Gdzie szukać wiedzy o autyzmie i dlaczego warto to robić?

czwartek, 3.11.2022 09:12 207

Osoby borykające się z autyzmem często mają trudność w odbiorze otaczającego je świata, jednak nadal są to pełnowartościowe, ciekawe osoby, które warto zrozumieć. Gdzie szukać wiedzy na temat autyzmu i dlaczego warto?

1. Czym jest autyzm i jak rozumieć spektrum autyzmu?

2. Wydawnictwo naukowe PWN i nie tylko - gdzie szukać książek o autyzmie?

3. Nie tylko dla terapeutów dzieci - kto jeszcze powinien zgłębiać wiedzę o autyzmie?

Czym jest autyzm i jak rozumieć spektrum autyzmu?

W Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 autyzm jest oznaczony symbolem F84 i jest opisany jako całościowe zaburzenie rozwojowe. Występuje on dość często, bo średnio u 30 na 10 000 osób i najczęściej ujawnia się do trzeciego roku życia dziecka. Autyzm to zaburzenie posiadające szerokie spektrum - oznacza to, że w ramach tej klasyfikacji znajdziemy dzieci o bardzo ograniczonych możliwościach poznawania i wchodzenia w interakcję ze światem, jak i takie, które autyzm dotknął tylko w lekkim stopniu. Istnieje wiele powodów występowania tego rodzaju zaburzenia, począwszy od podłoża genetycznego, a kończąc na wrodzonych chorobach u dziecka, jak na przykład toksoplazmoza.

Wydawnictwo naukowe PWN i nie tylko - gdzie szukać książek o autyzmie?

Jeżeli chcemy pogłębić naszą wiedzę na temat tego, czym jest autyzm i jak sobie z nim radzić, warto sięgnąć po szeroko dostępną literaturę w tym zakresie. Książki o autyzmie publikowane są przez wiele wydawnictw, jak na przykład PWN, wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego i inne. Ważne jest, aby naszym źródłem wiedzy były pozycje sprawdzone i głoszące możliwie jak najbardziej aktualną wiedzę na temat tego zaburzenia. Warto zwrócić również uwagę na to, kto jest autorem książki i czy możemy tę osobę potraktować jako autorytet we wspomnianej dziedzinie.

Nie tylko dla terapeutów dzieci - kto jeszcze powinien zgłębiać wiedzę o autyzmie?

W zależności od tego, jak duże jest zaburzenie rozwoju dziecka, będzie ono potrzebowało indywidualnej terapii. W wielu wypadkach możliwym jest, aby dzięki pracy rodziców, terapeutów i samej pociechy osoba taka w dorosłości była w stanie żyć w normalny, samodzielny sposób. Jednak aby dotrzeć do dziecka dotkniętego autyzmem musimy posiadać wiedzę na temat tego, w jaki sposób możemy mu pomóc. Ponieważ jest to stosunkowo często spotykany problem, o pracy z dzieckiem autystycznym i radzeniu sobie przy wystąpieniu u niego trudnych zachowań powinni zdobywać wiedzę nie tylko rodzice czy sami terapeuci, ale również nauczyciele, personel medyczny, czy też inne osoby, których praca opiera się o kontakt z dziećmi.