komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS

czwartek, 24 września 2020

Gerarda, Ruperta

EduBiblioSfera: O noblistce Oldze Tokarczuk książek kilka...

czwartek, 7.11.2019 09:34 , komentarze: 0 , odsłony: 1889
kategorie artykułu:

Wydarzenie, jakim jest przyznanie literackiej nagrody Nobla, jest okazją do przedstawienia publikacji  p o ś w i ę c o n y c h  OLDZE TOKARCZUK.

Pisarka poszła ścieżką innych twórców pióra. Pierwsze wiersze (sic!) oraz szkice i inne krótkie formy prozatorskie publikowała w czasopismach, początkowo używając pseudonimu. Najwcześniejszą publikacją są dwie próby prozatorskie w tygodniku „Na Przełaj” 1979 r.

W l. 90. kiedy zamieszkała w Wałbrzychu sporo drukowała w tygodniku „Trybuna Wałbrzyska”. Z czasów zatrudnienia w ówczesnym Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym pochodzą teksty o charakterze metodycznym (np. o Muminkach). Szkolenia w WOM-ie pamiętają jeszcze niektóre nasze czytelniczki.

Po debiucie książkowym („Podróż ludzi księgi” 1993 r.) szybko pokazały się recenzje i artykuły poświęcone Oldze Tokarczuk. Wraz z umacnianiem pozycji współczesnej, nowatorskiej prozaiczki, pisarki zaangażowanej w sprawy społeczne, pojawiać zaczęły się nie tylko recenzje, ale i analizy jej utworów oraz niezliczone wywiady w prasie. Po roku 2000 Olga Tokarczuk i jej twórczość trafiła na karty książek.

W Bibliotece Pedagogicznej mamy ich wybór. Z punktu widzenia metodyki języka polskiego polecamy 1) A. Szurczak „Nowe lektury licealistów”, gdzie jest propozycja opracowania powieści „Podróż ludzi księgi”; 2) Stanisława Boronowskiego „Scenariusze półwiariackie”, w których autor dokonuje analizy porównawczej powieści „Prawiek i inne czasy” oraz wiersza Czesława Miłosza „Piosenka o porcelanie”.

Tom „Literatura polska XX wieku” Wydawnictwa Poznańskiego zawiera szkic również na temat „Prawieku...”. Obszerny wolumen „Światy Olgi Tokarczuk” wydany przez Uniwersytet Rzeszowski to syntezy, interpretacje i portrety literackie Olgi Tokarczuk wraz ze szczegółową bibliografią przedmiotową. Z kolei Uniwersytet Łódzki przygotował dwa tomy referatów zebranych pt. „Sen, marzenie, zaświaty w literaturze i kulturze” gdzie m.in. analiza tytułowych zjawisk w prozie O.Tokarczuk. Książka „Jak działać przy pomocy słów” jest pierwszą opublikowaną monografią naukową w całości poświęconą twórczości noblistki.

Za regionalik można uznać tytuł „Rozkład jazdy. Dwadzieścia lat literatury Dolnego Śląska po 1989 roku”. Wśród przedstawionych sylwetek twórców są ci związani z naszym regionem - Zbigniew Kruszyński, Olga Tokarczuk i Krzysztof Śliwka.

Klasyczna literatura polska z tą dzisiejszą znajduje porównanie w książce „Dojrzewanie, dojrzałość, niedojrzałość. Od Bolesława Brusa do Olgi Tokarczuk”. Natomiast wydawnictwo „W przestrzeniach tradycji” znajduje się analiza twórczości dwóch współczesnych, ale już uznanych prozaiczek, którymi są Tokarczuk i Filipiak.

Na koniec przeglądu polecamy książkę o zupełnie popularnym charakterze „Pod podszewką”, wcześniej przedstawioną w dziale ZACZYTANI (https://doba.pl/dza/artykul/zaczytani-pod-podszewka-prawdziwy-wizerunek-pisarza/16067/46). Olga Tokarczuk jest tam opisana z bardzo prywatnego punktu widzenia, poprzez pryzmat swojej garderoby. Szczególnie sukienki, w której wystąpiła podczas gali nagrody Bookera 2018. Nagrodę Nobla odbierze 10. grudnia. W co się ubierze? Jakie wystąpienie przygotuje? Okaże się wkrótce, ale z pewnością zostanie zauważone i zapamiętane.

 

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

Wasze komentarze

wtorek, 22.9.2020 12:06
poniedziałek, 21.9.2020 11:43
wtorek, 22.9.2020 09:42
ZGK Ząbkowice Śl.
ZGK Ząbkowice Śl.
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Pomoc drogowa
Pomoc drogowa
tanie laptopy poleasingowe
tanie laptopy poleasingowe