komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

niedziela, 26 maja 2019

Filipa, Pauliny

Kamieniecki Klub Seniora: Raj dla miłośników motoryzacji i historii

wtorek, 14.5.2019 12:21 , komentarze: 0 , odsłony: 672
kategorie artykułu:

W sobotę Kamieniecki Klub Seniora wyruszył na 59. wyprawę. Tym razem do zobaczenia było atrakcje bliskie, ale i „dalekie”. P. Maria Kacik zabrała uczestników do Zamku Topacz koło Wrocławia, a wracając, seniorzy odwiedzili Henryków.

***************

Zamek Topacz to pięknie odremontowany historyczny kompleks pałacowo-parkowy, znajduje się 3 km na południe od Wrocławia i wszyscy, którzy jadą drogą nr 8 do Wrocławia przejeżdżają „obok”. Obecnie to luksusowy hotel z restauracją i świetne miejsce rekreacji. Można tu pospacerować po rozległych ogrodzonych zielonych terenach, ze ścieżkami rowerowymi i rolkowymi, stawem, pomostami i piaszczystą plażą, kortami tenisowymi, trasami kajakowymi oraz oświetloną strzelnicą golfową.

Miłośnicy motoryzacji mogą się zapoznać z prawdziwymi kolekcjonerskimi perełkami, bo w dawnej Powozowni urządzono Muzeum Motoryzacji.

Zamek ma bogatą i barwną historię. Według Aleksandra Duncker, niemieckiego wydawcy, księgarza i pisarza, który w latach 1857-1883 wydał spis wiejskich dworów, pałaców i rezydencji szlachty pruskiej, wieża obronno-mieszkalna została zbudowana przez templariuszy w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewożonych kupców wraz z ich majątkiem. Historia obiektu, którego pierwszą budowlą była dwupiętrowa wieża obronno-mieszkalna, na planie prostokąta z nawodnioną fosą, sięga początków XIV wieku.

Przez stulecia rezydencja przechodziła z rąk do rąk, a każdy właściciel starał się wnieść coś nowego do jej piękna. Po II wojnie zamek popadał w ruinę jak większość zabytków, nie tylko na Dolnym Śląsku. Na szczęście, rok 2002 to początek ponownej świetności obiektu, który kupiony przez Państwa Kurzewskich został wyremontowany i przygotowany jako ekskluzywny obiekt hotelowo-konferencyjny. Pierwszych gości Hotel Zamek Topacz przyjął w 2011, oferując miejsca hotelowe w luksusowych pokojach, 2 restauracje, 5 sal konferencyjnych, 50 ha park oraz będące swoistą atrakcją, Muzeum Motoryzacji.

Zwiedzanie tego miejsca to wyjątkowa podróż do czasów, kiedy motoryzacja posiadała indywidualny i niepowtarzalny charakter. Można w jednej chwili przenieść się do pionierskich lat trzydziestych XX wieku, gdy powstawały konstrukcje Sokoła 1000 oraz 600, czy Fiata 508. Zwiedzanie to wycieczka z klimat powojennych dekad PRL, pełnych motocykli i samochodów dziś już niespotykanych na naszych drogach. Muzeum posiada w swoich zbiorach ponad 100 pojazdów polskiej produkcji, a także największą w Polsce kolekcję samochodów Rolls Royce & Bentley.

Zamek i muzeum są tak blisko Wrocławia, że warto zjechać z „8” w Bielanach i dać sobie szansę na wycieczkę w barwną przeszłość. Dla tych, którzy korzystają z transportu kolejowego dobra wieść. Do Topacza można się bez trudu dostać wrocławską komunikacją miejską.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

http://muzeum.topacz.pl/

https://www.polskieszlaki.pl/zamek-topacz.htm

http://szlakzamkowipalacow.eu/project/zamek-topacz/

*************************

 

Wracając, wstąpiliśmy do znanego i nieznanego choć bardzo bliskiego Henrykowa, o którego położeniu uczestnicy „wiedzą wszystko”, ale pozostałe informacje, mam nadzieję, będą przydatne dla tych, którzy zechcą odwiedzić miejscowość, która związana jest bardzo z historią Polski.

 

Henryków - stara wieś klasztorna, położona w województwie dolnośląskim, nad rzeką Oławą, u podnóża Wzgórz Strzelińskich, około 8 km od Ziębic, przy drodze nr 395.

Pierwsze wzmianki o Henrykowie pochodzą z 1222 roku, a tutejsze opactwo zaczęło powstawać w 1225 roku. Henryków zasłynął w świecie właśnie dzięki pięknemu Opactwu Cystersów oraz Księdze Henrykowskiej.

Księga Henrykowska

Księga Henrykowska" to klasztorna kronika pisana w latach 1268-73 przez opata Piotra, a w 1310 roku uzupełniona przez anonimowego zakonnika. To w tej "Księdze" zostały utrwalone słynne słowa, które uznaje się za pierwsze zapisane zdanie w języku polskim - daj teraz ja pomielę a ty odpocznij ("day ut ia pobrusa a ty poziwai"). Prócz suchych faktów księga henrykowska zawiera cenne informacje o życiu społeczno-religijno-politycznym na ówczesnym Śląsku.

Opactwo Cystersów

W Henrykowie stoi wspaniały zespół klasztorny - wybitne dzieło sztuki baroku leżące na Szlaku Cysterskim. Składa się na niego kościół Wniebowzięcia NMP z przepięknym barokowym wystrojem, barokowy klasztor, efektowna kolumna Maryjna, fragmenty muru obronnego oraz rozległy park krajobrazowy.

Dla miłośników aktywnej rekreacji atrakcją jest bogactwo tras turystycznych, w tym Szlak Cysterski - wyjątkowy szlak turystyczny, powstały na terytorium Europy, obejmujący znaczny obszar Polski, szczególnie w zachodniej i środkowej jej części. Szlak ten łączy wszystkie opactwa Cystersów w Polsce, które powstawały już od XII wieku jako pierwsze klasztory na ziemiach polskich. Szlak Cysterski, podobnie jak Szlak Św. Jakuba, stanowi Europejski Szlak Kulturowy. Oznaczony jest w terenie krzyżykiem z zaokrąglonymi ramionami.

W pięknych barokowych XVII-wiecznych murach mieści się dziś filia Wyższego Metropolitalnego Seminarium Duchowego we Wrocławiu - od 1993 roku wspólny nowicjat dla cystersów w Polsce, Dom Opieki Caritas Św. Jadwigi oraz Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. bł. Edmunda Bojanowskiego. Kościół Wniebowzięcia NMP i Jana Chrzciciela posiada tytuł Bazyliki Mniejszej.

Tradycją wszystkich wyprawa Klubu Seniora jest poczęstunek. Tym razem przygotowany przez gospodarzy terenu w tradycyjny grillowy sposób. I tradycyjnie było smacznie i syto.

Więcej na stronach będących źródłem tekstu:

http://www.henrykow.eu

www.polskieszlaki.pl/henrykow.html

                                                               **********************

W czerwcu klubowicze wyruszą na 60. wyprawę, której celem będzie „polski” Manchester. Pewnie niewielu pamięta, że to miasto w „środku Polski” miało taki przymiotnik. Nie było to związane tylko z analogia piłkarską: w Anglii City i United, a w Łodzi Widzew i ŁKS ale głównie dlatego, że oba miasta były związane z przemysłem włókienniczym.

 

Foto: Andrzej Jurasz

Tekst: Krzysztof Woliński

 


Obszar załączników

 

Wasze komentarze


sobota, 25.5.2019 00:00
piątek, 24.5.2019 08:29
czwartek, 23.5.2019 12:27
środa, 22.5.2019 12:25
5
środa, 22.5.2019 10:30
wtorek, 21.5.2019 10:18
4
Praca na GoWork
Praca na GoWork
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.