący na górze zmieniają przepisy i tak teraz wygląda że można stawiać te wieże wszędzie, a adminsitracja na dole ma związane ręce. Mam pytanie do działacza naszego pana Lisowskiego, czy zrobił coś przez tyle lat bycia radnym aby zablokować takie wieże? Czy złożył wniosek o zmianę zapisów w planie?
Obywatel piątek, 03.07.2020 10:47
DokładnieZDECYDOWANE NiE Dla wieży. Gmina 100% o wszystkim wiedziala, na.mieszkańców wogole się nie patrzy
piątek, 03.07.2020 11:02
Burmistrz wydawał wszelkie pozwolenia potrzebne do budowy wiedziałeś pierwszy o tej inwestycji .
piątek, 03.07.2020 11:15
pozwolenie wydaje starosta, a w tym konkrektnym przypadku mamy umowę miedzy prywatnymi podmiotami a więc żadne komunikaty nie wchodzą w grę
ZS piątek, 03.07.2020 11:04
Obawiam, się że jak już montują stację, to nic już nie zrobicie, jak w Złotym Stoku
piątek, 03.07.2020 10:31
Wasi wybrańcy z PISu tak zmienili prawo, że postawię wam maszt a wy możecie co najwyżej modlić się i bardzo dobrze. Dobra zmiana biznesowa.
Mieszkaniecx piątek, 03.07.2020 10:51
Zaraz będzie że to wina....Tuska i Trzaskowskiego. PIS i jego prezydent rządzą już 5 lat
piątek, 03.07.2020 10:08
Czy są jakieś miarodajne badania, że maszty szkodzą? Nie. Są za to badania, że są bezpieczne, widziałem gdzieś na necie
Nie dla wieży piątek, 03.07.2020 10:39
Proszę dokładnie zbadać badania WHO, naukowców z Niemiec , USA, którzy podają, że ciągłe przebywanie w zasięgu smogu elektromagnetycznego tj. 50-300 metrów powoduje : bóle głowy, problemy z koncentracją, nowotwory. Wszystko dostępne jest w internecie. Proszę poszukać spraw osiedli postawionych w takiej odległości od bloków jak mieszkańcy wskazują, że po 5 latach 70 procent ludzi umiera na nowotwór. Proszę wyłączyć tv bo tam prawdy nie ma!
Mieszkaniec piątek, 03.07.2020 10:11
A dymy śmierdzące wydobywające sie z kominów nikomu nie przeszkadzają? Jest taki smród że oddychać nie można
piątek, 03.07.2020 10:22
Mariusz wiedziałeś o wszystkim i pozostawiłeś ludzi z problemem tak samo radny .... Ile jeszcze tego zaplanowaliscie na gminie???