Ile kosztuje napisanie sprzeciwu od nakazu zapłaty?

wtorek, 15.4.2025 08:56 1139

Kancelaria prawna KontraDług, która w tym momencie oferuje najwyższej jakości usługi prawne i która posiada 1 miejsce wśród najlepszych kancelarii prawnych w Polsce w roku 2024, zbadała ceny na usługi prawne i dała swoje komentarze dotyczące średnich wydatków naszych obywateli za sporządzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty.

KontraDług jest kancelarią prawną, oferującą swoim klientom różnego rodzaju prawne wsparcie jednorazowe i kompleksowe. Codziennie prawnicy kancelarii udzielają setki konsultacji swoim nowym i starym klientom, analizując ich sprawy i ustalając najlepsze drogi wyjścia. Polityka cenowa kancelarii jest bardzo przejrzysta i lojalna: o tym mówi duża ilość klientów, którzy zaufali Kontra Dług.

Z przyczyny rosnącej potrzeby w kredytach i pożyczkach, nakaz zapłaty dostają coraz więcej naszych rodaków. “Szczęśliwym właścicielem” listu z sądu może zostać każdy, kto posiada jakiekolwiek zobowiązanie.

Przepisy prawa pozwalają firmie pożyczkowej nie zawiadamiać pozwanego o toczącej się wobec niego sprawie. Dlatego często otrzymanie listu z sądu jest dość zaskakującym wydarzeniem. Ściśle prawna treść dokumentu również wzbudza niepokój. Jak poprawnie zweryfikować nakaz zapłaty i złożyć taki sprzeciw, który nie będzie odwołany? Ile obejdą się usługi prawnika w tym pytaniu?

Analitycy kancelarii prawnej KontraDług zastanowili się nad pytaniem: ile średnio kosztuje sporządzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Po przeprowadzeniu analizy na podstawie otwartych danych udało się wyjaśnić, że średnia cena za pomoc w sporządzeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wynosi 2000 złotych.

Pouczenie do nakazu zapłaty


W pouczeniu zaznaczono, że jeśli dłużnik nie akceptuje nakazu zapłaty, przysługuje mu prawo złożenia sprzeciwu i może on to załatwić samodzielnie. W praktyce jednak sądy odrzucają dużą liczbę takich sprzeciwów z powodu niezachowania wymagań formalnych oraz innych błędów, które bardzo łatwo popełnić, zwłaszcza jeśli zadłużony nigdy wcześniej nie miał styczności z takimi dokumentami. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze kwestia terminowości – bo jak wiadomo, jeśli zadłużony nie złoży sprzeciwu w terminie, nakaz zapłaty się uprawomocni.

Każda pomyłka kosztuje czasu, a czas na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty jest mocno limitowany.

Więc wyobraźmy sobie sytuację, kiedy w celu nie doprowadzenia do uprawomocnienia się nakazu zapłazy, a tym samym i w celu unikania dużych problemów finansowych, zadłużony podejmuje decyzję o tym, że mu warto skorzystać z pomocy prawnika. Wchodzi do internetu i zaczyna wpisywać do wyszukiwarki odpowiednie zapytania. Wtedy powstaje przed nim kolejne wyzwanie: ceny. Jeśli koszt pomocy w sporządzeniu sprzeciwu od nakazu zapłaty zaczyna się od 450 zł i sięga nawet 4000 zł, to jaka jest temu rzeczywista i relewantna cena? Taka, która w pełni odpowiada okazanym usługom. Czy wyższa cena rzeczywiście oznacza większą skuteczność kancelarii?

Ile optymalnie kosztuje przygotowanie sprzeciwu od nakazu zapłaty przez prawnika i jakie dodatkowe elementy powinna obejmować ta usługa? Na te i inne ważne pytania odpowiemy w dalszej części artykułu.

Czynniki, które formują cenę za wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty

Często dłużnicy, szczególnie ci, którzy po raz pierwszy mają do czynienia z nakazem zapłaty, wyobrażają sobie, że nakaz zapłaty to małe pisemko sporządzone na jednej stronie, które da się załatwić za 20 minut. Ale w rzeczywistości tak nie jest. Nakaz zapłaty to duży dokument, który powinien zawierać oficjalne listy, załączniki i dokumenty potwierdzające.

Dlatego sporządzeniem nakazu zapłaty trzeba zaczynać zajmować się jak najszybciej od momentu otrzymania pisma z sądu.

Oprócz tego sam list jak i załączniki do niego powinny zostać sporządzone według ścisłych wymagań, które opisane są w przepisach prawa.

Więc zanim dłużnik przystąpi do przygotowania sprzeciwu, musi on przestudiować reguły i wymagania, dotyczące sporządzenia samego dokumentu, jednocześnie zebrać dowody i też dołączyć je do sprzeciwu według wymagań. Nie wolno przygotowywać dokumenty w luźnym stylu według własnego uznania. Proces ten jest bardzo czasochłonny, a żeby ułożyć się w dwa tygodnie niezbędna jest dobra strategia.

Jak już zaznaczyliśmy wyżej, ceny na usługi kancelarii dotyczące pomocy w sporządzeniu sprzeciwu nakazu zapłaty są bardzo różne. Postaramy się jednak zrozumieć co powinna zawierać cena i na podstawie czego ma być sformowana.

Czynniki, wpływające na cenę za prowadzenie sprawy o wniesieniu sprzeciwu do nakazu zapłaty są następne:

  1. doświadczenie kancelarii, a mianowicie prawników kancelarii. Ci, którzy posiadają setki wniesionych sprzeciwów ustalają wyższe kwoty za swoje usługi,
  2. złożoność danej sprawy. Istnieje duża różnica między tym, czy prawnik pomaga wnieść sprzeciw z powodu powiedzmy błędu formalnego czy powinien on przeprowadzić analizę umowy, zasadności naliczania odsetek, korespondencji stron etc. Im więcej materiałów analizuje prawnik - tym wyższa może być cena za jego usługi.
  3. Czas przygotowania. Jak już znamy, po odebraniu nakazu zapłaty dłużnikowi przysługuje tylko 14 dni na reakcję. Poniekąd wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty trzeba jeszcze szybciej, więc prawnik powinien odłożyć swoje inne sprawy i zająć się tą pilną.
  4. Prezentacja dłużnika przed sądem. Cena za sporządzenie sprzeciwu od nakazu zapłaty może w razy wzrosnąć, jeśli klient umawia się, żeby prawnik przedstawiał jego interesy na rozprawie sądowej i przed wierzycielami.

Analiza polityki cenowej przez KontraDług

W naszych czasach wolnego rynku i swobodnego marketingu naprawdę bardzo trudno powiedzieć, ile mają kosztować te lub inne usługi prawnicze. Stawki minimalne za usługi prawne regulują się Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 roku. Ale tak naprawdę to nie ma jedynej obowiązującej kwoty za sprawy z nakazem zapłaty. Koszty sporządzenia przez kancelarię prawną sprzeciwu od nakazu zapłaty wariują się też i w zależności od miasta oraz od samej kancelarii.

Kancelaria KontraDług ma na celu nie tylko świadczenie usług prawnych na najwyższym poziomie, ale także oferowanie swoim klientom relewantnych cen na usługi. Na podstawie dostępnych cenników pracownicy zespołu KontraDług w roku 2024 przeprowadzili analizę rynku i oszacowali średnią cenę za wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty. Wyniosła ona 2000 złotych.

Cena zawiera analizę przedstawionych przez klienta dokumentów, konsultacje, pomoc w sporządzeniu pisma do sądu.

W swojej analizie KontraDług podaje następne informacje:

  • mieszkańce miast o średniej wielkości (Lublin, Rzeszów) wydają na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty od 1900 - 2300 złotych
  • w jeszcze mniejszym miejscowościach można startować od 1200 do 1600 złotych
  • w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie ceny głównie zaczynają się od 2500 złotych
  • kancelarie, które udzielają pomocy zdalnej na terenie całego naszego państwa oferują ceny od 1800 złotych i wzwyż. Często jest to dobre rozwiązanie, bo usługi online mogą być tańsze niż w mieście, gdzie mieszka klient. Zdalny format współpracy daje też możliwość pracować z najlepszymi prawnikami niezależnie od miejsca.

Kancelaria też podkreśla, że powyższe ceny odnoszą się do standardowego zestawu usług prawnych. Końcowy koszt sprawy wciąż pozostaje indywidualny. Do usług dodatkowych można zaliczyć prezentację dłużnika w sądzie, sporządzenie dalszych pism procesowych, przeprowadzenie przez komornika mediacji, kontakt z wierzycielem czy komornikiem.