Gimnazjum nr 1 stawia na słońce

wtorek, 17.2.2015 10:32 1128 0

 Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego z Ząbkowic Śląskich walczy o cenne nagrody w konkursie "Postaw na Słońce" Fundacji Banku Ochrony Środowiska. 
Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu, który stanowi część ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej trwającej od października ubiegłego roku. W konkursie bierze udział ponad 2 000 uczniów z całej Polski. W sumie 12 szkół z woj. dolnośląskiego rywalizować będzie w drugim etapie konkursu, w tym wspomniane Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Józefa Wybickiego z Ząbkowic Śląskich.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Właśnie zakończył się pierwszy etap konkursu dla młodzieży szkolnej „Postaw na Słońce”, który jest częścią ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej trwającej od października ubiegłego roku. W konkursie bierze udział ponad 2000 uczniów z całej Polski. Dzięki apelom szkolnym - organizowanym przez uczniów w ramach konkursowych zadań – o projekcie „Jestem Prosumentem”, Odnawialnych Źródłach Energii i fotowoltaice usłyszało blisko 100 tysięcy osób.  

Udział produkcji energii ze źródeł odnawialnych staje się w Polsce coraz większy. Takie działania nie tylko chronią środowisko naturalne, ale przynoszą również wymierne oszczędności. Chcemy o tym opowiedzieć młodym ludziom, zwłaszcza że to oni będą kiedyś decydowali o tym jaką energię wykorzystywać w gospodarstwie domowym – podkreśla Barbara Lewicka-Kłoszewska, ekolog, Wiceprezes Fundacji BOŚ.

 

2000 uczniów

W zakończonym niedawno pierwszym etapie konkursu „Postaw na słońce” udział wzięło ponad 2 tysiące osób. Ich głównym zadaniem było przeprowadzenie z pomocą nauczyciela-opiekuna analizy energetycznej wybranych budynków szkolnych oraz sprawdzenie, w jakim stopniu skorzystałyby one na mikroinstalacjach fotowoltaicznych. W wyliczeniach pomagały m.in. materiały udostępnione przez Fundację BOŚ, która zagwarantowała wszystkim szkołom dostęp do specjalistycznych kalkulatorów i materiałów informacyjnych przygotowanych pod nadzorem merytorycznym Politechniki Warszawskiej.

 

Apele szkolne dla 100 tys. osób


Uczniowie szybko doszli do wniosku, że w wielu przypadkach energia słoneczna odpowiedziałaby na potrzeby średniej sali informatycznej i mogłaby zasilić zamieszczone w niej komputery. Swoje wyliczenia przedstawiali na organizowanych w tym celu szkolnych apelach, na których o akcji „Postaw na słońce” i korzyściach wynikających z OZE dowiadywali się ich rówieśnicy. Konkurs dotarł w ten sposób do ponad 100 tysięcy uczniów ze wszystkich polskich województw i umocnił wśród nich przekonanie o zaletach wynikających z wykorzystywania energii słonecznej, a w szczególności ogniw fotowoltaicznych.

Co będzie dalej?

Złożony z trzech etapów konkurs będzie trwał dalej. W drugim etapie uczniowie zwrócą się nie tylko w kierunku swoich kolegów oraz koleżanek, ale także w kierunku swoich rodzin.  Ich zadanie będzie polegało na analizie energetycznej kilku wybranych domów jednorodzinnych oraz wyliczeniu w ten sam sposób, co w przypadku szkoły, zysków, jakie wynikałyby z zainstalowania na ich dachach paneli fotowoltaicznych. Z pomocą materiałów udostępnionych im przez Fundację BOŚ uczniowie oszacują kwotę, którą mieszkańcy domów mogliby zaoszczędzić. Później spotkają się z nimi i zaprezentują wyniki swoich analiz i obliczeń.  

Ostatni, a wiec trzeci etap rywalizacji będzie czasem dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim środowiskiem lokalnym. Zespoły uczniów będą miały za zadanie przygotowanie konferencji, na których głos zabiorą także przedstawiciele Fundacji BOŚ; eksperci ds. odnawialnych źródeł energii. Uczniowie będą zajmować się promocją tych wydarzeń.  

Dodaj komentarz

Komentarze (0)