komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

środa, 25 listopada 2020

Erazma, Katarzyny

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku

czwartek, 10.9.2015 08:33 , komentarze: 0 , odsłony: 684
kategorie artykułu:

Europejskie Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku
Utracone dziedzictwo

12-13 i 19-20 września 2015

  

Koordynator regionalny: Muzeum Narodowe we Wrocławiu, oddział Muzeum Etnograficzne 

Wizyta w niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów we Wrocławiu, zwiedzanie kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie, przejazd zabytkowym tramwajem - to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku. Kilkudziesięciu organizatorów w prawie 40 miejscowościach regionu zaprasza na spotkania, wystawy, wykłady, wycieczki, oprowadzania, pikniki i jarmarki. 

Europejskie Dni Dziedzictwa organizowane są od 1991 r., ich celem jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Wszystkie imprezy odbywające się w ramach EDD są bezpłatne, wielu organizatorów udostępnia w tym czasie miejsca na co dzień niedostępne dla turystów. 

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem "Utracone dziedzictwo". Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo, które utracone zostało m.in. z powodów historycznych: wojny, zmian granic, przesiedleń, grabieży, a także przypomnieć ważne wydarzenia, ginące zawody i wybitne osoby zasłużone dla kraju i regionu. 

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa na Dolnym Śląsku można będzie zobaczyć wystawę słynnego skarbu z Głogowa (Muzeum Ziemi Kłodzkiej), dowiedzieć się więcej o nieistniejących już Zakładach Lniarskich Orzeł w Mysłakowicach i fabryce tekstylnej Valk Valentin Grünfeld w Kamiennej Górze. Wrocławski Instytut Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN zaprasza na wykład poświęcony prof. Rudolfowi Weiglowi - lwowskiemu lekarzowi, wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi, natomiast Muzeum Narodowe we Wrocławiu na prelekcję "Znikający Wrocław". 

Wśród największych atrakcji tegorocznych EDD znalazły się: wycieczka po niedostępnym na co dzień konwencie Bonifratrów i jego kryptach oraz spacer po kopalni niklu i kamieni półszlachetnych w Szklarach Hucie tzw. "nietoperzową ścieżką", w której każdy zwiedzający otrzyma bryłkę chryzoprazu gratis. Specjalny program przygotowały Ekomuzea Krainy Ducha Gór. Ekomuzeum Piernikarstwa w Trzcińsku zaprasza na prelekcję na temat tradycji piernikarskich na Dolnym Śląsku i warsztaty zdobienia pierników, natomiast ekomuzeum we Wrzeszczynie na prezentację niezwykłych zwierząt: owcy wrzosówki, danieli, krów rasy Highland. Mieszkańcy Wrocławia będą mogli zwiedzić wchodzący w skład Twierdzy Wrocław Fort Piechoty w Polanowicach, przyjechać się zabytkowym tramwajem do dwóch zajezdni: przy ul. Legnickiej i Wróblewskiego, a także zwiedzić TVP Wrocław i Muzeum Radia Wrocław, które przygotowało również archiwalne materiały do posłuchania. Jednym z nich będzie pochodzący z lat siedemdziesiątych XX w. reportaż o poszukiwaniach zaginionego "złotego pociągu".

 

Wasze komentarze

wtorek, 24.11.2020 09:39
3
sobota, 21.11.2020 13:24
1
czwartek, 19.11.2020 03:00
16
środa, 18.11.2020 10:16
piątek, 13.11.2020 10:25
11
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele