[FOTO] Zniszczyła ich powódź. Teraz odbudowali szkołę, domy i stadion. Podsumowujemy, co zmieniło się w Bardzie przez 10 miesięcy
Minęło dokładnie dziesięć miesięcy od dnia, który na trwałe zapisał się w historii Gminy Bardo. Wrześniowa powódź w 2024 roku wyrządziła znaczne szkody niszcząc infrastrukturę, budynki mieszkalne, szkołę i obiekty sportowe. Dziś, po miesiącach intensywnej pracy, można już mówić o efektach odbudowy. Gmina Bardo, dzięki wsparciu rządowemu i samorządowemu, pozyskała już ponad 50 milionów złotych na przywrócenie do życia przestrzeni publicznych i prywatnych.
Jednym z największych i najbardziej oczekiwanych projektów odbudowy jest budowa osiedla „Słoneczna Przystań” przy ul. Jagiellońskiej, gdzie powstaje 40 domów jednorodzinnych o powierzchni 53 m² każdy. Działki zostały już uzbrojone, a proces inwestycyjny wszedł w fazę projektową i wykonawczą. Zadanie jest realizowane przy wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Ministerstwa ds. Odbudowy. Inwestycja została oficjalnie zapowiedziana podczas styczniowej konferencji prasowej z udziałem burmistrz Marty Ptasińskiej i ministra Marcina Kierwińskiego. Pisaliśmy o tym w artykule, który znajdziecie TUTAJ.
W centrum uwagi znalazła się również placówka oświatowa w Bardzie, której budynek po powodzi wymagał generalnego remontu. Inwestycja w Zespole Szkolno-Przedszkolnym im. KEN o wartości niemal 5 milionów złotych jest w trakcie realizacji. Prace remontowe mają zakończyć się do końca sierpnia, tak aby uczniowie mogli we wrześniu rozpocząć nowy rok szkolny w swojej szkole. O szczegółach podpisania umowy pisaliśmy tutaj: LINK DO ARTYKUŁU.
W odbudowie jest również remiza Ochotniczej Straży Pożarnej w Przyłęku oraz świetlica wiejska. Dobrą informacją jest, że świetlica w Opolnicy została już oddana do użytku mieszkańców.
Choć wiele zadań udało się już zrealizować lub rozpocząć, nie wszystkie jeszcze mają zabezpieczone finansowanie. Gmina wciąż oczekuje na decyzje o przyznaniu środków na remonty ulic Skalnej i Krakowskiej, a także na odbudowę boiska i szatni Klubu Sportowego Unia Bardo oraz Centrum Kultury i Biblioteki przy ul. Kolejowej. Te projekty zgłoszono do dofinansowania, a rozmowy z przedstawicielami rządu trwają m.in. podczas wizyty burmistrz Marty Ptasińskiej w Warszawie. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule Gmina Bardo na drodze do odbudowy.
W listopadzie 2024 ruszyła odbudowa płyty boiska stadionu miejskiego w Bardzie, zniszczonego przez wezbraną wodę. Prace wykonała firma Caro z Ząbkowic Śląskich, a inwestycję sfinansowano ze środków rządowych. W czerwcu 2025 obiekt został oficjalnie oddany do użytku, a Klub Sportowy Unia Bardo rozegrał na nim pierwszy mecz po przerwie. Drużyna wystąpiła w nowych strojach, a mecz był symbolicznym powrotem sportu na właściwe tory. Jak podkreśliła burmistrz Marta Ptasińska, to dopiero pierwszy etap odbudowy sportowej infrastruktury w gminie. O ponownym otwarciu stadionu i powrocie drużyny pisaliśmy tutaj: Nowe stroje, nowy start. Unia Bardo wraca na boisko po powodzi.
W lipcu zakończyła się również odbudowa placu zabaw przy ul. Polnej w Bardzie. Inwestycja objęła wymianę wszystkich urządzeń oraz nawierzchni i przywróciła przestrzeń rekreacyjną najmłodszym mieszkańcom gminy. O zakończeniu tej inwestycji informowaliśmy tutaj: LINK DO ARTYKUŁU.
W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy wykonano ogrom pracy – od działań interwencyjnych po systematyczną odbudowę zniszczonej infrastruktury. Dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, samorządu, ministerstw i mieszkańców, Bardo realnie wraca do życia.
Choć wiele jeszcze przed gminą, zwłaszcza w zakresie inwestycji w kulturę, sport i drogi, to już teraz można powiedzieć, że ten etap został dobrze przepracowany. A to daje solidny fundament do dalszego rozwoju miasta i jego sołectw.
/foto: doba.pl, UMiG Bardo/
/Materiał stworzony przez DOBA.PL
w celu skontaktowania się z redaktorem serwisu
mail: dza@doba.pl/
Komentarze (2)