komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

wtorek, 21 maja 2019

Wiktora, Kryspina

Iwona Małozięć Dolnośląskim Bibliotekarzem Roku

piątek, 19.4.2019 14:49 , komentarze: 4 , odsłony: 2059
kategorie artykułu:

Bibliotekarka Gminnej Biblioteki Publicznej w Ciepłowodach, Iwona Małozięć, otrzymała tytuł DOLNOŚLĄSKIEGO BIBLIOTEKARZA ROKU. Pani Iwona organizuje w swojej bibliotece wiele akcji i ciekawych przedsięwzięć, aktywnie działa także w ząbkowickim kole Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Czytelnikom Doby, jako jedna z recenzentek, poleca książki w rubryce ZACZYTANI.

- To osoba spokojna, ciepła, z lekką dozą sarkastycznego poczucia humoru. Jest bibliotekarzem ciągle eksperymentującym, poszukującym nowych doświadczeń, toteż bez strachu angażuje się w nowe, nieznane jej jeszcze przedsięwzięcia. Nawiązuje dobry kontakt  zarówno z  najmłodszymi, jak i najstarszymi użytkownikami biblioteki. Praca w bibliotece jest jej pasją, a dewizą  są słowa „Na każdego czeka książka, która poruszy strunę w jego duszy” - mówią o niej koleżanki z SBP.

Choć Iwona Małozięć w bibliotece pracuje od 3 lat, to aktywnie działa na rzecz popularyzacji czytelnictwa. Od początku swojej pracy skupiła się na rozbudzaniu potrzeb czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Prowadzi stałą współpracę z Przedszkolem „Bajkowa Kraina” i z biblioteką szkolną w Ciepłowodach, co ułatwia organizowanie lekcji bibliotecznych, konkursów  czy spotkań z bajką dla najmłodszych. Wraz z wójtem gminy zorganizowała konkursy na kartkę wielkanocną i bożonarodzeniową. Nagrodzone prace trafiły  z życzeniami do każdego mieszkańca gminy. Współpraca z sołectwem gminy umożliwiła z kolei  przeprowadzenie Dnia Dziecka w Dobrzenicach.

Jako pierwsza bibliotekarka w historii GBP w Ciepłowodach przeprowadziła akcję bookcrossingu i promowała rodzinne czytanie włączając użytkowników biblioteki do ogólnopolskiej akcji Wielka Liga Czytelników. Ponadto  Iwona Małozięć  prowadziła wypożyczenia do  domu dla osób niepełnosprawnych i w podeszłym wieku, organizowała ciekawe zajęcia dla dzieci i młodzieży podczas ferii i wakacji i promowała zdrowy tryb życia organizując zajęcia sportowe wraz z Animatorem Orlika w Ciepłowodach.

Działania na rzecz  użytkowników biblioteki i środowiska lokalnego

Oferta przygotowana przez I. Małozięć jest  oparta na realizacji pomysłów własnych jak tez na  uczestnictwie w akcjach ogólnopolskich. Wśród imprez zrealizowanych w 2018 r. na szczególne wyróżnienie zasługują:

  • „Tydzień z Bohaterem Książkowym” – autorski program dla  dzieci i młodzieży złożony ze  spotkań tematycznych i konkursów. W  2018 r. bohaterem był Psi Patrol, więc zorganizowała spotkanie z policjantami, aby opowiedzieli o j pracy z psami policyjnymi;
  • Noc Bibliotek – motywem przewodnim była tematyka patriotyczna, uczestnicy m.in. mogli obejrzeć legendę o Lechu, Czechu i Rusie w formie teatrzyku Kamishibai;
  • Zajęcia pt. „100 lat niepodległości”, w trakcie których dzieci i młodzież poznawały historię Polski; 
  • Akcja „100 lat codzienności Polski”, polegająca na przygotowaniu pocztówek  na temat  codziennego życia  Polaków, a następnie rozesłanie ich do mieszkańców.
  • Obchody Światowego Dnia Książki, w 2018 r. rozszerzone o regionalny projekt „Nasza szafa… z książkami”, którego celem było stworzenie dolnośląskiego regału z ulubionymi książkami
  • „Narodowe Czytanie”, współorganizowane  z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym
  • Akcja CzytajPL., podczas której I. Małozięć rozwieszała plakaty z kodami QR umożliwiającymi pobranie darmowego e-booka lub audiobooka
  • Akcja „Tropami Bibliotek” przeprowadzona razem z kołem SBP 
  • Udział w dolnośląskiej akcji „Z książką na walizkach”. W 2018 r. bibliotekę odwiedziła Emilia Kiereś oraz  Piotr Kowalczyk, podróżnik i dziennikarz, który opowiadał o swoich podróżach do Afryki i na Madagaskar.
 

Wasze komentarze

W dodatku ładna kobietka
piątek, 26.04.2019 23:32 autor: Arek
Nie znam osobiście Pani, ale po przeczytaniu artykułu jestem pod...
sobota, 20.04.2019 15:42 autor: Nauczycielka

poniedziałek, 20.5.2019 09:05
5
sobota, 18.5.2019 10:19
23
czwartek, 16.5.2019 14:17
6
środa, 15.5.2019 14:32
11
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Praca na GoWork
Praca na GoWork