Gmina Złoty Stok nagrodzona za odrestaurowane Mauzoleum Rodziny Güttlerów w konkursie „ZABYTEK ZADBANY”

wtorek, 15.11.2022 16:15 709 0

W poniedziałek, 14 listopada podczas uroczystej gali w Centrum Prasowym „Foksal” w Warszawie wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Generalny Konserwator Zabytków dr Jarosław Sellin oraz dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa dr hab. Katarzyna Zalasińska wręczyli nagrody laureatom i wyróżnionym w konkursach „Zabytek Zadbany” oraz „Samorząd dla Dziedzictwa”.

W 2022 r. na konkurs „Zabytek Zadbany” zgłoszonych zostało 100 obiektów a do oceny jury przedstawiono 88 wniosków formalnych z 16 województw w kategoriach:

  • „Utrwalenie wartości zabytkowej obiektu”
  • „Rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu”
  • „Adaptacja obiektów zabytkowych”
  • „Architektura i budownictwo drewniane”
  • „Zabytki techniki”
  •  „Właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem”.

Laureatem nagrody w kategorii „UTRWALENIE WARTOŚCI ZABYTKOWEJ OBIEKTU” została GMINA ZŁOTY STOK za prace przy MAUZOLEUM RODU GÜTTLERÓW W ZŁOTYM STOKU.

Burmistrz Grażyna Orczyk odebrała nagrodę z rąk wiceministra Jarosława Sellina i dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa  Katarzyny Zalasińskiej za powstrzymanie procesu destrukcji obiektu i przywrócenie pamięci o zmarłych, staranne prace konserwatorskie wykonane na podstawie kompleksowych badań oraz świadomą rezygnację z estetycznej perfekcji na rzecz waloru autentyczności.

Wyróżnieniem w tej kategorii nagrodzono: gminę Brzeg za prace przy ratuszu w Brzegu (Opolskie), Rektorat Kościoła Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie za prace przy kościele rektorskim Świętego Jana Chrzciciela w Gnieźnie, ZOO Wrocław Sp. z o. za prace przy budynku ptaszarni, altany nad stawem, muru ogrodzeniowego – zespołu obiektów ogrodu zoologicznego we Wrocławiu.

- Niezwykłym podziękowaniem dla nas były słowa wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina:  „Myślę, że łączy nas wspólna wrażliwość. Wiemy, co to jest piękno. Wiemy, dlaczego należy o nie dbać. Wiemy, jakie ma walory, jak dobrze żyć w pięknym otoczeniu. Takie piękno pozostawili nam nasi przodkowie w postaci zabytków, których mamy w Polsce, wpisanych do ewidencji i w rejestrach zabytków, ok. 700 tys. Jest to zasób bardzo solidny i bardzo duży” - przekazuje złotostocki urząd - Nagroda w tak prestiżowym konkursie jest zasługą kilkuletniej pracy wielu osób na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego Złotego Stoku. Dla naszej gminy to ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)