komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

czwartek, 18 kwietnia 2019

Boguslawy, Apoloniusza

EduBiblioSfera: Śmierć nieoswojona

czwartek, 1.11.2018 14:24 , komentarze: 0 , odsłony: 1149
kategorie artykułu:

Śmierć jest nieodłączną częścią życia. Na poziomie intelektualnym wszyscy wiemy o śmierci i często sarkastycznie stwierdzamy, że „jedyną pewną rzeczą w życiu jest śmierć”. Jednak na poziomie emocjonalnym śmierć napełnia nas przerażeniem i trwogą. Zabiera nam ludzi, którzy są częścią naszego życia, których kochamy. Staje się jednym z najbardziej przygnębiających i wyniszczających wydarzeń w naszym życiu. Jest doświadczeniem porażającym i oszałamiającym, o którym nie można powiedzieć, że będzie się je miało za sobą po paru tygodniach lub miesiącach. Żałoba po stracie kogoś, kogo kochamy, to proces długi i indywidualny, przeżywany w wielkiej samotności. Każda jest jedyna i niepowtarzalna.

Rozpiętość uczuć – od zranienia do gniewu, od zazdrości do poczucia winy, a także od miłości do uczucia zawodu i opuszczenia przez osobę, która umarła, podczas gdy wciąż jej potrzebowaliśmy – może być doświadczona tylko przez nas samych.  Ludziom przeżywającym głęboki smutek towarzyszą też różne symptomy fizyczne: bezsenności, braku apetytu, bólów głowy i uczucia przemęczenia. Kiedy połączą się ze stanem głębokiego smutku oraz falami całkiem obcych i nienadających się przewidzieć uczuć i wrażeń, wtedy może być to bardzo, bardzo trudny czas w naszym życiu.

Jednak w rozwiniętym pod względem technologicznym świecie, śmierć sama w sobie stała się tematem tabu. Nie potrafimy już obcować ze śmiercią w oparciu o trwałe i uporządkowane podstawy. Mimo, że jest naturalną częścią życia, traktujemy ją w sposób wyjątkowy. Jest czymś, o czym wolimy nie myśleć, tematem, którego unikamy w rozmowach. To sprawia, że jesteśmy zupełnie nieprzygotowani, by pomagać umierającym i osieroconym. Nie umiemy towarzyszyć ludziom, którzy przeżyli utratę bliskiej osoby. A kiedy my sami musimy stawić czoła śmierci kogoś bliskiego, czujemy się oszołomieni i zagubieni.

Pomocne przy „oswajaniu” się ze śmiercią, stratą jest dzielenie ich z kimś kto przeszedł przez coś podobnego. Poznanie relacji ludzi, co czuli i w jaki sposób wracali do życia w swym osieroceniu i żałobie. Jest to możliwe również dzięki literaturze, którą prezentujemy poniżej, dostępnej w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Wasze komentarze


poniedziałek, 15.4.2019 10:22
wtorek, 26.3.2019 09:33
niedziela, 24.3.2019 16:38
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Praca na GoWork
Praca na GoWork
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA
CENTRUM MEBLOWE
CENTRUM MEBLOWE