Kamieniecki Klub Seniora: Raj dla miłośników motoryzacji i historii

wtorek, 14.5.2019 12:21 2238 0

W sobotę Kamieniecki Klub Seniora wyruszył na 59. wyprawę. Tym razem do zobaczenia było atrakcje bliskie, ale i „dalekie”. P. Maria Kacik zabrała uczestników do Zamku Topacz koło Wrocławia, a wracając, seniorzy odwiedzili Henryków.

***************

Zamek Topacz to pięknie odremontowany historyczny kompleks pałacowo-parkowy, znajduje się 3 km na południe od Wrocławia i wszyscy, którzy jadą drogą nr 8 do Wrocławia przejeżdżają „obok”. Obecnie to luksusowy hotel z restauracją i świetne miejsce rekreacji. Można tu pospacerować po rozległych ogrodzonych zielonych terenach, ze ścieżkami rowerowymi i rolkowymi, stawem, pomostami i piaszczystą plażą, kortami tenisowymi, trasami kajakowymi oraz oświetloną strzelnicą golfową.

Miłośnicy motoryzacji mogą się zapoznać z prawdziwymi kolekcjonerskimi perełkami, bo w dawnej Powozowni urządzono Muzeum Motoryzacji.

Zamek ma bogatą i barwną historię. Według Aleksandra Duncker, niemieckiego wydawcy, księgarza i pisarza, który w latach 1857-1883 wydał spis wiejskich dworów, pałaców i rezydencji szlachty pruskiej, wieża obronno-mieszkalna została zbudowana przez templariuszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych kupców wraz z ich majątkiem. Historia obiektu, którego pierwszą budowlą była dwupiętrowa wieża obronno-mieszkalna, na planie prostokąta z nawodnioną fosą, sięga początków XIV wieku.

Przez stulecia rezydencja przechodziła z rąk do rąk, a każdy właściciel starał się wnieść coś nowego do jej piękna. Po II wojnie zamek popadał w ruinę jak większość zabytków, nie tylko na Dolnym Śląsku. Na szczęście, rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich został wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011, oferując miejsca hotelowe w luksusowych pokojach, 2 restauracje, 5 sal konferencyjnych, 50 ha park oraz będące swoistą atrakcją, Muzeum Motoryzacji.

Zwiedzanie tego miejsca to wyjątkowa podróż do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter. Można w jednej chwili przenieść się do pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstawały konstrukcje Sokoła 1000 oraz 600, czy Fiata 508. Zwiedzanie to wycieczka z klimat powojennych dekad PRL, pełnych motocykli i samochodów dziś już niespotykanych na naszych drogach. Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 100 pojazdów polskiej produkcji, a także największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley.

Zamek i muzeum są tak blisko Wrocławia, że warto zjechać z „8” w Bielanach i dać sobie szansę na wycieczkę w barwną przeszłość. Dla tych, którzy korzystają z transportu kolejowego dobra wieść. Do Topacza można się bez trudu dostać wrocławską komunikacją miejską.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

http://muzeum.topacz.pl/

https://www.polskieszlaki.pl/zamek-topacz.htm

http://szlakzamkowipalacow.eu/project/zamek-topacz/

*************************

 

Wracając, wstąpiliśmy do znanego i nieznanego choć bardzo bliskiego Henrykowa, o którego położeniu uczestnicy „wiedzą wszystko”, ale pozostałe informacje, mam nadzieję, będą przydatne dla tych, którzy zechcą odwiedzić miejscowość, która związana jest bardzo z historią Polski.

 

Henryków - stara wieś klasztorna, położona w województwie dolnośląskim, nad rzeką Oławą, u podnóża Wzgórz Strzelińskich, około 8 km od Ziębic, przy drodze nr 395.

Pierwsze wzmianki o Henrykowie pochodzą z 1222 roku, a tutejsze opactwo zaczęło powstawać w 1225 roku. Henryków zasłynął w świecie właśnie dzięki pięknemu Opactwu Cystersów oraz Księdze Henrykowskiej.

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska" to klasztorna kronika pisana w latach 1268-73 przez opata Piotra, a w 1310 roku uzupełniona przez anonimowego zakonnika. To w tej "Księdze" zostały utrwalone słynne słowa, które uznaje się za pierwsze zapisane zdanie w języku polskim - daj teraz ja pomielę a ty odpocznij ("day ut ia pobrusa a ty poziwai"). Prócz suchych faktów księga henrykowska zawiera cenne informacje o życiu społeczno-religijno-politycznym na ówczesnym Śląsku.

Opactwo Cystersów

W Henrykowie stoi wspaniały zespół klasztorny - wybitne dzieło sztuki baroku leżące na Szlaku Cysterskim. Składa się na niego kościół Wniebowzięcia NMP z przepięknym barokowym wystrojem, barokowy klasztor, efektowna kolumna Maryjna, fragmenty muru obronnego oraz rozległy park krajobrazowy.

Dla miłośników aktywnej rekreacji atrakcją jest bogactwo tras turystycznych, w tym Szlak Cysterski - wyjątkowy szlak turystyczny, powstały na terytorium Europy, obejmujący znaczny obszar Polski, szczególnie w zachodniej i środkowej jej części. Szlak ten łączy wszystkie opactwa Cystersów w Polsce, które powstawały już od XII wieku jako pierwsze klasztory na ziemiach polskich. Szlak Cysterski, podobnie jak Szlak Św. Jakuba, stanowi Europejski Szlak Kulturowy. Oznaczony jest w terenie krzyżykiem z zaokrąglonymi ramionami.

W pięknych barokowych XVII-wiecznych murach mieści się dziś filia Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchowego we Wrocławiu - od 1993 roku wspólny nowicjat dla cystersów w Polsce, Dom Opieki Caritas Św. Jadwigi oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Kościół Wniebowzięcia NMP i Jana Chrzciciela posiada tytuł Bazyliki Mniejszej.

Tradycją wszystkich wyprawa Klubu Seniora jest poczęstunek. Tym razem przygotowany przez gospodarzy terenu w tradycyjny grillowy sposób. I tradycyjnie było smacznie i syto.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

http://www.henrykow.eu

www.polskieszlaki.pl/henrykow.html

                                                               **********************

W czerwcu klubowicze wyruszą na 60. wyprawę, której celem będzie „polski” Manchester. Pewnie niewielu pamięta, że to miasto w „środku Polski” miało taki przymiotnik. Nie było to związane tylko z analogia piłkarską: w Anglii City i United, a w Łodzi Widzew i ŁKS ale głównie dlatego, że oba miasta były związane z przemysłem włókienniczym.

 

Foto: Andrzej Jurasz

Tekst: Krzysztof Woliński

 


Obszar załączników

Dodaj komentarz

Komentarze (0)