Uczniowie z Kamieńca Ząbkowickiego najlepsi w dolnośląskim konkursie o Żołnierzach Wyklętych

wtorek, 7.3.2023 11:24 1145 4

3 marca reprezentacja ZSP nr 2 z Kamieńca Ząbkowickiego w składzie: Bartłomiej Zinkiewicz i Błażej Bołaz  uczestniczyła w IV Dolnośląskim Konkursie Historycznym ,,Żołnierze Wyklęci - Żołnierze Niezłomni”.

Finał odbywał się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej pod patronatem m.in. Ministra Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Biskupa Diecezji Świdnickiej, Instytutu Pamięci Narodowej.

 Celem tego przedsięwzięcia jest przede wszystkim pogłębianie wiedzy na temat najnowszej historii Polski, wychowanie do wartości i kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży. W tym roku postacią przewodnią konkursu był Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. ,,Rój”.

W eliminacjach brało udział dziesięć szkół podstawowych i pięć ponadpodstawowych.

Po zarejestrowaniu się kandydatów wysłuchaliśmy interesującego wykładu na temat Podziemia niepodległościowego, który przygotowany został przez pana Stanisława Kiełba  z IPN-u Wrocław.

Następnie zaproszono nas na konkurs, który miał II rundy. Trzeba było posługiwać się pilotem i odpowiednio szybko wybierać poprawne odpowiedzi.

Po I rundzie byliśmy na III miejscu. A w finałowej rundzie pokonaliśmy SP z Międzylesia i Sobótki zdobywając I miejsce.

Bardzo się ucieszyliśmy z wygranej.

Wielu wrażeń i wzruszeń dostarczył nam koncert młodzieży ZSO z Bystrzycy na temat Żołnierzy Wyklętych, który odbył się po ogłoszeniu wyników w MDOK –u. Nagrody i dyplomy odebraliśmy z rąk m.in.  burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej i dyrektora ZSO –  Pawła Popiela.

Jesteśmy dumni, że mogliśmy uczestniczyć w tak ważnym przedsięwzięciu. Bardzo dziękujemy dyrekcji, nauczycielom, uczniom ZSO w Bystrzycy Kłodzkiej za miłe przyjęcie i wspaniałą atmosferę podczas konkursu. 

Wyklęci żyją w naszej pamięci i są dla młodych Polaków wzorem patriotyzmu. Kolejne pokolenia rozumieją, że w godzinie próby – jak zamordowana przez komunistów „Inka” – warto „zachować się jak trzeba”.

 Uczestnicy konkursu

pod opieką p. A. Nowakowskiej

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

wtorek, 07.03.2023 14:18
Nie ma czym się chwalić.ogłupianie młodych w pomijaniu prawdy i
aaa wtorek, 07.03.2023 18:29
w pomijaniu tylko faktów tvn. prawda sama się obroni, a...
Patrzak środa, 08.03.2023 13:17
Faktycznie...najprawdziwsza prawda jest w pisowskich mediach reżimowych...cała prawda dla ciemnego
aaa środa, 08.03.2023 13:44
polecam nie oglądać ani jednych ani drugich mediów. Takie bipolarne postrzeganie świata tylko pogłębia to jak łatwo łykasz kłamstwa, bo jeśli nie wierzę w Twoje, to muszę wierzyć w te drugie. Jeśli nam nie wierzysz to musisz wierzyć im. A "oni" to już sam wiesz jaczy są. Dzięki temu nie możesz się uwolnić od swojego zarządcy niewolników. Bo jeśli się uwolnisz, to już należysz do oszołomów i wariatów z drugiej strony. Weź odpowiedzialność za swoje poglądy i czyny i poczytaj książki JPII - "miłość i odpowiedzialność" na przykład i sam sobie wyrób zdanie. Poczytaj też książki historyków. Daruj sobie jednak książki pisane przez dziennikarzy bez wykształcenia w dziedzinie, albo wróć do nich po zapoznaniu się z publikacjami pisanymi zgodnie z normami naukowymi.