Ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny?

piątek, 15.5.2020 10:00 2373

Kredyt hipoteczny to bezpieczny, jednak również kosztowny sposób na uzyskanie odpowiedniego finansowania na zakup działki lub nieruchomości. W Polsce jest jednym z najpopularniejszych sposobów na zdobycie wymarzonego domu lub mieszkania. Banki mają jednak coraz bardziej skomplikowane wymagania w stosunku do swoich klientów, którzy starają się o kredyt gotówkowy.

Często kluczowe okazują się jednak odpowiednio wysokie zarobki. Ile trzeba więc zarabiać, żeby mieć szansę na kredyt gotówkowy?

Kredyt hipoteczny to długoletnie zobowiązanie, którego wiele osób nie może uniknąć. Dlatego też warunki udzielenia kredytu hipotecznego są często poszukiwanym hasłem nie tylko w internecie. Pytają o nie przyszli klienci, którzy chcą porównać oferty między konkurencyjnymi instytucjami, ale również dowiedzieć się, co mogą zrobić, żeby uzyskać finansowanie. Jednym z najczęściej padających sformułowań jest “Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny?” Kalkulator analityków w kilku bankach może mieć jednak różne zdanie na ten temat. Ponadto banki niechętnie dzielą się przejrzystymi informacjami, ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt.

Kredyt hipoteczny – ile musisz zarabiać?

Ile trzeba zarabiać by dostać kredyt hipoteczny 100 000? Lub ile trzeba zarabiać żeby dostać kredyt hipoteczny 200 tys? Takie konkretne pytania zadają ludzie pracownikom banków oraz doradcom kredytowym. Niestety jednak odpowiedź na nie nigdy nie będzie jednoznaczna. Nikt nie odpowie Ci jednym zdaniem, ile trzeba zarabiać by dostać kredyt hipoteczny 300 tys. Zarobki są bowiem tylko jednym z wielu czynników, które mogą Ci pomóc otrzymać kredytowanie lub też skutecznie zaprzepaścić Twoje szanse na uzyskanie środków na nieruchomość.

Musisz pamiętać, że wysokość zarobków nie jest tak ważna, jak stosunek zarobków do wydatków. Jeśli zarabiasz średnio, ale wiele zaoszczędzasz, stajesz się na wstępie dużo bardziej wiarygodnym klientem dla banku. W ten sposób możesz poprawić swoją zdolność kredytową. Niekiedy nie musisz bowiem powiększać swoich dochodów, a jedynie zmniejszyć wydatki. To szczególnie ważne, jeśli nie możesz sobie pozwolić na to, żeby w najbliższym czasie awansować lub zmienić pracę. Jakie wydatki warto ograniczyć?

Kredyt hipoteczny – jak podnieść zdolność kredytową?

Wiesz już, że nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, ile musisz zarabiać, żeby dostać kredyt hipoteczny. Singiel na przykład będzie musiał zarabiać więcej, jeśli chce zakupić mieszkanie, niż kupująca taką samą nieruchomość para po ślubie. Istnieją jednak inne sposoby, które pozwalają podnieść zdolność kredytową bez dodatkowych wydatków. Jakie to sposoby?

  • obniżenie rachunków za usługi telekomunikacyjne,
  • uregulowanie zaległych opłat,
  • spłacenie chwilówek oraz pożyczek na raty,
  • spłacenie kredytów gotówkowych (porównaj wszystkie oferty banków na Totalmoney),
  • spłacenie limitów na kartach kredytowych,
  • wzięcie kredytu wspólnie z kimś.

Niekiedy, żeby podnieść zdolność kredytową, wystarczy naprawdę niewiele. Warto więc zainteresować się tym, jak można to zrobić bez rezygnacji z wielu nawyków czy udogodnień.

Kredyt hipoteczny – co analizuje bank?

Dlaczego obniżenie wydatków jest takie ważne, kiedy starasz się o kredyt hipoteczny? Powodów jest kilka. Wynikają one głównie jednak z tego, co dokładnie bank analizuje, kiedy składasz wniosek o kredyt hipoteczny. Jest to przede wszystkim:

  • historia kredytowa,
  • forma zatrudnienia,
  • łączna wysokość Twoich aktualnych zobowiązań,
  • koszty utrzymania.

Jeśli więc mieszkasz sam, a Twoje koszty utrzymania nie są wysokie, masz większe szanse na kredyt hipoteczny niż małżeństwo z trójką dzieci, którego koszty utrzymania pochłaniają większość domowego budżetu. Na plus działa również stabilne źródło dochodu. Możesz mieć większe szanse na pozytywną decyzję kredytową niż Twój kolega prowadzący działalność gospodarczą, jeśli jesteś zatrudniony na etacie. Nawet jeśli on zarabia więcej niż Ty, bank może postrzegać Twoją sytuację finansową jako bardziej stabilną. Nie zawsze więc to wysokość zarobków decyduje o tym, kto tak naprawdę ma możliwość wziąć kredyt hipoteczny.

Kredyt hipoteczny w praktyce

Trudno przewidzieć, ile musisz zarabiać, żeby dostać wysoki kredyt hipoteczny. Prowadzone są jednak statystyki, które pozwalają mniej więcej wskazać, na jaką kwotę możesz liczyć. Jak to wygląda w praktyce?

  • singiel o dochodach w wysokości średniej krajowej – 250 000 złotych,
  • małżeństwo z dochodami w wysokości średniej krajowej – 500 000 złotych,
  • osoba, która zarabia 2000 złotych na umowie o pracę oraz przy niskich kosztach utrzymania i dobrej historii kredytowej – 160 000 złotych.

Niestety ceny nieruchomości w dużych miastach są na tyle wysokie, że osoby zarabiające poniżej średniej krajowej mają ograniczone pole wyboru.