Nauka bliżej nas... O Dolnośląskim Festiwalu Nauki w Ziębicach

piątek, 27.10.2017 09:20 2660 1

Podobnie jak w latach ubiegłych Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Ziębicach był gospodarzem regionalnej edycji Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Spotkania z nauką, sztuką i szeroko rozumianą techniką rozpoczęły się już 18 października, kiedy to mieszkańcy miasta i uczniowie ziębickich szkół poznawali tajemnice ukryte w przeszłości dzięki warsztatom i wykładom prowadzonym przez pracowników Muzeum Gospodarstwa Domowego w Ziębicach. Dyrektor placówki – pan Jarosław Żurawski odkrywał magię starych przedmiotów i przybliżał postać Józefa Langera - malarza urodzonego  w Ziębicach i tworzącego na przełomie XIX i XX wieku.

W piątek – 20 października Festiwal Nauki „ruszył pełną parą”. O godzinie 10 w auli ZSP odbyła się inauguracja jego jubileuszowej XX edycji . W obecności wicestarosty Powiatu Ząbkowickiego - pana Mariusza Szpilarewicza, wiceburmistrza Ziębic – pana Tomasza Bafii, dyrektora CEiS – pana Andrzeja Regnera, dyrektorów szkół, nauczycieli i uczniów dyrektor ZSP - pani Joanna Smętkiewicz dokonała uroczystego otwarcia festiwalu w Ziębicach.

A oto, co się wydarzyło w tym dniu:

O ekologicznej uprawie warzyw prezentację i wykład wygłosił pan Robert Wagner.

Tajemnice 3D w grafice odsłaniał nauczyciel ZSP pan Grzegorz Noculak, który przeprowadził warsztaty zarówno dla uczniów szkół podstawowych , jak i średnich.

Licealiści uczestniczyli w wykładzie dr Mariusza Szpilarewicza „Od Monachomachii Ignacego Krasickiego do diety 6882 kalorii, czyli o kulturowym obrazie otyłego mnicha”.

Granice między zachowaniami uznawanymi za normalne a patologią wskazywała psycholog, również nauczyciel ZSP, pani Natalia Mączyńska.

Goszczący u nas regularnie, przyjaciel szkoły -  pan profesor Tadeusz Dobosz wyjaśniał tajniki GMO.

Profesor T. Dobosz przygotował również wykład dla licealistów z klas policyjno – prawnych na temat: „ Zbrodnia na Dolnym Śląsku widziana przez okulary profesora Dobosza”.

Odwieczny problem gotować czy smażyć poruszył w wykładzie profesor Andrzej Gamian, również przyjaciel szkoły, który od kilku lat przybliża ziębickiej młodzieży tajniki nauki.

O tym , co się dzieje w naszym organizmie, jeżeli nie kontrolujemy diety, poinformowała słuchaczy dr inż. Sabina Górska w wykładzie „La dolce Vita w naszych jelitach”.

O skutkach zanieczyszczenia powietrza i smogu w Ziębicach można było dowiedzieć się z wykładu pana Radosława Gawlika – byłego wiceministra ochrony środowiska i prezesa Stowarzyszenia Eko – Unia.

Jak zrobić naturalne środki do pielęgnacji urody wyjaśniała pani Ewelina Dreszer z ZSP.

Żywność jako naturalne lekarstwo zaprezentowały nie tylko w formie wykładu, ale też degustacji nauczycielki ZSP – panie: Ewelina Dreszer, Ewelina Świdzińska i Halina Czyż.

„Opłotkami wokół Ziębic” wędrował z trzema grupami emerytowany nauczyciel ZSP – Pan Stanisław Popardowski.

Tegoroczny festiwal był szczególnie bogaty i różnorodny, cieszył się więc ogromnym zainteresowaniem. W wykładach, prelekcjach i wycieczkach brali udział dorośli mieszkańcy Ziębic i uczniowie z wszystkich szkół. Miło nam też było gościć 30 - osobową grupę młodzieży z Polanicy Zdrój wraz z opiekunami. Szczególne podziękowania kierujemy do Stowarzyszenia Ziębicka Inicjatywa Obywatelska i jego prezesa – dr. Jacka Rogalińskiego. W szkole koordynacją zadań zajmowały się: pani Ewa Masłowska – członek zarządu Stowarzyszenia ZIO oraz pedagog szkolny – pani Anna Wajda. We wszystkie zadania organizacyjne włączyli się również uczniowie naszej szkoły, którym należą się gratulacje i podziękowania.

Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji festiwalu i wielkiego święta nauki!

Redakcja ZSP Ziębice

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

absolwent niedziela, 05.11.2017 16:12
porządna szkoła , porządni wykładowcy - jestem dumny , że tutaj pobierałem edukację zawodową ..... TAK TRZYMAĆ