EduBiblioSfera: Żydzi na Dolnym Śląsku

czwartek, 2.1.2020 10:22 3399 1

Temat dzisiejszej EduBiblioSfery to wynik zainteresowania jakim cieszą się spotkania organizowane w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl. Społeczność żydowska, zwłaszcza ta lokalna, wzbudza ciekawość i inspiruje do odkrywania jej dziedzictwa w najbliższej okolicy.Dolny Śląsk jest bowiem miejscem, gdzie Żydzi mieszkali od wieków, uważali za swoją małą ojczyznę, i które do dziś wielu z nich nosi w sercu. To tutaj, po II Wojnie Światowej, zaczęli się organizować oraz kształtować swoje życie w nowo. Tworzyli struktury żydowskiej opieki zdrowotnej, miejsca do życia, pracy oraz organizacje oświatowe i kulturalne. Odradzająca się społeczność żydowska swoimi działaniami trwale wpisała się w powojenną rzeczywistość Dolnego Śląska. Fale emigracji w 1956 i 1968 roku odcisnęły piętno na dolnośląskiej społeczności żydowskiej, wiele osób wyjechało, jednak nie przekreśliło to jej istnienia.

Na rynku wydawniczym jest wiele pozycji, które zainteresują pasjonatów tej tematyki. Poniżej prezentowane są te, dostępne w naszej bibliotece.

Cennym źródłem informacji będzie na pewno „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku” autorstwa Tamary Włodarczyk i Ignacego Einhorna. Jak zapewniają autorzy, publikacja nie jest zwykłym przewodnikiem historycznym – jest niezwykłą historią miejsc i ludzi, którzy kiedyś mieszkali na Dolnym Śląsku. Jest też opowieścią o powojennym świecie żydowskim, którego już dzisiaj nie ma, a w latach 40. i 50. XX w. był ewenementem na skalę ogólnopolską. Na łamach książki nie znajdą Państwo suchych faktów historycznych – autorzy często oddają głos swoim bohaterom, sięgając do ich wspomnień i relacji publikowanych na łamach prasy żydowskiej. Przewodnik zawiera propozycje tras turystycznych w 16 miejscowościach regionu wałbrzyskiego (m.in. Ząbkowice Śl., Dzierżoniów, Kłodzko), w których znajdują się obiekty i miejsca związane z historią polskich i niemieckich Żydów.

Kolejna propozycja to książka Anny Grużlewskiej „Żydzi z prowincji”, w której omawia dzieje niemieckich Żydów mieszkających na Przedgórzu Sudeckim i w Sudetach Środkowych w XIX i pierwszej połowie XX w. Autorka przedstawia historię żydowskich społeczności przybyłych po wiekach do Świdnicy, Wałbrzycha, Dzierżoniowa, Strzegomia i Świebodzic. Poddała analizie przemiany demograficzne, funkcjonowanie gmin wyznaniowych, modernizację wspólnot, udział Żydów w rozwoju miejscowej gospodarki oraz kwestie związane z wykluczeniem i zagładą. Książka jest bogato ilustrowana materiałami archiwalnymi, wykresami i mapami. Najnowsza publikacja Anny Grużlewskiej to „Polska Jerozolima :fenomen żydowskiego osiedla w powiecie dzierżoniowskim 1945-1950”.To właściwie album zawierający kilkaset zdjęć z obszernymi opisami dotyczącymi społeczności żydowskiej w dolnośląskich miejscowościach: Dzierżoniów, Bielawa, Pieszyce, Piława Górna i Niemcza w latach 1945-1950. 

Wspomnieć należy również o artykule Katarzyny Pawlak „ Żydzi w Ząbkowicach Śląskich w latach 1946-1970”, który ukazał się w Roczniku Ząbkowickim 1945-2015 pod redakcją Bartosza Grygorcewicza i Jerzego Organiściaka.

Zapraszamy do zapoznania się w ofertą biblioteki w zakresie posiadanej literatury, a także organizowanych spotkań.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Vardi niedziela, 12.01.2020 14:06
A gdzie komentarze