EduBiblioSfera: Regionalia ziemi ząbkowickiej – przegląd nowości

czwartek, 3.2.2022 11:10 2323 0

Po dłuższej przerwie kontynuujemy prezentację wydawnictw regionalnych z naczelnym hasłem - ziemia ząbkowicka (dalej zz), znajdujących się w księgozbiorze Biblioteki Pedagogicznej w Ząbkowicach. To czwarty odcinek cyklu. Ostatni miał miejsce 7 marca 2019 (https://doba.pl/dza/artykul/edubibliosfera-literatura-ziemi-zabkowickiej-i-o-ziemi-zabkowickiej/16449/0)

Pandemia bez wątpienia miała negatywny wpływ także na tę dziedzinę działalności - ukazało się mniej książek.

Przegląd rozpoczynają efekty intensywnej aktywności młodego historyka pochodzącego z Ciepłowód – Kamila Pawłowskiego. Doktorant (na razie) Uniwersytetu Wrocławskiego jest osobą bardzo pracowitą. Był człowiekiem odpowiedzialnym merytorycznie za organizację trzech konferencji naukowych pt. „Wokół dziejów miasta”. Ich efektem są trzy tomy materiałów kolejno zatytułowanych : 730 lat Ząbkowic Śląskich (2017); 160 rocznica pożaru Ząbkowic Śląskich (2018); Miasto a wojny (2019). To wspaniała panorama tematów historycznych związanych z miastem powiatowym, ale i innymi miejscowościami zz. Rezultatem zainteresowań młodego historyka I wojną światową jest książka „Ząbkowice Śląskie… jak feniks z popiołów. Od wielkiego pożaru do wielkiej wojny” (2021). W roku 2018 K. Pawłowski, na podstawie własnego zbioru starych zdjęć i pocztówek, wydał album „Ząbkowice Śląskie. Historia zaklęta w obrazach”.

Jeśli mowa o wydawnictwach albumowych biblioteka wzbogaciła się o drugi tom autorstwa Andrzeja Dobkiewicza i Sobiesława Nowotnego „Ząbkowice Śląskie na dawnych pocztówkach” (2018).

Marcin Dziedzic jest autorem monografii „Fotografowie z powiatu ząbkowickiego do 1945 roku” (2019). Oprócz starannych biogramów autor uwzględnił portrety niektórych twórców oraz efekty ich pracy.

Nasz miejscowy badacz zagadnień historycznych, Jerzy Organiściak swoją ostatnią książkę poświęcił dawnemu mieszkańcowi zz, który zapisał się w dziedzinie muzyki. Mowa o tytule „Alois Taux i jego wieś Braszowice” (2020). Warto dodać, że J. Organiściak rozpoczął w 2015 roku organizowanie Festiwalu Aloisa Tauxa.

Dolny Śląsk zamieszkiwała spora społeczność żydowska. Para autorów Tamara Włodarczyk/Ignacy Einhorn opisali to środowisko w książce „Przewodnik po żydowskim Dolnym Śląsku. Region wałbrzyski” (2018). Osobne rozdziały mają tam Ziębice i Ząbkowice. Prawdziwie szczodrze obdarowała bibliotekę Pani Elżbieta Szumska, właścicielka kopalni w Złotym Stoku, ofiarując trzy ważne albumy.
1) „Guttlerowie. Kronika rodzinna w XIV częściach” (2016) autorstwa Piotra Romanowskiego i Elżbiety Szumskiej. Zawartość blisko 400-stronicowego tomu oddają słowa wstępu: „Książka ta dedykowana jest rodzinie Güttlerów za jej przedsiębiorczość, filantropię i troskę o miasto oraz mieszkańców Reichenstein i okolic”.
2) P. Romanowskiego „Reichenstein. Niezapomniana ojczyzna po trzydziestu latach” (2018). To relacja z sentymentalnych podróży dawnych mieszkańców Złotego Stoku w l. 60/70-tych XX w. okraszona zdjęciami sprzed wojny zestawionych z tymi z czasów wyjazdów.
3) „Krwawy Pies ze Złotego Stoku” również P. Romanowskiego. Bohaterem, negatywnym, książki jest Niemiec Maximilian Gottwald, znany z tytułowego pseudonimu, który przed wyjazdem ze Złotego Stoku siał postrach wśród miejscowych. Sami pobratymcy osądzili go w l. 50-tych.

Srebrna Góra jest tą miejscowością zz, która ma bardzo bogatą bibliografię. Dołączyła do niej praca „Społem-Sztaba-Srebrna Góra. Zakład, człowiek, miasteczko na peryferiach Peerelu” (2018) pod red. Tomasza Przerwy. Książkę poświęcono triadzie S. To powojenna historia Srebrnej Góry, jej zakładu Społem i człowieka,  który nim bardzo długo kierował – H. Sztabie.

Zapewne wszyscy znają sanktuarium w Bardzie. Drugim miejscem pielgrzymkowym zz były niegdyś Bobolice. Zainteresowania kultem i historią kościoła w swojej wsi Marii i Stanisława Kurzypów przekuły się w książeczkę „Krótki przewodnik po sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Bobolickiej” (2019).

Z Ziębic biblioteka otrzymała komplet czasopisma „Acta Sambisiensis. Półrocznik historyczny” (2019-20). Do tej pory ukazały się 4 tomy tego ważnego dla regionu periodyku. Pismo prezentuje szeroki wachlarz tematów historycznych, ale też – wbrew podtytułowi – współczesnych.

W 2017 r. ukazał się b. interesujący minialbum, którego bohaterką jest dawna właścicielka pałacu w Kamieńcu. To wydawnictwo autorstwa Holendra, Keesa van der Leera, a tytuł brzmi nieco staroświecko „Marianna, artystycznie utalentowana i szczodra księżna na Kamieńcu, Reinhartshausen i Voorburgu”. Tłumaczenia dokonał Jurek Jurczyński z Potworowa. W formie bogato ilustrowanego kalendarium autor przedstawił biografię nadzwyczajnej kobiety, którą była księżna Marianna Orańska.

Jeśli chodzi o literaturę beletrystyczną biblioteka otrzymała dwie powieści. „Po drugiej stronie Uralu” to w kolejności trzecia książka ząbkowiczanina Sławomira Michała, czyli coraz częściej ujawniającego swój pseudonim Michała Baranka. Powieść powstała jako pokłosie wyprawy autostopem na Syberię. Z kolei „Trzecia miłość Marianny Orańskiej” Gabrieli Kańtor to historyczno-awanturnicza opowieść o niezwykłej właścicielce pałacu w Kamieńcu. Autorka powieści pochodzi ze Śląska. Swoje książki poświęca właśnie fascynującym postaciom kobiet, a Marianna Orańska była jedną z ikon XIX w.

Jako jeden z efektów współpracy dwóch gmin powstała książeczka „Magiczna historia. Prace laureatów konkursu legend o partnerskich gminach Ciepłowody i Borohrádek” (2012). Tytułowe legendy są autorstwa mieszkańców obu gmin; ukazały się w obu wersjach językowych.

Przedstawione wydawnictwa Biblioteka Pedagogiczna bądź zakupiła, bądź zostały jej podarowane. Dziękujemy ofiarodawcom prywatnym i instytucjonalnym: Elżbiecie Szumskiej, Helenie Wolnik-Kliber, Jolancie Kużdżał z Biblioteki Publicznej w Kamieńcu, Tomaszowi Przerwie, Marii i Stanisławowi Kurzypom, Józefowi Więckowskiemu, Edycie Zielonce, Urzędowi Gminy w Ząbkowicach, Oddziałowi PTTK w Ząbkowicach.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

Dodaj komentarz

Komentarze (0)