Kamieniecki Klub Seniora: Poznań warty poznania

wtorek, 23.5.2017 14:00 1981 0

Tym żartem słownym, bo i Poznań i Warta (rzeka przepływająca przez miasto), śmiało można rozpocząć relację z 46. ekskursji kamienieckiego Klub Seniora. Tym razem celem był Poznań, miasto znane z tradycji i nowoczesności. Stolica regionu, w którym wybuchło jedyne, zwycięskie, powstanie w historii naszego kraju. Przy okazji warto pamiętać o nieco zapomnianym, ale dziś łatwym do obejrzenia, dzięki Internetowi, serialowi „Najdłuższa woja nowoczesnej Europy”, autorstwa Jerzego Sztwiertni.

            Na wielkopolski szlak, do stolicy regionu, uczestnicy wyruszyli dzięki opiekunce koła, p.  Marii Kacik oraz dbającemu o bogactwo i różnorodność programu licencjonowanemu przewodnikowi turystycznemu p. Andrzejowi Juraszowi. 

 

********************************

             Opisanie wszystkich atrakcji stolicy Wielkopolski zajęłoby zbyt wiele miejsca a na odwiedzenie ich, jeden dzień to zdecydowanie za mało.

            Z bogactwa obiektów historycznych najciekawsze i najbardziej atrakcyjne wybrał autor programu wyprawy do miejsca, w którym powstała historia naszego kraju. Jako się napisało do wszystkich miejsc nie sposób, z braku czasu, było dotrzeć więc tradycyjnie w tekście znajdą się odnośniki do stron internetowych, na których można przeczytać więcej i samemu sobie zaplanować wyprawę do miasta słynnych Koziołków.

            Trudno klasyfikować wszystkie atrakcje więc wybór będzie subiektywny. Pierwszym odwiedzanym miejscem był Ostrów Tumski, na którym rozpoczęły się historyczne dzieje Poznania i Polski (w języku staropolskim ostrów oznacza wyspę a tum katedrę). Od tego miejsca, w którym prawdopodobnie, nastąpił chrzest Polski niemal wszyscy rozpoczynają zwiedzanie miasta. Na Ostrowie Tumskim, w 1983 roku, św. Jan Paweł II powiedział: „Cieszę się, że mogę stanąć na tym miejscu, pośrodku najstarszej z ziem piastowskich, gdzie… zaczęły się dzieje narodu, państwa i Kościoła”.

            W archikatedrze św. Piotra i Pawła, której budowa w stylu przedromańskim, rozpoczęła się w roku 968, znajduje się 12 kaplic, a w jednej z nich Złotej Kaplicy mauzoleum pierwszych władców naszego państwa: Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Na Ostrowie znajdują się: Kościół  Najświętszej Marii Pannyw miejscu, gdzie jeszcze w XII wieku stało palatium – pałac - najstarsza murowana rezydencja pierwszych władców, a obok niego stał pierwszy kościół - kaplica Dąbrówki oraz  Genius loci – rezerwat archeologiczny. W rezerwacie znajdują się  pozostałości dawnego czteroczłonowego grodu piastowskiego. Ściana o wysokości 6 metrów w głąb ziemi ukazuje konstrukcję wału otaczającego Poznań, wybudowanego w 980 roku. Przekrój wału, w sposób unikatowy w skali Europy, przedstawia  największą atrakcję budowlaną do XIX wieku – konstrukcję militarną tego terenu. W katedrze mieliśmy okazję wysłuchać koncertu organowego, który za zawsze zapadnie w pamięci.

 

Więcej na:

http://www.przewodnik-krolewski.pl/

 

**************************

            Najbardziej znanym i słynnym elementem Poznania są Koziołki, które równo o 12, ku uciesze zawsze licznie zgromadzonej publiczności trykają się czyli bodą. Ale Koziołki to nie jedyna atrakcja, dla której warto zwiedzić Stare Miasto. Renesansowy ratusz z bogato zdobioną fasadą, który okalają kamieniczki tworzące swoisty klimat tego miejsca, trzeciego co do wielkości rynku w Polsce. Z ratuszowej wieży rozlega się również hejnał miasta, a do ciekawostek architektonicznych należą zdobienia w postaci kobiecych alegorii cnót: cierpliwości, roztropności, wiary, miłości, sprawiedliwości, nadziei, męstwa i umiarkowania.


Innym ważnym miejscem na rynku jest tzw. waga miejska. Jest to jednopiętrowy budynek z bardzo wysokim, spadzistym dachem. Nazwa wzięła się od pierwotnego zagospodarowania budynku, który był siedzibą ważnika (zajmuje się ważeniem, wagowy) i podległych mu potażach (pomocnicy ważnika), którzy za drobną opłatą dokonywali pomiaru masy towaru. Obecnie jest to jedno z centrów kulturalnych Poznania.

            Na Starym Rynku znajdują się Pałace: Działyńskich, Mielżyńskich, Górków oraz wiele obiektów licznie przyozdobionych fontannami i rzeźbami, np. fontanna Prozerpiny, Apolla czy Neptuna oraz słynna Studzienka Bamberki. Kolejnym budynkiem, na który należy zwrócić uwagę, jest Odwach. Początkowo zbudowany z drewna w XVIII wieku, następnie zastąpiony przez budynek murowany wg projektu znanego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera. Był siedzibą straży miejskiej, a następnie policji, obecnie jego wnętrza zapraszają na wystawę poświęconą Powstaniu Wielkopolskiemu (1918-1919).

 

Więcej na:

http://www.holidaycheck.pl/pi/c8abb60e-f224-3ad2-b640-7ce92bc029ec

http://www.przewodnik-krolewski.pl/e-przewodnik/atrakcje_poznania.html

 

            Po zwiedzeniu całej Starówki nie obyło się również bez czegoś dla ciała bo „takie” rogale świętomarcińskie są tylko w Poznaniu i nie mogliśmy nie skorzystać i nie spróbować tego smakołyku, a niektórzy zakupili sobie parę sztuk również „na zapas”. Bynajmniej nie z łakomstwa tylko dlatego, żeby na dłużej pozostać w klimacie i smaku stolicy Wielkopolski.

 

 

Foto: Barbara Sajkiewicz

Tekst: Krzysztof Woliński

Dodaj komentarz

Komentarze (0)