komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
LOTTO

sobota, 19 stycznia 2019

Henryka, Mariusza

EduBiblioSfera: Śmierć nieoswojona

czwartek, 1.11.2018 14:24 , komentarze: 0 , odsłony: 1049
kategorie artykułu:

Śmierć jest nieodłączną częścią życia. Na poziomie intelektualnym wszyscy wiemy o śmierci i często sarkastycznie stwierdzamy, że „jedyną pewną rzeczą w życiu jest śmierć”. Jednak na poziomie emocjonalnym śmierć napełnia nas przerażeniem i trwogą. Zabiera nam ludzi, którzy są częścią naszego życia, których kochamy. Staje się jednym z najbardziej przygnębiających i wyniszczających wydarzeń w naszym życiu. Jest doświadczeniem porażającym i oszałamiającym, o którym nie można powiedzieć, że będzie się je miało za sobą po paru tygodniach lub miesiącach. Żałoba po stracie kogoś, kogo kochamy, to proces długi i indywidualny, przeżywany w wielkiej samotności. Każda jest jedyna i niepowtarzalna.

Rozpiętość uczuć – od zranienia do gniewu, od zazdrości do poczucia winy, a także od miłości do uczucia zawodu i opuszczenia przez osobę, która umarła, podczas gdy wciąż jej potrzebowaliśmy – może być doświadczona tylko przez nas samych.  Ludziom przeżywającym głęboki smutek towarzyszą też różne symptomy fizyczne: bezsenności, braku apetytu, bólów głowy i uczucia przemęczenia. Kiedy połączą się ze stanem głębokiego smutku oraz falami całkiem obcych i nienadających się przewidzieć uczuć i wrażeń, wtedy może być to bardzo, bardzo trudny czas w naszym życiu.

Jednak w rozwiniętym pod względem technologicznym świecie, śmierć sama w sobie stała się tematem tabu. Nie potrafimy już obcować ze śmiercią w oparciu o trwałe i uporządkowane podstawy. Mimo, że jest naturalną częścią życia, traktujemy ją w sposób wyjątkowy. Jest czymś, o czym wolimy nie myśleć, tematem, którego unikamy w rozmowach. To sprawia, że jesteśmy zupełnie nieprzygotowani, by pomagać umierającym i osieroconym. Nie umiemy towarzyszyć ludziom, którzy przeżyli utratę bliskiej osoby. A kiedy my sami musimy stawić czoła śmierci kogoś bliskiego, czujemy się oszołomieni i zagubieni.

Pomocne przy „oswajaniu” się ze śmiercią, stratą jest dzielenie ich z kimś kto przeszedł przez coś podobnego. Poznanie relacji ludzi, co czuli i w jaki sposób wracali do życia w swym osieroceniu i żałobie. Jest to możliwe również dzięki literaturze, którą prezentujemy poniżej, dostępnej w Bibliotece Pedagogicznej w Ząbkowicach Śl.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

Wasze komentarze


piątek, 18.1.2019 12:01
środa, 16.1.2019 12:39
środa, 16.1.2019 10:28
piątek, 11.1.2019 13:14
czwartek, 10.1.2019 09:42
czwartek, 3.1.2019 09:16
2
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
Praca na GoWork
Praca na GoWork
ZGK Z?bkowice ?l.
ZGK Z?bkowice ?l.
Szpital LATAWIEC
Szpital LATAWIEC
Spółdzielnia Usługowa ODRA
Spółdzielnia Usługowa ODRA