Kamieniecki Klub Seniora: Strzegom stolica granitu

wtorek, 25.4.2023 10:22 907 0

Kolejny sezon, poznawania miejsc nieodległych ale niezwykle atrakcyjnych rozpoczęła 74. wyprawa kamienieckiego Klubu Seniora, na którą swoich podopiecznych zabrała p. Maria Kacik, a uatrakcyjnianiem podróży, już tradycyjnie, zajął się profesjonalny przewodnik turystyczny p. Marek Jechna.

***********************

W sobotni słoneczny poranek seniorzy wyruszyli na Ziemię Strzegomską, poznając największe atrakcje Strzegomia oraz okolic: Zamek w Roztoce oraz Górę Krzyżową.

***********************

Historia Zamku w Roztoce sięga XV wieku. Przez kilka stuleci od końca XV wieku aż do 1945 roku stanowił siedzibę hrabiowskiej linii znamienitego śląskiego rodu von Hochberg. Już w XIV wieku w Roztoce istniał zamek nawodny. W XVI wieku zamek przebudowano w stylu renesansowym. Gruntowna przebudowa renesansowego zamku na okazałą rezydencję w stylu barokowym ukończona została w 1725 roku, o czym zaświadcza inskrypcja do dziś zachowana na dzwonie umieszczonym na zamkowej wieży. Czasy świetności zawdzięcza zamek gruntownej przebudowie, jaka miała miejsce w latach 70-tych XIX wieku. Wraz z przebudową pałacu urządzono w stylu angielskim rozległy park, o charakterze krajobrazowym, stanowiący naturalną otulinę przyrodniczą. Lata po II WŚ, to często zmieniający się administratorzy i postępująca degradacja Zamku. W 2017 roku powodowani szczerą fascynacją i miłością do zabytków, obecni właściciele postanawiają odkupić opustoszały zamek, a z rewitalizacji zabytku uczynić projekt swojego życia. Z dnia na dzień swoje oblicze zmienia jeden z najpiękniejszych zabytków Dolnego Śląska. Zamek jest najbardziej charakterystyczną i najlepiej eksponowaną częścią całego zespołu rezydencjonalnego w Roztoce. O dawnej metryce budowli świadczy zachowana do dziś fosa i wysoka na 40 metrów wieża południowa, stanowiąca wyraźne nawiązanie do średniowiecznych budowli obronnych.
To urokliwe miejsce jest też atrakcyjne dla miłośników poszukiwania skarbów w kontekście pojawiających się doniesień medialnych wskazujących Zamek w Roztoce jako potencjalne miejsce ukrycia skarbu Trzeciej Rzeszy w niebagatelnej ilości 28 ton złota. Wygląda na to, że Roztoka to kolejny „złoty pociąg” na Dolnym Śląsku. Jednak obecni właściciele nie pozwalają na „eksplorację” zamku, i jego otoczenia, bo uważają, że naszym największym skarbem jest sam zamek i jego przebogata spuścizna kulturowa godna podziwiania. Warto również pospacerować po dwóch Ogrodach w stylu francuskim i angielskim. Swoistą ciekawostką są zachowane ślady dawnego systemu hydrotechnicznego zasilającego zamkową fosę i położoną nieopodal elektrownię wodą.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://www.zamekroztoka.pl/

***********************

Kamienieccy seniorzy odwiedzili Strzegom położony wśród granitowych i bazaltowych pagórów, które przyjęły od miasta nazwę Wzgórz Strzegomskich. Z racji bogatych złóż kamienia miasto nazywane jest Stolicą Granitu.

Jedną z ważnych budowli jest kościół pw. św. Apostołów Piotr i Pawła - obecnie Bazylika Mniejsza, jedna z największych (wysokość - 34,2 m, długość nawy środkowej - 76 m) gotyckich budowli sakralnych na Dolnym Śląsku. Wśród wielu godnych polecenia miejsc w Bazylice warto zwrócić uwagę na Ołtarz Główny, w środku wielkiej nasady ołtarzowej usytuowano najcenniejsze dzieła sztuki średniowiecznej: dwumetrową, kamienną Madonnę Strzegomską w otoczeniu czterech scen poliptykowych, przedstawiających Zwiastowanie Pańskie, Nawiedzenie św. Elżbiety, Narodzenie Pana Jezusa i Pokłon Trzech Króli. Neogotycki ołtarz z 1878 roku z dwudziestometrową, potężną konstrukcją, zdobią figury Ewangelistów, św. Michała, św. Jerzego, posągi rodziców Maryi: św. Joachima i Anny. Bogatą historię mają organy, wielokrotnie odnawiane i remontowane. Zachowano ich późnobarokowy prospekt/* z 1795, ale dodano wiele nowych głosów, tak że instrument posiada dziś 53 głosy (5000 piszczałek), 3 manuały/** i nożną klawiaturę pedałową. Na wieży strzegomskiej bazyliki mniejszej znajdują się 3 zabytkowe dzwony, których historia sięga XIV i XV wieku.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://strzegom.pl/gmina-strzegom

***********************

Kolejną, wartą odwiedzenia, jest Krzyżowa Góra (354 m npm), najwyższy szczyt Wzgórz Strzegomskich. Wyrasta stromym zwieńczonym skałkami stożkiem na wschód od Góry Św. Jerzego, górując nad miastem. Stanowi charakterystyczny akcent w panoramie miasta i okolic, a zarazem najcenniejszy obiekt przyrodniczy w regionie. Widok ze szczytu obejmuje ogromny obszar Niziny Śląskiej, Masywu Ślęży, Obniżenia Podsudeckiego, Góry Sowie, Wałbrzyskie, Kamienne oraz Kaczawskie, a za nimi Karkonosze ze Śnieżką.

Podczas spaceru, w skałach okalających szczyt występuje szereg rzadkich minerałów, m.in. analcyn, aragonit, bol, kalcyt, aerolit, chalcedon, opal w formie hialitu, trydymiet, nontronit, oliwin, pinitoid, argot, natrolit i phillipsyt więc oprócz aktywnego spędzania czasu można również poczuć się „geologiem” a także biologiem. W związku z budową geologiczną wykształcił się bardzo cenny zespół roślinności naskalnej i ciepłolubnej, zwłaszcza na bazaltach, które oprócz szczytowych skałek tworzą na zboczach usypiska rumoszu /***. Rosną na nich, m.in. zanokcica skalna, zanokcica północna, zanokcica murowa, paprotka zwyczajna, paprotnika krucha. W murawach suchoroślowych występują, m.in. perłówka orzęsiona, złocień baldachowaty, kostrzewa blada, przetacznik pagórkowaty, oman szorstki, pięciornik wyprostowany, krwawnik pospolity, goździk kartuzem, dzwonek szerokolistny i macierzanka zwyczajna. W partiach szczytowych i w podszczycie występuje, m.in. irga zwyczajna - tworząca tu największe skupisko na Śląsku, róża dzika, róża rdzawa, ligustr pospolity czy głóg jednoszyjkowy.

***********************

Ciekawostka dla ciekawskich

Na Górę Krzyżową od Góry Św. Jerzego ułożono, w roku 1845, prowadzących na szczyt 100 granitowych stopni (ilość ta nie był przypadkowa, bo miała upamiętniać setną rocznicę bitwy pod Strzegomiem), które ułatwiały wejście ludziom starszym i słabym.

Dawniej na jednym z pierwszych stopni był napis:

"Schody te są darem miłości, darem miłości są schody do nieba".

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

https://strzegom.pl/turystyka/atrakcje-turystyczne/gora-krzyzowa.html

***********************

Tradycyjnie, opisanie wszystkich atrakcji, nadwyrężyłoby cierpliwość Czytelników, więc tylko te najważniejsze oraz adresy stron internetowych w celu szerszego poznania oraz zachęcenia do odwiedzin opisywanych miejsc.  

**************************

Wyprawa do Strzegomia rozpoczęła kolejny sezon, w którym moc atrakcji i ciekawych miejsc odwiedzą, Seniorzy z kamienieckiego Koła Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Foto: Zdzisław Torzecki

Tekst: Krzysztof Woliński

 

/* Prospekt organowy – frontowa elewacja zewnętrznej obudowy organów, którą stanowi przednia wyeksponowana część szafy organowej. (źródło: wikipedia.org)

/** Manuały albo klawiatury ręczne są jednymi z najważniejszych elementów instrumentu, z którymi grający wchodzi w bezpośrednią interakcję. (źródło: magnuorgany.pl)

/*** Rumosz grupa luźnych skał i żwirów różnej wielkości o niejednorodnej genezie, na znacznej niejednokrotnie powierzchni, wytworzona wskutek procesów osuwania i odpadania skał stokowych, albo w procesach wietrzenia. (źródło: encyklopadialesna.pl)

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)