W Ząbkowicach, Złotym Stoku i Ziębicach powstaną tanie mieszkania na wynajem. Gdzie będą zlokalizowane i kiedy ruszą inwestycje?

czwartek, 18.11.2021 12:08 4512 1

W trzech miastach: Ząbkowicach Śląskich, Złotym Stoku i Ziębicach planuje się budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu w ramach współpracy Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Sudety.

fot. pixabay

 

20 października samorządowcy z powiatu kłodzkiego, ząbkowickiego, świdnickiego oraz wałbrzyskiego podpisali akt notarialny spółki SIM Sudety, czego efektem będzie budowa mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. Docelowo w całym regionie ma powstać niemal 900 lokali mieszkalnych.

W Ząbkowicach Śląskich będzie to 100 mieszkań w dwóch budynkach wielorodzinnych na Osiedlu Letnim. W Złotym Stoku ma powstać 36 lokali mieszkalnych o łącznej powierzchni użytkowej ponad 1800 m2 w ramach IV-kondygnacyjnego budynku wielorodzinnego na działce nr ew. 376 w Złotym Stoku z dostępem z ul. Działkowej lub Sportowej.

- Oczywiście ostatecznie możliwości te zostaną zweryfikowane w toku opracowywanej dokumentacji projektowej dla przedsięwzięcia – informuje Doba.pl Mirosława Słowiak, sekretarz gminy Złoty Stok. 

Natomiast w Ziębicach planuje się budowę 15 lokali mieszkalnych na jednej z działek będących własnością gminy i posiadających bezpośredni dostęp do drogi publicznej  - ul. Różanej, której budowa planowana jest po ukończeniu budowy hali.

-  Zadaniem gminy będzie opracowanie zasad przydziału mieszkań i dokonanie pierwszego naboru dla chętnych - informuje gmina Ziębice. 

Najszybciej rozpoczęcie planowane jest w Ząbkowicach Śląskich – w 2023 roku, a zakończenie w 2025. Warto przy tym zwrócić uwagę, że obok mieszkań planowanych do budowy w ramach SIM Sudety już w tym roku Towarzystwo Budownictwa Społecznego rozpoczęło budowę budynku 24 mieszkaniowego w Ząbkowicach Śląskich. W Ziębicach wstępne plany przewidują realizację budynku w Ziębicach w okolicach 2024 roku, w Złotym Stoku nie padają jeszcze konkretne daty, gdyż zależy to w głównej mierze od działań spółki, ale samorząd ma nadzieję, na jak najszybsze rozpoczęcie inwestycji. 

- Każda z gmin przystępujących do spółki miała możliwość ubiegania się u Ministra właściwego do spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa o udzielenie wsparcia ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Uzyskane w ramach opisanych działań środki w wysokości 3 mln zł  przeznaczone są na nabycie udziałów w utworzonej spółce. Finansowanie kosztów realizacji inwestycji będzie organizowane przez spółkę z preferencyjnych kredytów m.in. Banku Gospodarstwa Krajowego, Europejskiego Banku Inwestycyjnego i partycypacji wnoszonych przez przyszłych najemców - tłumaczy Mirosława Słowiak z Urzędu Miejskiego w Złotym Stoku. 

- Spółka tworzona jest przy współpracy z Krajowym Zasobem Nieruchomości oraz gminami. Jest to bardzo dobry przykład na współpracę rządu i samorządu w bardzo konkretnym, wymiernym wymiarze jeżeli chodzi o mieszkania dla osób nie posiadających zdolności kredytowej, a z drugiej nie strony nie kwalifikujących się do zasobu mieszkań komunalnych. Dla osób, które skorzystają z tego programu jest to o tyle korzystne, że muszą wpłacić tylko 20% inwestycji. Potem przez okres spłacania kredytu mają niski czynsz na poziomie 600-700 złotych, a na końcu mogą wykupić mieszkanie, ok. 52 m2, na własność za niewielką cześć tj. jak dzisiaj szacujemy 20 tys. złotych – mówił podczas podpisywania aktu notarialnego spółki SIM Sudety prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości, Arkadiusz Urban.

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Mieciu czwartek, 18.11.2021 17:47
Tak się tylko wydaje , że będą tanie .Ktoś inny za to zapłaci np.podatnik.