EduBiblioSfera: Mariusz Szczygieł i inni

czwartek, 2.11.2023 12:55 796 0

Wśród czytelników, szczególnie w Polsce, niemałą grupę stanowią zwolennicy (a nawet miłośnicy) gatunku zwanego non-fiction. W książkach nurtu przedstawiony świat stanowią autentyczne postaci i wydarzenia. Do literatury faktu zalicza się oprócz biografii i wspomnień, przede wszystkim REPORTAŻE. Książki reporterskie, tworzone zarówno przez pisarzy, jak i dziennikarzy, pozwalają zdobyć solidną dawkę informacji, a co za tym idzie - poszerzyć wiedzę na temat otaczającego świata. 

Nie ma innego gatunku literatury, który tak jak reportaż pozwalałby włożyć buty innego człowieka i przemierzać jego świat. Reportaż pozwala na poszerzanie własnych horyzontów i wzbudzania poczucia wspólnoty ludzkich losów. Stanowi idealną formę poznania nowej kultury, kraju czy obyczajów. Czytając reportaże np. podróżnicze  można zwiedzać rejony świata, które na co dzień są poza naszym zasięgiem.

Jako się rzekło - reportaż to gatunek literacki, którego głównym celem jest przedstawienie i zrelacjonowanie wydarzeń, których świadkiem był sam autor. Kluczową rolę w powstawaniu tego gatunku odegrała proza realistyczna, popularne na przestrzeni wieków relacje z podróży czy różnych wydarzeń oraz gwałtowny rozwój prasy w II poł. XIX w. Reportaż najczęściej przybiera formę informacyjną bądź relacjonującą spisaną przez samego autora. Niekiedy jednak są to treści, które autor zna z relacji świadków, dokumentów lub innych źródeł. Reportaże poruszają różnorodną tematykę, dlatego też wyróżniamy m.in.: reportaże podróżnicze, sportowe, wojenne, społeczne, polityczne czy popularnonaukowe.

Oficyną specjalizującą się w literaturze reporterskiej jest choćby wydawnictwo <Dowody> (do niedawna <Dowody na Istnienie>) utworzone w 2014 r. za sprawą Mariusza Szczygła. To chyba właśnie on jest najpopularniejszym polskim pisarzem uprawiającym, ten gatunek. Pisze i współpracuje ze znakomitym gronem: Wojciech Tochman, Filip Springer, Beata Szady, Anna Goc tworząc trzecie pokolenie polskiej szkoły reportażu. Ostatnią książką Szczygła jest tytuł „Fakty muszą zatańczyć” będący zbiorem esejów „napisanym z miłości do reportażu. To lektura dla wszystkich, którzy kochają ten gatunek, oraz dla tych, którzy mają wątpliwości, czy jest wiarygodny, a także poradnik dla tych, którzy sami chcą pisać”.

W jakimś sensie Dolny Śląsk to zagłębie reporterskie w Polskie. Stąd pochodzą, albo są związani wybitni autorzy np. Szczygieł, Springer, Sturis. Niedaleko od nas organizuje się Festiwal Reportażu w Ludwikowicach Kłodzkich (w tym roku trzecia edycja)..

Do Biblioteki Pedagogicznej regularnie kupujemy książki reporterskie. W galerii wybór tytułów z  ostatnich lat

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.

ul. Mickiewicza 10

Tel. 74 8152303

e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl

katalogi on-line: https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)