EduBiblioSfera: "Nic o nas bez nas" - samorząd terytorialny

czwartek, 2.5.2019 00:00 4215 0

Kwestie dotyczące samorządu terytorialnego to jeden z częściej poruszanych tematów badań studentów trafiających do Biblioteki Pedagogicznej. Rosnąca rola samorządu i jego wpływ na nasze codzienne życie powoduje wzrost zainteresowania jego istotą, rolą i zadaniami.

Samorząd terytorialny jest uznawany za najbardziej udane „dziecko” ustrojowej transformacji w Polsce. Aby samorządność mogła mieć miejsce, musi istnieć pewna grupa ludzi, która ma wspólne interesy i wspólne sprawy do rozwiązania, czyli pewna wspólnota. Samorząd to system służący do reprezentowania jej interesów i rozwiązywania jej własnych spraw. Zatem samorząd obejmuje:

- wspólnotę zainteresowanych ludzi,

- władze, które ci ludzie wybierają dla rozwiązywania wspólnych spraw,

- majątek należący do tej wspólnoty,

- urzędy, przedsiębiorstwa i różne instytucje powoływane przez wspólnotę,

- różne narzędzia, w tym instrumenty prawne, służące realizacji wspólnych celów.

 

Istotą samorządu jest niezależność i tworzenie lokalnej wspólnoty. Aktywność obywateli, wypowiadających się w ważnych dla swojego otoczenia sprawach, ich udział w wyborach i referendach lokalnych są dla sprawnego działania wspólnoty najważniejsze. Aktywizacja społeczeństwa obywatelskiego, umożliwienie partycypacji ludności we władzy to podstawowa zasada demokracji.

Funkcją samorządu terytorialnego jest decentralizacja władzy – przesunięcie jej bliżej obywateli dla jej sprawności z jednej strony, a z drugiej – dla lepszego odpowiadania na potrzeby ludzi. Bardzo istotną funkcją samorządu terytorialnego jest także zapewnianie właściwej alokacji finansowej – skuteczny rozdział finansów jest bowiem możliwy tylko tam, gdzie władza ma rzeczywisty wgląd w potrzeby danej społeczności i ewentualne możliwości rozwoju społeczno-gospodarczego.

Prawo do samostanowienia, do współdecydowania zwłaszcza w sprawach, które nas bezpośrednio dotyczą, to niewątpliwie wartość jaką niosą samorządy. Wspólnota podejmuje wszystkie decyzje we własnym interesie, ale i na własną odpowiedzialność. To połączenie praw i odowiedzialności stanowi klucz do zrozumienia istoty samorządu. Mając prawo do podejmowania decyzji ponosi się odpowiedzialność za ich skutki. Zachęcamy do pogłębiania wiedzy o mechanizmach samorządów gminnego, powiatowego i wojewódzkiego dzięki zgromadzonym w bibliotece publikacjom.

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: http://aleph.dbp.wroc.pl:8991/F/

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)