komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 2 grudnia 2020

Balbiny, Bibianny

II Miejska Pielgrzymka Ząbkowicka do Barda

czwartek, 17.9.2015 08:43 , komentarze: 0 , odsłony: 2962
kategorie artykułu:

13 września odbyła się już po raz drugi od 1945 r., wspólna Polsko–Niemiecka Ząbkowicka Pielgrzymka Miejska do Sanktuarium Matki Boskiej Strażniczki Wiary Świętej w Bardzie. Około 80 osób, w tym 10 dawnych mieszkańców Ząbkowic mieszkających na stałe w Niemczech, po uroczystej Mszy Świętej w kościele św. Jadwigi, ruszyło w piękną, słoneczną pogodę na szlak pielgrzymkowy do Barda.

Szlak wiódł polnymi drogami przez Tarnów, Braszowice, Brzeźnicę do Potworowa, gdzie pielgrzymi w świetlicy wiejskiej zostali serdecznie ugoszczeni  przez Panie z Rady Sołeckiej. Następnie ruszyliśmy  drogą pielgrzymkową do Barda, gdzie w Bazylice odbyła się Msza Święta Ślubowana  odprawiana przez księdza Jana Srokę, przewodnika duchowego pielgrzymki.

Po Mszy Świętej mieliśmy okazję usłyszeć  wspaniały koncert organowy złożony z utworów Jana Sebastiana Bacha oraz Hymn „Ave Maria” w wykonaniu Jadwigi Adamskiej. Pielgrzymowanie do Barda mieszkańców Ząbkowic rozpoczęło się jeszcze podczas wojny trzydziestoletniej w 1633 r. i miało charakter dziękczynny. Ówcześni mieszkańcy naszego miasta dziękowali w ten sposób Matce Boskiej za uratowanie miasta od epidemii dżumy, która wówczas szalała na  Śląsku. I od tego czasu co roku ząbkowiczanie maszerowali  procesją na dzień Narodzenia Najświętszej Panny Marii, składając  podziękowanie u stóp bardzkiej madonny i prosząc o pomyślność dla miasta. Po wysiedleniu ludności niemieckiej w 1946 r., dawni mieszkańcy zabrali ze sobą kopię figurki Madonny Bardzkiej i zawieźli ją do sanktuarium w Rulle k/ Osnabruck, gdzie kontynuowali pielgrzymowanie do ubiegłego roku.

Od dwóch lat pielgrzymki „wróciły” z powrotem do Barda. Wszyscy uczestnicy pielgrzymki umówili się już o tej porze na następny 2016 rok, tak więc należy sądzić, że niemal 400 letnia tradycja  miejskiego pielgrzymowania do Barda wróci z powrotem na stałe do Ząbkowic Śląskich. Na zakończenie chciałbym podziękować  za pomoc w organizacji pielgrzymki burmistrzowi Marcinowi Orzeszkowi za zapewnienie powrotnego transportu, księdzu Bogdanowi Wolniewiczowi i Janowi Sroce za pomoc i duchową opiekę nad pielgrzymami, panu Powiatowemu Komendantowi Policji za zabezpieczenie przejścia pielgrzymów przez miasto, paniom ze świetlicy w Potworowie i panu staroście Romanowi Festerowi  za przygotowanie poczęstunku i serdeczne przyjęcie oraz Ojcom Redemptorystom w Bardzie za pomoc w organizacji Mszy Świętej. 

  

Jerzy Organiściak

 

Wasze komentarze

wtorek, 1.12.2020 10:49
czwartek, 26.11.2020 14:40
6
czwartek, 26.11.2020 11:29
1
środa, 25.11.2020 09:27
12
wtorek, 24.11.2020 09:39
5
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.