Jak brzmi Teorban* na zamku Jansky Vrch w Javorniku

czwartek, 2.10.2014 10:59 4492 0

Kolejne wydarzenie, 22. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Karla Dittersa z Dittensdorfu zgromadziło wiele melomanek i melomanów „z krwi i kości”. W jednej z sal zamku Jansky Vrch, w sobotni wieczór, odbyło się niecodzienne wydarzenie artystyczne. W programie koncertu „Muzyka klasyczna i barokowa” można było wysłuchać wykładu o instrumentach muzycznych z okresu baroku, ilustrowanych utworami kompozytorów czeskich, włoskich i francuskich. Muzycy opowiadali, po czesku, o instrumentach na których grali, ale co najważniejsze grając, posługiwali się językiem uniwersalnym – muzyką. Swoistą perełką było wykonanie na gitarze klasycznej przez Libora Janecka - fugi a-moll Jana Sebastiana Bacha. Na marginesie i bez „puszczania oczka” trzeba stwierdzić, że język czeski nie jest aż tak bardzo niezrozumiały, bo oczywiście język muzyki jest zrozumiały dla każdego. Dla każdego inaczej, rzecz jasna.

Trudno oceniać dźwięki wydawane przez instrumenty, nad którymi muzycy panowali w sposób profesjonalny, może poza jedną oceną. Myślę, że nie tylko ja przeniosłem się duchem, w czasy baroku, bo słuchanie dźwięków w niespotykanym anturażu zamkowej komnaty sprawiło, że taka podróż była możliwa i się stała. Nieobecni będą mieli taką okazję za rok.

W dalszej części koncertu wystąpiło trio grające na skrzypcach, skrzypcach barokowych oraz na teorbanie. O dwóch pierwszych instrumentach w bardzo plastyczny sposób opowiedział, grający na ich wersji barokowej Jan Dalecky. Towarzyszyła mu młoda, utalentowana skrzypaczka Hana Sklenarova. O instrumencie o tajemniczej nazwie, teorban, opowiadał i grał na nim Marek Kubat.

Niestety był to pierwszy i ostatni koncert festiwalu, który odbył się w jednej z komnat, na zamku Jansky Vrch. Następna okazja za rok. Na szczęście w najbliższych dniach czekają nas kolejne wydarzenia o bardzo różnorodnym charakterze i klimacie.

Instrumentu o niecodziennej nazwie będzie można jeszcze posłuchać w czasie trwania tegorocznego festiwalu. Artysta Marek Kubat wystąpi w koncercie „Barokowe kantaty i sonaty” w niedzielę 19 października o godz. 18.00, w kościele Piotra i Pawła w Bernarticach (6 km od Javornika, w kierunku na Vidnavę).

****************

Bilety na wszystkie koncerty można będzie nabyć tuż przed rozpoczęciem. Cena wstępu to 100 koron (normalne) i 50 (ulgowe dla dzieci, studentów i seniorów). Aktualna cena kursu wymiany w kantorach to ok. 15,6 złotych za 100 koron czeskich. Niestety, przynajmniej w tym roku, organizatorzy nie gwarantują transportu dla polskich melomanów.

O następnych koncertach, programie i występujących artystach sukcesywnie będzie informował nasz portal.

 

Krzysztof Woliński

 

_________________________________________________________________________________

Teorban zw. także pańską bandurą albo ruskim teorbanem – instrument muzyczny z grupy chordofonów szarpanych, należy do rodziny lutni. Instrument ten powstał i zdobył wielką popularność w Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII i XIX w., był często wykorzystywany w muzyce dworskiej, na Ukrainie uważany za instrument narodowy. Teorban łączy w sobie cechy zachodnioeuropejskiej teorby i ukraińskiejbandury. Cechą wyróżniającą ten instrument spośród innych odmian lutni basowych jest obecność dodatkowych, sopranowych strun burdonowych, rozpiętych na lewej stronie płyty wierzchniej i strojonych diatonicznie, podobnie jak ma to miejsce w bandurze. (źródło: Wikipedia.org)

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)