Kamieniec Ząbkowicki: PZERiI na wycieczce w Pszczynie

czwartek, 30.7.2015 09:22 2937 1

Już od kilku lat  Maria Kacik, przewodnicząca Koła PZERiI (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów) w Kamieńcu Ząbkowickim, organizuje wycieczki popularyzujące najciekawsze miejsca związane z historią i kulturą naszego kraju.  W sobotni poranek wyruszyła z Kamieńca kolejna wyprawa, której celem tym razem było Muzeum Zamkowe w Pszczynie. 

Zamek w Pszczynie należy do tych nielicznych muzeów tego typu w naszej części Europy, które zachowały historyczne, bogate wyposażenie. Wyrazem słuszności przyjętej koncepcji rekonstrukcji wnętrz jest nagrodzenie Muzeum w konkursie 1995 r. przez organizację Europa Nostra z siedzibą w Hadze, zajmującą się ochroną europejskiego dziedzictwa kulturowego i środowiska naturalnego, dyplomem honorowym "Za pieczołowite odtworzenie wnętrz zamku z ich wyposażeniem, oparte na wnikliwych historycznych badaniach, które przywróciły blask początku XX wieku".  Po przepięknie utrzymanych korytarzach, salach i komnatach oprowadzała przeurocza pani przewodniczka, która prócz szczegółów historycznych nie szczędziła ciekawostek ze współczesności pałacowego życia. Po zwiedzeniu Zamku odwiedziliśmy odrestaurowany kompleks Stajni Książęcych oraz rynek w Pszczynie, na którym są prowadzone prace archeologiczne. Więcej szczegółów o zamku można znaleźć na stronie: zamek.pszczyna.pl

            W drodze powrotnej sobotniej ekskursji znajdowała się Góra Świętej Anny – najwyższe wzniesienie grzbietu Chełma na Wyżynie Śląskiej o wysokości 408 m n.p.m  Obecnie na Górze św. Anny znajduje się bazylika i sanktuarium, z figurką św. Anny Samotrzeciej (z XV wieku) z jej relikwiami, franciszkański zespół klasztorny z Rajskim Placem (dziedzińcem arkadowym) z lat 1733-1749, na którym stoi 15 stuletnich konfesjonałów, jest także grota wykonana na wzór groty z Lourdes oraz 40 kaplic kalwaryjnych z lat 1700-1709. Na szczycie Góry św. Anny zbudowano w latach 80. XV wieku klasztor i kościół, który od XVIII wieku jest ważnym centrum pielgrzymkowym. Na części Góry Św. Anny znajduje się Park Krajobrazowy o tej samej nazwie.

            Góra św. Anny to miejsce upamiętniające Powstania Śląskie z lat 1919-1921, z których dokumenty i eksponaty znajdują się w Muzeum Czynu Powstańczego. To nie jedyne miejsce upamiętniające bohaterską walkę o polskość Śląska. W 1961 roku został odsłonięty monumentalny pomnik autorstwa Xawerego Dunikowskiego.

            Bez wątpienia szczególne podziękowania od uczestników należą się licencjonowanemu przewodnikowi p. Andrzejowi Juraszowi, który w kompetentny, barwny sposób dzielił się swoją wiedzą na temat obiektów geograficznych i historycznych, które mijaliśmy „po drodze”  

            Kończąc warto zauważyć, że wycieczka w całości jest opłacana przez uczestników. Nie jest to bez znaczenia biorąc pod uwagę status materialny członków PZERiI.  I jeszcze last but not east. W odróżnieniu od innych organizatorów zbiorowych wyjazdów, wszyscy uczestnicy wycieczek organizowanych przez p. M Kacik są ubezpieczeni od następstw nieszczęśliwych wypadków.  

Tekst i foto: Krzysztof Woliński

 

 

 

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

gość czwartek, 30.07.2015 09:31
Sami młodzi emeryci :-)) Oby Tak Dalej!!!