komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 19 lutego 2019

Arnolda, Konrada

Kamieniec: Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

środa, 10.10.2018 14:58 , komentarze: 0 , odsłony: 874
kategorie artykułu:

9 października 2018 roku uczniowie klas VII - VIII  Szkoły Podstawowej nr 2 im. Papieża Jana Pawła II w Kamieńcu Ząbkowickim przystąpili do napisania VI Dyktanda Niepodległościowego.

Patronat Honorowy nad tym przedsięwzięciem objął Cezary Przybylski – Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz Roman Kowalczyk – Dolnośląski Kurator Oświaty. Partnerem Konkursu jest Liceum Ogólnokształcące Nr XIV im. Polonii Belgijskiej w Zespole Szkół Nr 14 we Wrocławiu. Partner wojewódzki: Stowarzyszenie Ojczyzny – Polszczyzny. Partner medialny - Radio Wrocław.

 

Udział w konkursie był dla uczniów przede wszystkim okazją do uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości, do rozwijania zainteresowań  humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej,  popularyzacji wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej.

Tekst dyktanda nosił tytuł „Dzień jak nie co dzień, czyli minidyktando na stulecie niepodległości” i nie należał do łatwych. Przeznaczony był dla uczniów  klas VII -VIII szkoły podstawowej i gimnazjalistów.

„Mało kto wie, że 11 listopada nie od razu był dniem świątecznym. Wprawdzie już rok po zrzuceniu przez Polskę jarzma zaborów zorganizowano nieoficjalne uroczystości, ale ostatecznie sejm ustanowił 11 listopada Świętem Niepodległości nowo powstałego państwa dopiero w 1937 roku. Data tego arcyważnego święta to po prostu dzień, w którym powierzono Piłsudskiemu naczelne dowództwo, choć piłsudczycy woleliby świętować powrót do Warszawy późniejszego Naczelnego Wodza”.

Rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie była okazją do uczenia się historii i refleksji nad językiem polskim.

W roku 2018/2019 konkurs przeprowadzony został równocześnie w sześciu województwach: małopolskim, lubelskim, opolskim, dolnośląskim, podkarpackim i śląskim.

Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tym niezwykle ważnym przedsięwzięciu. Mamy świadomość, że udział w dyktandzie był okazją do doskonalenia umiejętności poprawnego pisania, zwłaszcza nazw własnych związanych z walką o odzyskanie niepodległości.

Koordynator szkolny: Alicja Nowakowska

 

 

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 18.2.2019 14:12
2
poniedziałek, 18.2.2019 12:15
poniedziałek, 18.2.2019 12:08
3
piątek, 15.2.2019 11:29
czwartek, 14.2.2019 11:58
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork