EduBiblioSfera: Te straszne nastolatki

czwartek, 7.5.2015 09:42 2163 0

Rozdźwięk między pokoleniem rodziców i dzieci jest zjawiskiem nienowym. Współczesność społeczna przyniosła jednakże jakby jego zwielokrotnienie. Coraz więcej rodzin ma problemy wychowawcze, coraz częściej mówi się o braku komunikacji między starszymi a młodymi członkami wspólnoty rodzinnej.

Kiedyś rodzina skupiona wokół dosłownego i metaforycznego ogniska domowego realizowała wspólne cele, posługując się tym samym kodem językowym i mając podobny system wartości. Wszechogarniająca rzeczywistość A.D. 2015 niesie coraz nowe wyzwania. Dorastające dziecko poddawane jest nieustannemu napieraniu przez czynniki zewnętrzne:  rówieśników, różnego rodzaju media, zjawiska popkultury, uzależnienia. Rodzina niekoniecznie stawiana jest jako źródło i wzór życia; nie  radzi sobie z zagadnieniem jak reagować na bunt nastolatka, aby nie podsycać konfliktu. Wielu rodziców ma trudności w radzeniu sobie z zachowaniem nastoletniego dziecka. Mają poczucie, że przestają nad nim „panować”, że utracili swój rodzicielski autorytet. Zwracają się do pedagogów, psychologów i innych terapeutów, szukają  porad nt. wychowywania swoich dzieci.

Okres dojrzewania może być najpiękniejszym, ale i najtrudniejszym etapem życia. Młodzi ludzie zmagają się z odkrywaniem własnej tożsamości, z nawiązywaniem przyjaźni, pierwszych miłości, usiłowują dostosować się do otoczenia i znaleźć w nim miejsce dla siebie. Rozwijają zdolności, zainteresowania a przede wszystkim swoją indywidualność. Dojrzewanie to zmiany biologiczne – intensywny wzrost, przemiany organizmu, co sprawia wzmożoną drażliwość. Nastoletnie osoby zaczynają silnie manifestować swoją odrębność poprzez ubiór, fryzurę, tatuaż, wystrój pokoju, charakter znajomości. Nieustannie podkreślają, że dorastając mają swoje zdanie, swoje potrzeby i swoje problemy. Wszystko to sprawia, że rodzicom nastolatków jest znacznie trudniej. Często tradycyjny sposób ich dyscyplinowania na zasadzie „dzieci i ryby głosu nie mają” nie sprawdza się i powoduje nowe problemy we wzajemnych relacjach.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)