Górnicze święto w Złotym Stoku

piątek, 5.12.2014 11:03 8680 3

Prawdziwa orkiestra górnicza na tle dawnego górniczego kościoła świętej Barbary, iście podniosła atmosfera, górnicze stroje i pierwsze od dłuższego czasu grupowe zdjęcie mieszkańców pod ratuszem. Tak 4 grudnia rozpoczęła się uroczystość Barbórki w Złotym Stoku kultywowana przez Kopalnię Złota już od 16 lat. Przemarsz orkiestry z rynku do Kopalni Złota zakończył się w sztolni Gertruda, w której została odprawiona Msza święta.

Choć pyrlik i żelazko (narzędzia górnicze) nie mają już w Złotym Stoku praktycznego zastosowania to pamięć o tym co było należy pielęgnować, czego najlepszym przykładem jest otwarta niedawno na terenie Kopalni Złota Izba Górnictwa i Historia Złotego Stoku oraz mający premierę w październiku album autorstwa Elżbiety Szumskiej i Piotra Romanowskiego Złoty Stok. Podróż przez historię pięknego miasta w górach. Publikację można było nabyć podczas uroczystości wraz z dedykacją autorów.

To właśnie górski (i górniczy) charakter miasta podkreśliła właścicielka kopalni Elżbieta Szumska w swoim podziękowaniu mieszkańcom za tak liczną obecność podczas święta, przekonana o tym, że Złoty Stok to najpiękniejsze miasto na świecie. Może będzie jeszcze piękniejsze? Przy zaangażowaniu odpowiednich służb, instytucji i mieszkańców jawi się nadzieja na odzyskanie blasku pensjonatu „Złoty Jar” oraz kaplicy św. Anny na górze Pustelnik. O to, aby miasto było piękniejsze i jeszcze bardziej perspektywiczne ma zabiegać również nowowybrana pani burmistrz Grażyna Orczyk.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (2)

KAROL środa, 10.12.2014 09:51
Jakie k... .... górnicze święto, gdzie tu...
marco piątek, 05.12.2014 18:07
pozdro dla kumatych