Wyjazd uczniów z Kamieńca do Instytutu Fizyki i Astronomii we Wrocławiu

czwartek, 23.5.2019 11:52 1801 0

30 kwietnia grupa uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Bolesława Chrobrego w Kamieńcu Ząbkowickim oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II, pod opieką Lidii Jagody, Doroty Pastuszczak, Danuty Kuli i  Pauliny Łuczak, miała przyjemność udać się do Wydziału Fizyki i Astronomii we Wrocławiu. Odbył się tam XXI cyrk fizyczny. Była to niezwykła lekcja, której tematem był dźwięk. Po zajęciu miejsc w sali panowie Bartosz i Artur, z Uniwersytetu Wrocławskiego, rozpoczęli lekcję.

Fizycy zaczęli od przypomnienia wszystkim podstawowych informacji dotyczących dźwięku, jak i zaprezentowania i potwierdzenia swoich słów doświadczeniami. Uczniowie, z uwagą i zainteresowaniem, słuchali i obserwowali, zgłębiając tajniki wiedzy. Młodzież miała okazję zobaczyć m.in. oscyloskop- urządzenie do zapisywania dźwięków, rozpowszechnianie się drgań, model fali stojącej, samodzielnie stworzone pozytywki z butelek wypełnionych wodą i jak energia dźwięku zamienia się na energię ruchu obrotowego. Czasami do doświadczeń pan Bartosz i Artur potrzebowali ochotników, których wśród nastoletniej widowni nie brakowało. Szczęśliwcy, za pomoc w przeprowadzeniu doświadczeń, dostawali drobne upominki. 

Mężczyznom udało się zadziwić młodzież, dzięki zrobieniu z kartki papieru ostrego szpica i umieszczeniu go zamiast igiełki na płycie winylowej z gramofonu, przez co powstawała melodia. Uczniowie dowiedzieli się także, jaka częstotliwość, jest najbardziej drażliwa dla ludzkiego ucha, częstotliwość poniżej której nie słyszymy i również najwyższą jaką jesteśmy w stanie zarejestrować.  Humorystycznym i zabawnym momentem wykładu była zmiana głosu. Za pomocą helu i sześciofluorku siarki mężczyźni sprawiali, że ich głosy zmieniały częstotliwości, przez co stawały się niskie lub wysokie. Pod koniec prezentacji panowie pokazali instrument o nazwie: teremin i jedno z najcudowniejszych doświadczeń, które dotyczyło właśnie tego instrumentu.  Pięknym momentem było zobaczenie dźwięku za pomocą płomieni.

 Widownia nagrodziła fizyków gromkimi brawami i po licznych konsultacjach stwierdziła, że było to niesamowite i ciekawe przeżycie. Wszyscy, bez wyjątku cieszyli się z przyjazdu w to miejsce i mają nadzieję, że pani Lidia jeszcze zorganizuje taki wyjazd.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)