EduBiblioSfera: Przedwcześnie urodzeni

czwartek, 7.3.2024 14:14 275 0

Obecnie liczba dzieci urodzonych przedwcześnie na całym świecie stale wzrasta. Wcześniactwo bywa trudnym tematem i doświadczeniem zarówno dla rodziców, jak i samego dziecka, dlatego niezwykle ważne jest, aby opiekunowie otrzymali wsparcie emocjonalne i informacyjne, by mogli zrozumieć i sprostać wyzwaniom związanym z opieką nad wcześniej urodzonym maluchem.

Według międzynarodowych standardów WHO, wcześniak jest dzieckiem urodzonym między 22 a 37 tygodniem ciąży i (lub) ważącym od 500 do 2500g. Dzieci urodzone pomiędzy 34 a 36 tygodniem ciąży są określane jako późne wcześniaki; inne dzieci urodzone między 28 a 33 tygodniem, to tzw. skrajne wcześniaki, natomiast przed 28 tygodniem ciąży- bardzo skrajne wcześniaki.

Wcześniactwo samo w sobie nie jest patologią. Wiele wcześniaków będzie się rozwijać tak samo jak ich rówieśnicy, bez jakichkolwiek następstw długoterminowych. Jednak im wcześniej dziecko się urodzi, tym więcej czynników może zaburzyć jego rozwój. Następstwa wcześniactwa możemy podzielić na dwie główne grupy. Do pierwszej należą wczesne następstwa, zwane „poważnymi”, które dotyczą zaburzeń neurologicznych, do drugiej grupy należą tzw. późne następstwa, o których mówi się, że są „niewielkie” lub „łagodne”. Mimo wszystko wcześniaki, u których zaburzenia neurologiczne nie zostały wykryte, mogą w późniejszym okresie mieć trudności różnego rodzaju, np. trudności szkolne, zaburzenia neuropsychologiczne czy nieprawidłowości dotyczące zachowania. Zaburzenia te mogą utrudniać edukację i socjalizację wcześniaków, stając się „niewidzialną niepełnosprawnością”.

Najpopularniejsze choroby i zaburzenia wśród dzieci urodzonych przedwcześnie, to:

  • martwicze zapalenie jelit,
  • retinopatia wcześniaków,
  • zaburzenia słuchu,
  • niedorozwój ośrodkowego układu nerwowego (np. uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego),
  • wzmożone napięcie mięśni,
  • zaburzenia prawidłowej temperatury ciała,
  • zaburzenia pracy serca,
  • zaburzenia oddychania.

W przypadku dzieci urodzonych od 22 do 37 tygodnia ciąży należy spodziewać się stanów związanych z osłabieniem odporności. Występuje u nich zwiększone ryzyko powikłań infekcyjnych, z uwagi na słabo wykształconą mikroflorę jelitową.

Oczywiście nie można z góry ocenić wcześniaka jako dziecka, które zawsze ma problemy rozwojowe. Nawet bardzo skrajne wcześniaki (bez chorób genetycznych) cechuje rozwój identyczny jak u rówieśników urodzonych o czasie. Najważniejsza jest diagnoza i interwencja w zależności od potrzeb. Stałą obserwacje rozwoju dziecka powinni prowadzić  lekarze pediatrzy, neonatolodzy, ale przede wszystkim sami rodzice.

 

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)