Kamieniecki Klub Seniora w Wielkopolsce

środa, 6.6.2018 12:28 1882 0

Skarby Wielkopolski
 

Już po raz 53. Kamieniecki Klub Seniora, pod przewodnictwem p.  Marii Kacik, wyruszył na poznawanie kolejnej perły na turystycznej mapie Polski. Tym razem droga wiodła na Ziemię Wielkopolską, do Kórnika i Rogalina.   

Program wycieczki, autorstwa licencjonowanego przewodnika Andrzeja Jurasza gwarantował poznanie największych atrakcji położonych niedaleko Poznania. Dodatkowo na trasie przewodnik nie skąpił opowieści o mijanych miejscowościach i żartów uprzyjemniających czas podróży. 
*******************
W programie majowej ekskursji znajdowały się dwie perełki związane z kulturą polską i należące do znakomitych atrakcji turystycznych godnych odwiedzenia w czasie zbliżających się wakacji. Tym samym sprawę promocji mamy zaliczoną. Poniżej słów kilka o zwiedzanych miejscach, słów które postarają się opisać zdjęcia dołączone do niniejszej relacji i mam nadzieję zachęcą do wyjazdu tych, którzy jeszcze tam nie byli. 
 

Na początek zdań kilka o kórnickim zamku...

Początki historii kórnickiego zamku sięgają średniowiecza. Zbudowana około 1430 r. murowana, obronna budowla otoczona była fosą, a dostęp do niej był możliwy jedynie przez zwodzony most oraz opuszczaną kratę, stanowiła siedzibę rodową pierwszych właścicieli, Górków. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. Później zamek był wielokrotnie przebudowywany, a największy okres świetności nastąpił  w drugiej połowie XVIII wieku, kiedy jego właścicielką była Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka. Wykształcona i zaradna gospodyni przebudowała swoją siedzibę nadając jej charakter barokowej rezydencji arystokratycznej. Ostatnią przebudowę zamku przeprowadził w XIX w. Tytus Działyński. Wewnątrz ogromne wrażenie robią bogato zdobione drewniane podłogi, odrzwia oraz sufity. Niezmienione, zachowane z pietyzmem wnętrza muzeum wyposażone są w meble różnych stylów i epok, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra, jak i obrazy. Na parterze mieszczą się dawne pokoje mieszkalne, m.in. apartamenty właściciela zamku, pokój pani domu, salon i sala jadalna, a także zakątek myśliwski z kolekcją etnograficzną, którą przywiózł Władysław Zamoyski z podróży do Australii, Nowej Zelandii i wysp Pacyfiku. Na piętrze znajduje się duża sala muzealna oraz biblioteka i pokoje gościnne używane obecnie jako pomieszczenie biblioteczne i pracownie naukowe.
...a nocami – jak głosi legenda – po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich Szołdrska-Potulicka zwana „Białą Damą” (od koloru sukni na jedynym jej portrecie)...

Na dziedzińcu zamkowym stoją dwie XVIII-wieczne oficyny. Mniejsza z nich to tzw. „Klaudynówka” (na cześć Klaudyny z Działyńskich), w której obecnie odbywają się okolicznościowe wystawy. Nad brzegiem jeziora wybudowano w połowie XVIII w. trzecią oficynę zwaną „Australią” (od przechowywanych tu niegdyś zbiorów etnograficznych pochodzących z Australii). Do zespołu zamkowego należy także wozownia, w której stoją powozy londyńskie, kupione przez Jana Działyńskiego w 1856 r. w Paryżu od lorda Pembrocka, na ślub z księżniczką Izabellą z Czartoryskich. 

Kórnik z uwagi na zachowane bogactwo zabytków jest bez wątpienia jedną z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości w Polsce. Na uwagę zasługują m.in.: neobarokowy Ratusz wraz z Rynkiem z XV-wiecznym układem ulic, kościół parafialny p.w. Wszystkich Św., tajemnicze „Ucho igielne”, dawny zespół folwarczny Prowent.
Więcej na stronie będącej źródłem tekstu:
https://www2.kornik.pl
 
 Niebywałą atrakcją jest również Arboretum Kórnickie należące do Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk. Zebrano tutaj bogatą kolekcję drzew i krzewów pochodzących z umiarkowanej strefy półkuli północnej. Szczególnie liczne gatunki reprezentują flory drzewiaste wschodniej Azji (Japonia, Korea, Chiny) i Ameryki Północnej. W kolekcjach rosną także drzewa i krzewy z górskich obszarów Azji Środkowej i Kaukazu. Liczba gatunków i odmian w kolekcjach arboretum wynosi obecnie około 3500. Na terenie Arboretum znajduje się wiele ścieżek edukacyjnych m.in. „Drzewa Świata” i „Cisowe komnaty”.
 
 Więcej można przeczytać i zobaczyć na stronie będącej źródłem tekstu:
http://www.idpan.poznan.pl/sciezka-drzewa-swiata
a jeszcze więcej osobiście odwiedzając to miejsce.
 
 
Drugą odwiedzaną perełką był Muzeum Pałac w Rogalinie noszący miano Narodowego od roku 1950, będący Oddziałem Muzeum Narodowego w Poznaniu. Muzeum istnieje od 1857 roku i należy do najstarszych, największych i najważniejszych muzeów w Polsce. 
W swoich różnorodnych, przebogatych zbiorach przechowuje i udostępnia dziedzictwo wieków i pokoleń, wiedzy, trudu i pasji ludzi zbiory te gromadzących, a pośród nich - "klejnoty", godne światowej galerii. Stworzone w różnych wiekach i czasach, czekając na odwiedzającego muzeum, gotowe dziś, właśnie jemu dostarczyć osobistego. niezastąpionego doświadczenia.
Przeuroczy Pałac, położony we wsi Rogalin, sięga swymi początkami XIII w. Swą sławę zawdzięcza pięknemu położeniu, ciekawej historii i niemal nienaruszonej kompozycji zespołu pałacowo-parkowego - głównej siedziby zasłużonego dla Polski rodu Raczyńskich. Lokalizacja w oczywisty sposób potwierdza, że ciekawe obiekty o charakterze historyczno-kulturalnych można znaleźć również na wsi. Pałac gościł wiele znakomitości, które rodzina Raczyńskich przyjmowała w swoich progach: J. Malczewski, J.Mehoffer, M. Wywiórski czy H. Sienkiewicz. Po II wojnie działał tu m.in. ośrodek kolonijny i szkoła.
W 1948 roku powstał tu Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu. Zwieńczeniem mecenasowskiej działalności rodu było powołanie w 1991r. przez Edwarda Bernarda, ostatniego męskiego potomka, Prezydenta RP na Uchodźstwie, Fundacji im. Raczyńskich przy Muzeum Narodowym w Poznaniu. Zgodnie z wolą fundatora dzieła sztuki należące do rodziny mają być publicznie udostępniane w rogalińskiej siedzibie i poznańskim Muzeum.
 
 Więcej można przeczytać i zobaczyć na stronach będących źródłem tekstu:
http://www.mnp.art.pl
 
A jeszcze więcej atrakcji oraz fantastyczna wycieczka wirtualna po całym Pałacu na stronie:
http://www.rogalin.mnp.art.pl/strona/wirtualne-muzeum
 
Foto: 
Barbara Sajkiewicz
Tekst: 
Krzysztof Woliński

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)