Spotkanie z prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli w artystycznym ogrodzie u stóp wież pałacu K. F. Schinkela w Kamieńcu Ząbkowickim

poniedziałek, 8.10.2018 14:59 4773 4

Początkiem jesieni prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli w ramach działalności stowarzyszenia Działanie na rzecz ochrony krajobrazu wiejskiego idee: P. J. Lenne ponownie odwiedził okolice Kamieńca Ząbkowickiego. 24 września odbyło się spotkanie przedstawicieli (prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli, arch. kraj. Paula Kopczyk, Anetta Zacharska specjalista ds. turystyki) z Małgorzatą Kuś (ShataQS), w jej wyjątkowym ogrodzie, miejscu gdzie miesiąc wcześniej odbyło się niesamowite wydarzenie z inicjatywy artystki pod nazwą „Poznaj Swojego Sąsiada”. Przy pomocy koła gospodyń wiejskich ze Starczowa i wielu zaangażowanych wolontariuszy z sukcesem udało się zorganizować przyjęcie integrujące lokalnych mieszkańców promując lokalne bio-produkty i działalność artystyczną.

Spotkanie prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli z Małgorzatą Kuś (ShataQS). Fot. Paula Kopczyk

Powodem tego wyjątkowego spotkania była wspólna ocena obecnych możliwości promocji, rozwoju i wsparcia lokalnych gospodarstw rolnych, które tworzą charakterystyczny krajobraz gminy wyróżniający się niezwykłymi walorami kulturowymi i historycznymi. Jak twierdzi prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli: "Niezrozumienie ze strony władz gminy wartości zależności pomiędzy krajobrazem kulturowymi i ekonomiczną działalnością lokalnych gospodarzy rolnych, którzy są swoistymi strażnikami, chroniącymi i pielęgnującymi otulinę kompleksu pałacowo-parkowego, powoduje uniemożliwienie zrównoważonego rozwoju regionu i wykorzystania potencjału miejsca.”

Ten krajobraz o wyjątkowych walorach historycznych i przyrodniczych, (porównywany do znanego już na całym świecie regionu Poczdamu, wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO), sieć miejscowości, zabytkowych obiektów i szlaków przyrodniczych nie są wykorzystane także w celach turystycznych, tym samym ekonomicznych. Proekologiczna bieżąca działalność i podjęta inicjatywa Małgorzaty Kuś (ShataQS) zmierzająca m. in. do aktywizowania mieszkańców i wspólnego dbania o piękno tradycji lokalnych miejscowości spotkała się z dużym uznaniem profesora. Spotkanie grupy i przeprowadzone rozmowy tylko umocniły przekonanie o potencjalnych pozytywnych efektach, jakie mogą przynieść m. in. wspólne przedsięwzięcia.

W ramach aktywności stowarzyszenia Działanie na rzecz ochrony krajobrazu wiejskiego: idee P. J. Lenne prof. arch. Roberto Pirzio-Biroli odwiedził również inne miejscowości na terenie Dolnego Śląska, gdzie także do dnia dzisiejszego widoczne są ślady działalności słynnego XIX- wiecznego architekta krajobrazu- Petera Josepha Lenne. Pamiętając działanie konserwatorskie planisty, które zmierzało do zachowania kulturowych i przyrodniczych walorów naturalnego krajobrazu powstał termin „Learning from the environment” co w wolnym tłumaczeniu oznacza „Nauka ze środowiska”, którego idea w najbliższym czasie będzie rozwijana.

Profesor arch. Roberto Pirzio-Biroli na podstawie swojego wieloletniego doświadczenia z wielkoskalowymi opracowaniami twierdzi, że jego wizje dotyczące zintegrowanego rozwoju w. w. regionów w przypadku wdrożenia jego metodyki mają duże szanse na wsparcie obecnych programów unijnych, które obecnie nie są w pełni wykorzystane.

 

arch. kraj. Paula Kopczyk

 

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

Drugi sąsiad środa, 10.10.2018 22:42
Nowa nie znaczy lepsza, ja stawiam na sprawdzoną drapakę.
Sasiad poniedziałek, 08.10.2018 20:49
Shataq.....zacznij promowac gmine...masz cos w sobie....moze warto sobie dogadac z...
Wanda P. poniedziałek, 08.10.2018 21:47
ShataQS już parę razy próbowała ale bez odzewu, wiem bo bywam w jej otoczeniu . Może się coś zmieni po wyborach, nowa miotła lepiej zamiata.
wtorek, 09.10.2018 09:13
no to stawiać na nową miotłę!